۱۷ روز تا برگزاری اجلاس دبیران کل کمیسیون های ملی کشورهای عضو آیسسکو در ISC

قسمت دوم: معرفی شرکت کنندگان برونئی

 

یکی از کشورهای شرکت کننده در این اجلاس برونئی می باشد:

نام شرکت کننده  :  دکتر زاروزی ابوسما (Dr Zaruzi Abu Samah)

پست سازمانی: دستیار معاون و استاد دانشگاه، دانشگاه تکنولوژی برونئی

pic

 

معرفی مختصر کشور برونئی:

برونئی کشوری است در جزیره بورنئو در جنوب شرقی آسیا. پایتخت آنبندر سری بگاوان است. نام رسمی این کشور «کشور برونئی سرزمین آشتی» (به مالزیایی با خط عربی: نڬارا برونی دارالسلام) است.  جمعیت این کشور در سال ۲۰۰۱ میلادی برابر با ۴۰۰ هزار نفر بود و زبان رسمی آن زبان مالایی است. برونئی در کنار مالزی قرار گرفته‌است و در حقیقت در گذشته به همراه دیگر بخش‌های مالزی یکی از کشورهای تحت‌الحمایه انگلیس بود. برونئی تنها بخش در مجموعه این بخش‌ها است که در سال ۱۹۶۳ ترجیح داد تحت‌الحمایه انگلیس باقی بماند و به مالزی نپیوندد. این کشور در سال ۱۹۸۴ استقلال یافت و به دلیل داشتن منابع فراوان نفت و گاز، یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در جهان را دارد.

 

جایگاه علمی کشور برونئی در رتبه بندی جهانی QS در ۲۰۱۹:

برونئی با ۲ دانشگاه در رتبه بندی جهانی QS 2019 دارای رتبه نهم تعداد دانشگاه در میان کشورهای اسلامی می باشد. سهم این کشور از کل دانشگاه های کشورهای اسلامی حاضر در رتبه بندی جهانی QS در ۲۰۱۹،   ۱/۹۸ درصد و از کل دانشگاه های جهان ۰/۲ درصد می باشد.

 

سهم هر کشور از تعداد کل دانشگاه های کشورهای اسلامی و جهان در رتبه بندی جهانی QS در ۲۰۱۹

share

 

 

همچنین بر اساس اطلاعات ارائه شده در رتبه بندی جهانی QS در ۲۰۱۹، دانشگاه های این کشور بعد از دانشگاه های کشورهای مالزی، عربستان سعودی، قزاقستان، اندونزی، لبنان و امارات دارای بالاترین امتیاز کلی   (QS overall Score) در میان کشورهای اسلامی می باشند.

 

کشورهای برتر اسلامی براساس شاخص Overall Score در رتبه بندی جهانی QS در ۲۰۱۹

overall

 

دو دانشگاه Universiti Brunei Darussalam و  Universiti Teknologi Brunei  برونئی در رتبه بندی جهانی QS 2019، به ترتیب دارای رتبه های ۳۲۳ و ۴۴۲ می باشند.

 

امتیاز دانشگاه های برتر برونئی بر اساس شاخص های  رتبه بندی جهانی QS در ۲۰۱۹

top

 

 

لازم به ذکر است بر اساس شاخص های رتبه بندی QS ، دانشگاه Universiti Brunei Darussalam (UBD) برونئی در دو شاخص جزء  دانشگاه  های برتر کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۹ می باشد.   Universiti Brunei Darussalam (UBD) در شاخص اعضای هیات علمی بین المللی (International Faculty) به همراه کشورهای عربستان سعودی، عمان، قطر و امارات دارای رتبه اول و در شاخص نسبت  استاد به دانشجو  (Faculty Student) دارای رتبه سوم، و در شاخص دانشجویان بین المللی (International Students)  دارای رتبه هشتم در میان کشورهای اسلامی می باشد.

 

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم