مراسم معارفه دانشجویان جدیدالورود سال ۱۳۹۷ رشته علم سنجی و زبان شناسی رایانشی برگزار شد

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST)، در تاریخ ۹/۷/۹۷، مراسم معارفه دانشجویان جدیدالورود سال ۱۳۹۷ رشته علم سنجی و زبان شناسی رایانشی در محل سالن همایش های مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری برگزار شد.

این مراسم با حضور دکتر محمد جواد دهقانی رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دکتر محمدرضا صالحی، معاون پژوهش و فناوری ، دکتر هاجر صفاهیه، مدیر امور پژوهشی ، دکتر حمید علیزاده مدیر گروه دانشجویان رشته علم سنجی ، دکتر فلاحی مدیر گروه دانشجویان رشته زبان شناسی رایانشی، دکتر محمدرضا قانع ودکتر منصوره صراطی اساتید حوزه علم سنجی، دکتر بهاره پهلوان زاده استاد حوزه زبانشناسی رایانشی مرکز منطقه ای برگزار شد.

در این مراسم دکتر محمد جواد دهقانی رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، ضمن خیرمقدم به دانشجویان جدیدالورود، به معرفی مختصر پایگاه های اطلاعاتی رایسست پرداختند و خاطر نشان کردند این پایگاه ها، منابع علمی لازم را به زبانهای مختلف در اختیار اساتید و دانشجویانِ داخل و خارج از کشور قرار داده و موجب تسهیل پژوهش برای دانشجویان به ویژه دانشجویان رایسست شده است. ریاست مرکز منطقه ای، همچنین حمایت مستمر از انتشارات و چاپ نشریات و کتاب ها را از جمله برنامه های ارزشمند رایسست برشمرده، اعلام نمودند که رایسست انتشار ۱۷۰ نشریه رتبه دار را به عهده دارد. علاوه بر این، تعاملات بین المللی به عنوان یکی دیگر از نقاط قوت رایسست مطرح شد که شامل تاسیس شاخه رایسست در کرسی ها در نقاط مختلف جهان، و همچنین اتصال رایسست به مراکز مشابه در دنیا نظیر روسیه، هند، کتابخانه لندن و … می باشد.

علاوه بر این ریاست سازمان به برنامه جذب دانشجویان مدعو اشاره کردند. در پایان دکتردهقانی ضمن یادآوری فرصت طلایی تحصیل برای دانشجویان، از آنها خواستند در کنار آموزش مدون به دنبال نوآوری و خلاقیت باشند تا بتوانند نقش مهمی را در حوزه علمی در سطح ملی و بین المللی ایفا نمایید. ایشان خاطر نشان کردند لازمه این امر آن است که دانشجویان از آغاز تحصیل در کنار آموزش، مهارت های لازم را نیز کسب کنند و با انتخاب موضوعات مرتبط با نیازهای کنونی جامعه، مشکلی از جامعه را حل نمایند. در پایان دکتر دهقانی ابراز امیدواری کردند در آینده با استفاده از ظرفیت اعضای هیات علمی و دانشجویان، همایش های ملی و بین المللی بیشتری برنامه ریزی شود.

سپس دکتر صالحی معاون پژوهش و فناوری مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری به دانشجویان جدیدالورود خیر مقدم گفته و به توضیح اهمیت مبحث تحقیق در مقطع کارشناسی ارشد پرداختند. ایشان دانشجوی کارشناسی ارشد را یک محقق دانسته و دوره ارشد را مقدمه و لازمه ورود به دوره دکتری اعلام کردند. دکتر صالحی سپس به سه مرحله مهم در تحصیل اشاره کردند که شامل گذراندن دروس، انتخاب موضوع پایان نامه ، انجام آن و تولید مقاله است که به این ترتیب فرد در جامعه علمی مطرح می شود. همچنین دکتر صالحی به امکانات پژوهشی و فیزیکی موجود در رایسست جهت حمایت از دانشجویان پرداختند که از آن جمله می توان به حمایت سازمان از دانشجویان برای ارایه مقاله در همایش ها ، امکانات ورزشی، برگزاری مراسم مذهبی، نماز، زیارت ها، و …. پرداختند و کلید موفقیت دانشجویان را احترام به اساتید و پذیرش توصیه های ارزشمند آنها دانستند.

در پایان مراسم، پرسش و پاسخ انجام شد و دانشجویان پاسخ سوالات خود رو گرفتند.

شایان ذکر است مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) نه تنها وظایف خود را در حوزه تحقیقات اطلاعات علمی و تامین نیاز های اطلاعاتی دانشگاه ها و پژوهشگاه های پژوهشی انجام می دهد بلکه با پذیرش دانشجو از طریق سازمان سنجش در سطح کارشناسی ارشد متخصصان علم سنجی را تربیت می کند.

تاسیس دوره کارشناسی ارشد علم سنجی و زبانشناسی شناسی رایانشی برای مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) پس از تصویب در کمیسیون گسترش تخصصی علوم انسانی مطرح شد و سپس به تصویب رسید و دانشجویان کارشناسی ارشد تحصیلات خود را در سال تحصیلی ۹۳-۹۲ آغاز نمودند.
pic1 moarefe3 moarefe2 moarefe4 moarefe6

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم