برگزاری نخستین نشست عمومی شبکه دانشگاههای مجازی کشورهای اسلامی (CINVU) در دانشگاه پیام نور تهران

مرکز منطقه ای و پایگاه استنادی از فعالیتهای این شبکه حمایت علمی، پژوهشی و فناوری می کند.

با هدف حمایت از فعالیتهای شبکه دانشگاههای مجازی کشورهای اسلامی با مرکزیت دانشگاه پیام نور تهران، نماینده مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در نخستین نشست عمومی این شبکه که در تاریخ دوم مهر ۱۳۹۷ و با حضور مقامات ایرانی و نمایندگان کشورهای عضو کامستک در محل سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور شیراز برگزار گردید، شرکت کرد.
نشست افتتاحیه از ساعت ۹ صبح آغاز شد. در ابتدا دکتر نجفی برزگر رئیس دانشگاه دانشگاه پیام نور و دبیر شبکه دانشگاههای مجازی کشورهای اسلامی (CINVU) ضمن اشاره به حادثه تروریستی اهواز آن را به شدت محکوم کرد و حاضران برای شادی روح شهدای این حادثه فاتحه قرائت کردند. ایشان سپس اعلام کردند دانشگاه پیام نور بزرگترین دانشگاه دولتی جمهوری اسلامی ایران است که در سراسر کشور ۵۰۰ مرکز دارد. این دانشگاه حدود ۴۰۰٫۰۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی دارد و ۴۰۰۰ عضو هیئت علمی با این دانشگاه همکاری دارند. این دانشگاه در خارج از کشور هم ۵۰ نمایندگی دارد. ایشان سپس به مختصات آموزشی و نرم افزاری این دانشگاه اشاره کردند و اعلام کردند هدف اصلی آن است که امکان تحصیل برای تمامی افراد علاقه مند به آموزش فراهم گردد. ایشان ابراز امیدواری کردند راه اندازی شبکه دانشگاه های مجازی جهان اسلام بتواند در شکوفایی هرچه بیشتر جامعه علمی جهان اسلام نقش ایفا کند.
سپس دکتر سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی ضمن خیرمقدم به مهمانان و تسلیت حادثه تروریستی اهواز، بر اهمیت منابع انسانی تاکید کرده اذعان داشتند:« اعتقاد ما این است که بدون حمایت از مردم نمی توان به موفقیت دست یافت و خوشحالم اعلام کنم مردم امروز در حوزه علمی و پژوهشی نقش مهمی ایفا می کنند. ما در ایران ۵/۴ میلیون دانشجو داریم که بیش از یک میلیون از این تعداد در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می کنند. ۹۱/۱ درصد از تولید علم جهان متعلق به ایران است و در نظام رتبه بندی THE ۱۸ دانشگاه از ایران وجود دارد. ضمناً ۲۰۰ دانشمند ایرانی جزء دانشمندان یک درصد برتر دنیا هستند. در حوزه فناوری نیز ۱۴۱ پارک فناوری و صدها شرکت دانش بنیان وجود دارد.» ایشان در مورد سیاستهای وزارت عتف اعلام کردند: «برنامه ما برای آینده تجاری سازی نتایج پژوهش، انتقال دانش از آزمایشگاه به صنعت و ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه است». ایشان آموزش حرفه ای را هدفی والا در این راستا معرفی کردند و اظهار داشتند: « استفاده از فناوری برای آموزش مجازی و سرمایه گذاری بیشتر برای حوزه ی R&D برای ما و همه کشورها مهم است».
ایشان افزودند : «بیشتر کشورهای اسلامی کمتر از یک درصد از GDP خود را صرف R&D می‌کنند». مطلب دیگری که دکتر سالار آملی عنوان داشتند بحث بین المللی سازی آموزش عالی بود. ایشان اظهار داشتند : «ما اعتقاد داریم برونداد علمی و پژوهشی و فناوری فقط متعلق به ایران نیست و به کل کشورهای اسلامی تعلق دارد. البته در حوزه همکاری بین المللی هنوز باید کار شود و فرآیند حصول نتیجه طولانی تر است چراکه اگر چه همه، کشورهای مسلمان هستیم به دلیل تفاوت های قوانین و مقررات باید صبور باشیم و با رعایت اصل انعطاف‌پذیری بتوانیم تعاملات علمی مختلف را شکل دهیم. اعتقاد این است که کشورهای اسلامی نقاط مثبت و فرصت های زیادی برای پیشرفت دارند و امید داریم که این شبکه بتواند در تحقق این اهداف گام موثری را بردارد».
در ادامه دکتر قاسم جان مشاور و نماینده کامستک در نشست، ضمن تسلیت در خصوص حادثه تروریستی اهواز مراتب تشکر خود را از دولت جمهوری اسلامی ایران برای همکاری در ایجاد CINVU (شبکه دانشگاههای مجازی جهان اسلام وابسته به کامستک) و نیز برگزارکنندگان این برنامه ابراز داشتند. ایشان اظهار کردند: «در بافت کشورهای در حال توسعه جایگاه آموزش مجازی ارتقا یافته است. بسیاری از کشورهای OIC با مشکل مالی مواجه هستند و نمیتوانند سرمایهگذاری مطلوبی را در حوزه آموزش انجام دهند. به همین خاطر با در دسترس بودن فناوری جدید آموزش مجازی می توانیم بر این مشکلات فائق آییم».
ایشان در پاسخ به برخی انتقادها به کیفیت این نوع آموزش تاکید کردند: «البته برخی کیفیت این نوع آموزش را به باد انتقاد می گیرند اما شواهد کافی حاکی از آن است که این انتقاد ها غالباً دور از واقعیت است و کیفیت نظام آموزش مجازی قابل اثبات است. برای مثال دانشگاه آزاد انگلستان Open University) (British یک دانشگاه مجازی اما با کیفیت است». ایشان همچنین به حرکتهای خوبی اشاره کردند که در برخی کشورها نظیر پاکستان، مالزی، و … در راه اندازی دانشگاه مجازی به عمل آمده است . ایشان CINVU را یک قدم به جلو و شبکه ای به نفع تمامی کشورهای اسلامی خواندند و ابراز امیدواری کردند جامعه اسلامی که ۲۰ درصد از کل جمعیت دنیا را در خود جای داده بتواند از این امکان نهایت بهره برداری را به عمل آورد.
در ادامه این نشست، نمایندگان از کشورهای مختلف به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند. در نشست بعد الظهر نیز اساسنامه شبکه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد کشورهای عضو نظرات خود را تا پایان سال ۲۰۱۸ به دانشگاه پیام نور ارسال دارند. با توجه به مباحث صورت گرفته در این نشست نیاز به یک data center، یک کتابخانه مجازی برای تامین نیازهای اطلاعاتی اساتید و دانشجویان و رتبه بندی دانشگاه های عضو مطرح شد. در این سه حوزه دکتر محمدرضا فلاحتی قدیمی فومنی مشاور ریاست و رئیس اداره همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای و پایگاه استنادی که به نیابت از دکتر محمدجواد دهقانی رئیس مرکز منطقه ای و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در این نشست شرکت کرده بود اظهار داشت: « با توجه به طرح موضوع ایجاد کتابخانه مجازی و نیز data center (حاوی منابع علمی)، مرکز منطقهای با سرمایهگذاریهای کلان که در این حوزهها انجام داده آمادگی خود را برای مشارکت در این حوزه اعلام می کند. مرکز منطقه ای آمادگی دارد در زمینه تامین منابع اطلاعات علمی اساتید، دانشجویان و دانشگاه های عضو به خصوص در حوزه پایگاههای اطلاعاتی فارسی مشارکت فعال داشته باشد. ضمنا این آمادگی وجود دارد تا در صورت ارسال و به اشتراک گذاری منابع علمی دانشگاه های عضو، اطلاعات در قالب پایگاههای اطلاعات علمی در مرکز منطقهای در هم کرد شده به صورت برخط در اختیار تمامی مخاطبان قرار گیرد. ضمنا در مبحث رتبه بندی، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام به عنوان بزرگترین مرکز استنادی جهان اسلام با توجه به فعالیتهای متنوع خود این آمادگی را دارد تا در مبحث ارزیابی این دانشگاهها نیز مشارکت فعال داشته باشد». لازم به ذکر است این پیشنهاد ها با استقبال حاضران در شبکه قرار گرفت و مقرر شد به محض نهایی شدن اساسنامه شبکه، تفاهمی بین آن مجموعه و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام منعقد گردد.
dr falahati

conference

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم