بازدید نمایندگان دانشگاهی بنگلادش و بوسنی از رایسست و آی اس سی: تاسیس شاخه رایسست در بنگلادش و بوسنی

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، در راستای گسترش تعاملات علمی رایسست و آی اس سی در سطح بین الملل و تقویت نقش و جایگاه بین المللی این دو سازمان، در تاریخ ۲۱ مهر ۱۳۹۷ نمایندگانی از دانشگاه‌های بنگلادش و بوسنی از این دو مجموعه بازدید به عمل آوردند. این نمایندگان شامل دکتر نامیر کاراخلیلویچ، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه سارایوو بوسنی و دکتر عبدالکلام سارکر، رییس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا بودند. در طی این بازدید جلسه ای در محل دفتر ریاست مجموعه برگزار شد که در آن از طرف رایسست و آی اس سی، دکتر محمدجواد دهقانی رئیس مرکز منطقه ای و سرپرست آی اس سی و دکتر محمدرضا فلاحتی قدیمی فومنی مشاور ریاست و رئیس اداره همکاری های علمی بین المللی حضور داشتند. در ابتدای این جلسه دکتر دهقانی به معرفی مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری (رایسست) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام پرداخته و ضمن بیان چگونگی تاسیس، برخی از مهمترین پایگاه ها و خدمات این دو را تشریح کردند.

ایشان ضمن تبیین نقش رایسست در تهیه، پردازش و توزیع اطلاعات علمی در سطح ملی و بین المللی، آمادگی رایسست را جهت همکاری با کرسی های زبان فارسی سراسر جهان از طریق انتشار نشریات و کتب علمیِ معتبر، حمایت از برگزاری همایش ها و کارگاه ها، نمایه سازی مجموعه مقالات و نشریات، و در نهایت در اختیار گذاشتن پایگاه های اطلاعاتی اعلام کردند، که همه این امور در راستای اهداف و ماموریت های رایسست و آکادمی علوم جهان (TWAS) صورت می پذیرد.

دکتر دهقانی همچنین به برنامه ISC برای نمایه سازی نشریات و رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان اسلام اشاره کرده و ارتقا کیفیت عملکرد علمی محققان و نشریات کشورهای اسلامی در سطح بین المللی را از جمله اهداف مهم این سازمان و در راستای ماموریت های محول شده به ISC از سوی سازمان آیسسکو برشمردند. رئیس رایسست و ISC ضمن اشاره به حجم گسترده تعاملات بین الملل، انعقاد تفاهم نامه های بین المللی با کشورهای آلبانی، مالزی، اندونزی، عراق، هند، برونئی، افغانستان، قبرس، و ترکیه و همچنین برگزاری کارگاه های اموزشی برای محققین این کشورها، و عضویت رایسست و ISC در سازمان های بین المللی از جمله اتحادیه دانشگاه های جنوب شرق آسیا (آسایهل (و D8 ، و در نهایت میزبانی اجلاس دبیران کل کمیسیون های ملی کشورهای عضو آیسسکو توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در آبان ۱۳۹۷ را از جمله فعالیت های بین المللی اخیر مرکز منطقه ای و ISC دانستند که همگی در راستای ارتقا جایگاه علمی کشورهای منطقه و همچنین کشورهای اسلامی در سطح جهان صورت می گیرد.

سپس، دکتر فلاحتی به معرفی خدمات گروه زبانشناسی رایانشی رایسست و زمینه های همکاری مشترک این گروه با کرسی های زبان فارسی و اعضای هیات علمی دانشگاه های داکا و سارایوو پرداختند. ایشان با اشاره به گستره وسیع فعالیت های پژوهشی اعضای هیات علمی رایسست، پیشنهاداتی در خصوص انجام تحقیقات علمی مشترک، تالیف کتب، طراحی نرم افزارهای پیشرفته (ازجمله نرم افزارهای تحلیل و پردازش متن، ترجمه ماشینی، فرهنگ نگاری، و غیره) ، انتشار نشریات، برگزاری کارگاه های آموزشی و سمینارهای علمی در حوزه زبان فارسی مطرح نمودند. ایشان این امر را زمینه ساز رشد کیفیت عملکرد علمی محققان حوزه زبان فارسی و پیوستن آن ها به جرگه نویسندگان ۱% و حتی ۰٫۰۱% جهان دانستند.

در ادامه دکترعبدالکلام سارکر، رییس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا به معرفی این دانشگاه به عنوان بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه بنگلادش پرداخته و توضیحات کاملی را در خصوص سابقه تاسیس، دانشکده ها و رشته ها، دانشجویان، اعضای هیئت علمی و مجلات علمی آن دانشگاه ارائه کرد. ایشان در مورد تاریخ تاسیس و آغاز فعالیت کرسی زبان فارسی در دانشگاه داکا گفت:  کرسی زبان فارسی در دانشگاه داکا از سال ۱۹۲۱ آغاز به فعالیت نموده است و این بخش دارای ۱۰ عضو هیات علمی و ۵۰۰ دانشجو و همچنین آزمایشگاه مجهز زبان فارسی می باشد.

در ادامه دکتر سارکر، به معرفی سایر کرسی های زبان فارسی بنگلادش در دانشگاه های University of Rajshahi، Chittagong University وKhulna University و همچنین موسسه زبان های نوین داکا (زیر نظر دانشگاه داکا) پرداختند. در ادامه دکتر سارکر ابراز امیدواری کردند در آینده نزدیک با همکاری رایسست ، علاوه بر کمیت، کیفیت تولیدات علمی کرسی های زبان فارسی بنگلادش ارتقا یابد.

سپس رئیس رایسست و ISC، جایگاه دانشگاه ها، نشریات و محققان، حوزه های موضوعی، مقالات و استنادهای دریافتی، کشور بنگلادش را در مقایسه با سایر کشورهای اسلامی از طریق وبگاه ISC به تصویر کشیده و برگزاری مجموعه کارگاه های ارتقا کیفیت نشریات و تحقیقات علمی برای محققان کشور بنگلادش را زمینه ساز رشد جایگاه دانشگاه های این کشور در رتبه بندی های معتبر جهانی دانستند.

سپس دکتر کاراخلیلویچ، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه سارایوو از فراهم آمدن فرصت بازدید از رایسست ابراز خوشحالی کردند. ایشان سابقه فعالیت کرسی زبان فارسی در دانشگاه سارایوو را از ۱۹۵۲ دانسته و افزودند تاکنون این کرسی با کمک ۴ عضو هیات علمی موفق به تالیف ۲۰ و ترجمه ۵۰ کتاب به زبان فارسی شده است و آموزش در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای زبان فارسی صورت می پذیرد. دکتر کاراخلیلویچ همچنین اعلام کردند با توجه به اهمیت زیاد کرسی زبان فارسی سارایوو در میان سایر کشورهای منطقه، اولین شعبه خارج از کشورِانجمن ترویج زبان و ادب فارسی، دراین کرسی افتتاح خواهد شد. ایشان در خصوص همکاری همه جانبه کرسی زبان فارسی سارایوو با رایسست اعلام آمادگی نمودند.

در پایان جلسه، موضوع انعقاد تفاهم نامه تاسیس شاخه رایسست در کرسی های زبان فارسی دانشگاه های داکا و سارایوو مورد بررسی و استقبال نمایندگان این دانشگاه ها قرار گرفت و مقرر شد با پیگیری دکتر کاراخلیلویچ و دکتر سارکر به زودی تفاهم نامه های مذکور به امضای روسای دانشگاه های داکا و سارایوو برسد.

از مجموعه مباحث مطروحه در این جلسه جمع بندی زیر حاصل شد:

  • برنامه ریزی برای تاسیس شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در دانشگاه های داکا و سارایوو با هدف تامین نیازهای اطلاعاتی اساتید و دانشجویان زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه و در کل بنگلادش و بوسنی
  • برنامه ریزی برای برگزاری کارگاه آموزشی علم سنجی برای کرسی های زبان فارسی دانشگاه های داکا و سارایوو در حوزه های رتبه بندی دانشگاه ها، مجلات و اعضای هیئت علمی و محققان زبان فارسی
  • گسترش ارتباط با بنگلادش و بوسنی و دانشگاه های آن برای نمایه سازی مجلات علمی این کشورها پس از کسب شرایط لازم
  • مقرر شد شاخه مرکز منطقه ای در دانشگاه های داکا و سارایوو تاسیس شود و برای برگزاری کارگاه های آموزشی علم سنجی نیز پیگیری شود.

شایان ذکر است مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در راستای تامین مدارک علمی مورد نیاز اعضای هیأت علمی، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی، برقراری نظام مبادله الکترونیکی اطلاعات بین پژوهشگران ایرانی و کشورهای منطقه، تأسیس انواع پایگاه‌های اطلاعاتی، انتشار گزارش‌های پژوهشی، نشریات علمی و کتاب‌های فارسی و غیر فارسی، حمایت از پژوهش‌های داخلی و منطقه‌ای در حوزه‌های علوم و فناوری، برقراری ارتباط و همکاری علمی با بخش‌های صنعتی، خدماتی و آموزشی ، تاکنون ده ها تفاهم نامه با موسسات و دانشگاه های کشور و منطقه از جمله آلبانی، هندوستان، قبرس، مالزی، اندونزی، برونئی، پاکستان، عراق، جمهوری آذربایجان، افغانستان، ترکیه و … منعقد نموده است.

bosnia1

 

 

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم