همکاری مرکز منطقه ای، ISC و انجمن ترویج زبان و ادب در گسترش زبان فارسی

مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام از پتانسیل های خود برای بین المللی سازی مقالات فارسی استفاده خواهند کرد.

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، دکتر محمدرضا فلاحتی قدیمی فومنی مشاور ریاست و رئیس اداره روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی مجموعه در تاریخ ۱۹ مهر ۱۳۹۷ در نشست سردبیران مجلات علمی-پژوهشی که در سالن دکتر شهیدی دانشگاه شیراز برگزار شد، شرکت کردند.

این نشست در حاشیه سیزدهمین گردهمایی بین المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی و با هدف بررسی راهکارهای بین المللی سازی مقالات فارسی و با حضور اعضای هیئت رئیسه انجمن، نماینده مرکز منطقه ای و پایگاه استنادی و نیز جمعی از سردبیران و فرهیختگان حوزه زبان و ادب فارسی برگزار شد. در آغاز جلسه دکتر سیدعلی اصغر میرباقری فرد رئیس این انجمن ضمن خیر مقدم به حاضران، موضوع اصلی جلسه را که بررسی راهکارهای بین المللی سازی مقالات فارسی است اطلاع رسانی کردند.

ایشان همچنین به برنامه های متعددی اشاره کردند که برای ترویج و گسترش زبان فارسی در دست پیگیری است و یا در سالهای اخیر محقق شده که از آن جمله می توان به ضرورت چاپ یک مقاله به فارسی برای ارتقا اعضای هیئت علمی اشاره کرد.

دکتر میرباقری خاطرنشان کرد تا صد سال پیش زبان علمی ما فارسی نبود و در قرون گذشته هم متون علمی ما مثلا به عربی نوشته می شد اما حتی در آن زمان هم دانشمندان دست کم آثاری را به فارسی می نوشتند که برای مثال می توان به تلاشهای بوعلی سینا و غزالی اشاره کرد. همین امر سبب شده که زبان فارسی، امروز و بدین شکل به ما برسد و ما نیز به تبع آن وظیفه داریم آن را حفظ کرده برای بالندگی آن تلاش کنیم.

وی گفت: در شورای برنامه ریزی آموزش عالی ایجاد آزمون بسندگی زبان فارسی در دست تهیه است تا دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری به عنوان یکی از الزامات گذراندن پایان نامه یا رساله خود، گواهی این آزمون را ارائه دهند. حقیقت این است که به خصوص در رشته های غیر علوم انسانی گاه قابلیت دانشجویان در نگارش علمی به فارسی درحد مناسب نیست و این آزمون می تواند عاملی برای پرداختن و توجه بیشتر قشر دانشگاهی و پژوهشگر به زبان فارسی باشد.

در ادامه دکتر فلاحتی به تشریح فعالیت های مرکز منطقه ای و پایگاه استنادی در راستای ترویج زبان و ادب فارسی پرداخت.

ایشان خاطرنشان کرد: مرکز منطقه ای بزرگترین پایگاه مقالات تمام متن فارسی را در اختیار دارد ضمن آنکه از مجموعه ای دیگر از پایگاهها و منابع اطلاعاتی فارسی نظیر کتابهای الکترونیک، مقالات کنفرانس ها و … نیز برخوردار است.

مرکز منطقه ای با جدیت برنامه تاسیس شاخه خود در دانشگاههای دارای کرسی زبان و ادب فارسی در سراسر جهان را دنبال می کند به گونه ای که در طی شش ماهه اول امسال از دانشگاه های متعددی نظیر دانشگاه مینسک بلاروس، دانشگاه بلگراد صربستان، دانشگاه دولتی ایروان ارمنستان، دانشگاه پنجاب پاکستان، دانشگاه سارایوو بوسنی و هرزگوین و دانشگاه مدیترانه آلبانی تقاضا برای تاسیس شاخه رایسست واصل گردیده است.

ایشان ادامه دادند: هدف از تاسیس این شاخه گسترش زبان و ادب فارسی در سطح بین الملل است و مرکز منطقه ای دسترسی به منابع اطلاعاتی خود را برای این کرسی ها برای یک دوره ۵ ساله به صورت رایگان فراهم می کند ضمن آنکه این دوره قابل تمدید نیز هست.

وی افزود: مایلم پیغام ریاست محترم مرکز را به انجمن ابلاغ کنم بدین صورت که مرکز منطقه ای برای امضای تفاهم نامه با انجمن ترویج زبان و ادب فارسی برای تاسیس شاخه های خود در کشورهای مختلف و گسترش استفاده از زبان و منابع فارسی در سطح بین الملل آمادگی کامل دارد. همچنین مرکز منطقه ای دارای گروه های پژوهشی متعدد از جمله گروه پژوهشی زبانشناسی رایانشی است که می تواند با تعامل با انجمن، طرح های پژوهشی مختلف در حوزه زبان و ادب فارسی به انجام برساند.

همچنین پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نیز نسبت به ثبت مقالات و همایش های فارسی اقدام گسترده ای را به انجام رسانده و قادر است تحلیل های علم سنجی جامعی را در مورد عملکرد نشریات در تمامی حوزه ها و به خصوص در حوزه زبان و ادب فارسی ارایه نماید. این پایگاه می تواند اطلاعات خوبی را در خصوص رتبه نشریات، نویسندگان و دانشمندان حوزه های موضوعی مختلف ارایه دهد.

در پایان مقرر شد برای تسریع در پیگیری موارد فوق ، برای امضای تفاهم نامه همکاری با انجمن در آینده نزدیک برنامه ریزی شود. ضمنا مقرر شد گزارش وضعیت نشریات زبان و ادب فارسی نیز به صورت مستمر برای اطلاع دست اندرکاران و تصمیم سازان در انجمن برای آن حوزه ارسال شود. همچنین با توجه به فعالیتهای برون مرزی انجمن و مرکز منطقه ای مقرر شد برای انجام اقدامات برون مرزی مشترک نیز برنامه ریزی گردد.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم