دکتر جعفر مهراد
نام و نام خانوادگی : دکتر جعفر مهراد
پست الکترونیک : mehrad@ricest.ac.ir
سمت : عضو هیأت علمی (1370 الی 1393)

زندگینامه

دکتر جعفر مهراد در سال 1325 هجری شمسی در تبریز متولد شد. دروس ابتدایی را در دبیرستان سعدی طی کرد و در سن 13 سالگی به دبیرستان امیرخیزی قدم نهاد و در 16 سالگی برای ادامه تحصیلات خود در دوره متوسطه به دبیرستان لقمان رفت و سه سال از محضر استادانی چون دکتر جلیل تجلیل و مرحوم دکتر حسین شکویی بهره برد و خارج از محیط دبیرستان با حضور در مراکز علمی مختصری انگلیسی و عربی آموخت.

او در سال 1344 در دانشگاه تبریز پذیرفته شد و در سال 1348 با اخذ دانشنامه کارشناسی در رشته جغرافیا فارغ التحصیل شد. دکتر مهراد پس از گذراندن خدمت نظام وظیفه ، در سال های 13511353 تحصیلات خود را در رشته علوم کتابداری و اطلاع رسانی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران سپری کرد. وی در طی این سال ها اولین مقاله خود را با عنوان "کتاب درمانی" در نامه انجمن کتابداران ایران منتشر کرد و همراه با هیئت مدیره انجمن کتابداران ایران و چند تن دیگر از نامداران کتابداری و  اطلاع رسانی در کلاس های درس و دوره های کوتاه مدت برای تربیت کتابدار در شهرهای تبریز، شیراز، اصفهان و تهران شرکت کرد و به تدریس پرداخت. او به سبب نیاز به خدمات کتابداری در کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه شهید بهشتی و کتابخانه دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران سرگرم سازماندهی و مدیریت منابع علمی این واحدها بود و در همین اوان کتابخانه وزارت رفاه اجتماعی را نیز تأسیس کرد.

دکتر مهراد در سال 1353 با بانو گیتی کاوسی که او نیز در دوره کارشناسی ارشد علوم کتابداری و اطلاع رسانی در دانشگاه تهران تحصیل می کرد ازدواج کرد. او جامع صفات نیک و پسندیده است و عالی ترین درس های زندگی را در دامان پدر و مادر فرهیخته خود آموخته و دانش و بزرگ منشی او زمینه ساز پیشرفت هایی است که آثار آن را می توان در این خاندان به وضوح مشاهده کرد. ثمره ازدواج مهراد با بانو کاوسی دو فرزند دختر است که هر دو از دانشگاه علوم پزشکی شیراز فارغ التحصیل شده اند.

مهراد در سال 1355 با استفاده از بورس دانشگاه شیراز جهت ادامه تحصیل در دوره دکتری کتابداری و اطلاع رسانی به Case Western Reserve University در شهر کلیولند ایالت اوهایو راهی ایالات متحده شد. دانشکده کتابداری و اطلاع رسانی این دانشگاه جزو 10 دانشکده معتبر و برتر این رشته بود و از دانش استادانی چون پروفسور کنراد راسکی ، پروفسور تفکو ساراسویچ و پروفسور جسی شرا بهره ها برد. حاصل سه سال تلاش و تحقیق در آمریکا ارزش این دوران را دو چندان می کند. پایان نامه دکتری مهراد در حوزه سیستم ها و برنامه ریزی برای توسعه کتابخانه های عمومی ایران تحقیق باارزشی است که تاکنون بعد از گذشت سی و پنج سال در نوع خود منحصر به فرد است و هرکه بخواهد درباره کتابخانه های عمومی این مرز و بوم کاری انجام دهد ناگزیر است تا از این اثر بهره جوید و این خود بهترین راه برای زنده نگاه داشتن یاد تاریخ و فرهنگ ایران زمین است.

او در آبان ماه 1358 به ایران بازگشت و در نخستین گام بخش علوم کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه شیراز را با دانشجویانی در دوره کارشناسی ارشد بنیانگذاری کرد. استادان خارجی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران را ترک کرده بودند. او تنها عضو هیئت علمی این بخش بود. در این زمان او سمت استادیاری و ریاست بخش را بر عهده داشت. کوشش نمود تا افرادی را برای خدمت در بخش علوم کتابداری و اطلاع رسانی به عنوان عضو هیئت علمی دعوت به کار کند. در این زمان، جذب اعضای هیئت علمی بسیار دشوار بود.

چند ماهی از همکاری با دانشگاه شیراز نگذشته بود که انقلاب فرهنگی بوقوع پیوست . دانشگاه ها برای بازسازی و برنامه ریزی کوتاه مدتی تعطیل شد. در ستاد انقلاب فرهنگی برنامه ریزی رشته های مختلف آغاز شد. مهراد، در این زمان از اعضای فعال برنامه ریزی رشته کتابداری و اطلاع رسانی بود. به کوشش او و با همکاری چند تن از استادان سایر دانشگاه ها به تدریج برنامه های درسی دوره های کاردانی و کارشناسی تدوین و تصویب شد. مهراد، بعد از بازگشایی دانشگاهها به تأسیس دوره های یاد شده در گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه شیراز اهتمام ورزید. برنامه درسی کارشناسی ارشد را به تنهایی در 4 گرایش آماده کرد. این برنامه اکنون نیز با اندک تغییراتی در بعضی از واحدهای درسی در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور تدریس می شود. او در سال 1363 در تفکیک دانشکده ادبیات و علوم حضور جدی داشت و بدین ترتیب دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شیراز را پایه گذاری کرد. ابتدا به عنوان اولین معاون پژوهشی این دانشکده و یک سال بعد به عنوان رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی منصوب شد. در این زمان که مصادف با جنگ تحمیلی بود با اشتیاق و با ایثار علیرغم کمبودهای ناشی از جنگ تحمیلی رشته های جدید و دوره های تحصیلات تکمیلی را یکی بعد از دیگری در دانشکده ادبیات و علوم انسانی تازه تأسیس راه اندازی نمود. در سال 1364 به همراه مرحوم دکتر علی اکبر حسینی، دکتر امیر هوشنگ مهریار و دکتر منصور رستگار فسایی نشریه علوم اجتماعی و انسانی را تأسیس و در سال 1365 کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه شیراز را پی ریزی کرد. دکتر مهراد در سال 1368 با استفاده از فرصت مطالعاتی راهی آمریکا شد و در دانشگاه UCLA پروژه تحقیقاتی خود را درباره پایگاه های اطلاعاتی کتابشناختی ادامه داد. اقامت او در آمریکا یک سال به طول انجامید. او توانست از دانش استادان نام آور و بزرگی چون پروفسور شانک و پروفسور بورگمن بهره برد و بر دانش خود بیفزاید. دکتر جعفر مهراد پس از بازگشت به ایران به دعوت دکتر مصطفی معین وزیر وقت "فرهنگ و آموزش عالی " طرح تأسیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری را ارائه داد. طرح ارائه شده پس از مطالعه و تصویب و امضای تفاهم نامه بین وزارت فرهنگ و آموزش عالی جمهوری اسلامی ایران و فرهنگستان علوم جهان سوم منجر به تأسیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در سال 1370 هجری شمسی در شیراز مرکز استان فارس شد.

فعالیت های اجرایی و تأسیس دوره های آموزشی کتابداری و اطلاع رسانی در دانشگاه شیراز و تدریس در این رشته او را از پرداختن به تألیفات و تحقیقات باز نداشت و در پرتو انتشارات علمی و چاپ و نشر کتابهای تألیفی و ترجمه ای در سال 1367 به مرتبه دانشیاری ارتقاء یافت.

او با تأسیس گروه آموزشی کتابداری و اطلاع رسانی در دانشگاه شیراز به تدریس درس های مختلف کتابداری و اطلاع رسانی پرداخت و در طول سال های اولیه آموزش و پژوهش را در این گروه فعال کرد و دوره دکتری کتابداری و اطلاع رسانی را با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد برای نخستین بار در سال 1372 در دانشگاه شیراز راه اندازی کرد و با جذب استادان داخلی به تربیت و آموزش مشتاقان این رشته پرداخت. دکتر مهراد در سال 1376 به درجه استادی رسید.

دکتر جعفر مهراد با انجام تحقیقات در حوزه تحلیل استنادی و به پیشنهاد خانم رؤیا مقصودی دانشجوی سابق خود و عضو هیئت علمی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در سال 1381 پایگاه گزارش های استنادی نشریات فارسی را برای سنجش و   اندازه گیری کیفیت نشریات فارسی و تعیین ضریب تأثیر این نشریات در مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری راه اندازی کرد. در این زمان، علم سنجی و تولید علم در ایران به تازگی مورد توجه مقامات بلند پایه و رهبری معظم انقلاب قرار گرفته بود. پشتیبانی آقای دکتر محمد مهدی زاهدی وزیر وقت علوم، تحقیقات و فناوری از سنجش تولیدات علمی دانشگاه ها و دانشمندان ایرانی موجب شد این طرح در سال 1385 در سومین نشست وزرای آموزش عالی و تحقیقات علمی کشورهای اسلامی برای کل جهان اسلام در کویت مطرح شود. پس از دریافت تأییدیه ضمنی از وزراء ، این پروژه با همفکری آیسیسکو در سال 1387 در باکو ، پایتخت جمهوری آذربایجان به تصویب وزرای آموزش عالی و تحقیقات علمی کشورهای اسلامی رسید و بدین ترتیب با انتصاب او در همان سال به سرپرستی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ایران به مرجعیت علمی کشورهای اسلامی انتخاب شد.

مهراد به خاطر علاقه به علم و فناوری در سال 1382 به دعوت دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گروه ارزیابی علم و فناوری را در شورای عالی انقلاب فرهنگی تأسیس کرد. ارزیابی خرد علم و فناوری در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و فناوری دولتی و غیردولتی بر عهده این گروه می باشد. نتایج حاصل از مطالعات این گروه که به صورت کتاب منتشر می شود مورد استفاده    برنامه ریزان، تصمیم گیران و سیاستگذاران آموزش عالی کشور است.

مهراد علی رغم اشتغالات فراوان در آموزش و پژوهش و ریاست بر مؤسسات پژوهشی در سال 1382 نشریه علمی پژوهشی International Journal of Information Science and Management را در مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری تأسیس کرد. او از همان سال صاحب امتیاز این نشریه و عضو گروه تحریریه چند مجله دیگر، از اعضای بنیانگذار "انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران" و " انجمن ایرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی " است. مهراد در سال 1389 نیز به عنوان عضو هیأت مدیره انجمن اخلاق در علم و فناوری انتخاب شد.

او همکاری مداومی با سازمان سنجش و کمیسیون نشریات معتبر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دارد. سال ها است که دکتر مهراد عضو کمیسیون نشریات معتبر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

علاوه بر خدمات یاد شده مهراد از سال 1385 عضو کمیته راهبری نظام اطلاع رسانی دانشگاهی وابسته به شورای عالی عتف، از سال 1387 عضو کمیته ملی ارتباطات کمیسیون ملی یونسکو، عضو افتخاری انجمن آینده نگری ایران و عضو شورای اجرایی و کمیته علمی مدیریت سرمایه های فکری، و از سال 1389 عضو کمیته تخصصی گسترش علوم انسانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

دکتر مهراد همایش های متعددی را برنامه ریزی کرده است. برگزاری همایش ملی دانش و امنیت به عنوان دبیر کمیته علمی در مهرماه سال 1389 در شیراز برای نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران یکی از همایش های ماندگار در تاریخ نیروی انتظامی است.

دکتر مهراد بیشتر از گذشته به کار و تلاش ادامه می دهد. او در سال 1386 با حکم معاون آموزشی وزیر کمیته برنامه ریزی کتابداری و اطلاع رسانی را در شورای گسترش آموزش عالی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری راه اندازی کرد. دوره اول که از مهرماه سال 1386 تا شهریور ماه 1389 ادامه داشت برنامه ریزی کارشناسی کتابداری و اطلاع رسانی، کارشناسی ارشد دانشنامه نگاری، کارشناسی ارشد علم سنجی، کارشناسی ارشد مدیریت آرشیوی و کارشناسی ارشد مدیریت و سازماندهی نسخه های خطی را با همکاری جمعی از اندیشمندان این رشته تدوین و به تصویب رساند.

دکتر مهراد از کمبودها ننالیده و دست روی دست نگذاشته است. حاصل این خصلت علمی خلق آفرینش های فکری به صورت تألیف (21 مورد) و ترجمه کتاب (10 مورد)، راهنمایی پایان نامه (36 مورد) و نشر مقالات علمی (53 مورد) در مجلات معتبر است. دانش آموختگان بسیاری رساله کارشناسی ارشد و دکتری خود را با مهراد نوشته اند.

دکتر مهراد جوایز و تقدیرنامه های متعددی دریافت کرده است. تقدیر از او به عنوان پژوهشگر نمونه دانشگاه شیراز در سال 1381، دریافت تقدیرنامه به عنوان یکی از مفاخر استان فارس در سال 1382 ، دریافت لوح قدردانی از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سال 1386 (لوح های متعدد)، و انتخاب وی به عنوان مدیر پژوهشی برگزیده در دهمین جشنواره پژوهش و فناوری کشور در سال 1388، و تقدیر به خاطر مجموع خدمات علمی وی در سال 1387 در دومین جشنواره بین المللی فارابی و انتخاب شدن او در سال 1389 به عنوان چهره ماندگار علمی نمونه هایی از افتخارات بسیار ارزشمند این استاد دانشگاه شیراز است.

تحصیلات

کارشناسی جغرافیا

 

دانشگاه تبریز

 

1348

 

کارشناسی ارشد رشته علوم کتابداری

 

دانشگاه تهران

 

1353

 

دکترای تخصصی در حوزه سیستمها و مدیریّت کتابخانه های عمومی

 

Case Western Reserve University

 

1358

فرصت مطالعاتی

 

دانشگاه لوس آنجلس کالیفرنیا (UCLA)

 

1368-1369

 

 

مرتبه علمی

استاديار

 

1358

دانشگاه شيراز

 

دانشيار

 

1367

دانشگاه شيراز

 

استاد

 

1376

دانشگاه شيراز

 

استاد پايه 39

 

1392

دانشگاه شيراز

 

 

تأسيس مؤسسات علمی و اطلاع رسانی

 

 

تأسيس بخش علوم كتابداري و اطلاع رساني در دانشگاه شيراز

 

1358

 

تأسيس دانشکده ادبيات و علوم انسانی دانشگاه شيراز

 

1364

 

تأسيس كتابخانه مركزي و مركز اسناد دانشگاه شيراز (كتابخانه ميرزاي بزرگ شيرازي)

 

1365

 

تأسيس مرکز منطقه اي اطلاع رساني علوم و فناوري

 

1369

 

تأسيس گروه ارزيابی علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی

 

1382

 

تأسيس کميته برنامه ريزی کتابداری و اطلاع رسانی شورای گسترش و برنامه ريزی آموزش عالی

 

1386

 

تأسيس پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC)

 

1387

 

تأسيس انجمن های علمی و حرفه ای

انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ايران (عضو هيئت مؤسس)

 

1379

انجمن ايرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی (عضو هيئت مؤسس)

 

1383

 

 

تأسيس مجلات علمی

تأسيس مجله علوم اجتماعي و انسانی دانشگاه شيراز

 

1364

تاسيس مجله  International Journal of Information Science and Management

 

1384

تأسيس مجله جامعه اطلاعاتی

1388

 

تاسيس مجله دانش، نظم و امنيت

 

1390

 

تأسيس شاخه های مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری

داخل کشور

 

خارج کشور

 

دانشگاه صنعتی سهند

 

1381-تاکنون

 

دانشگاه تشرين سوريه

 

1381-تاکنون

 

شهرداری اصفهان

 

1383-تاکنون

 

دانشگاه مجازی سوريه

 

 

دانشگاه ياسوج

 

1383-تاکنون

 

مرکز ملی اطلاع رسانی يمن

 

1384-تاکنون

 

سازمان تبليغات اسلامی قزوين

 

1384-تاکنون

 

   

دانشگاه بوعلی سينا همدان

 

1386-تاکنون

 

   

دانشگاه هرمزگان

 

1387-تاکنون

 

   

دانشگاه شهرکرد

 

1378-تاکنون

 

   

دانشگاه گيلان

 

1378-تاکنون

 

   

دانشگاه رازی کرمانشاه

 

1389-تاکنون

 

   

دانشگاه تهران

1392/2/11

 

   

 

تأسيس دوره های علم اطلاعات و دانش شناسی

دوره كارشناسي ارشد رشته علم اطلاعات و دانش شناسی در دانشگاه شيراز

 

1359

دوره كارداني رشته علم اطلاعات و دانش شناسی در دانشگاه شيراز

 

1363

دوره كارشناسي رشته علم اطلاعات و دانش شناسی در دانشگاه شيراز

 

1365

دوره دكتري رشته علم اطلاعات و دانش شناسی در دانشگاه شيراز

 

1376

 

طراحی برنامه های درسی علم اطلاعات و دانش شناسی

مشارکت در طراحی و مصوب نمودن دوره کاردانی و کارشناسی علم اطلاعات و دانش شناسی در ستاد سابق انقلاب فرهنگی  

 

مشارکت در طراحی و مصوب نمودن دوره کارشناسی ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی در چهار گرایش در ستاد سابق انقلاب فرهنگی  

 

مشارکت در طراحی و مصوب نمودن دوره کارشناسی علم اطلاعات و دانش شناسی

 

1386-1388

 

مشارکت در طراحی و مصوب نمودن دوره کارشناسی ارشد دانشنامه نگاری

 

1387-1388

 

مشارکت در طراحی و مصوب نمودن دوره کارشناسی ارشد مطالعات آرشیوی

 

1388

 

مشارکت در طراحی و مصوب نمودن دوره کارشناسی ارشد علم سنجی

 

1388

مشارکت در طراحی و مصوب نمودن دوره کارشناسی ارشد مدیریت و سازماندهی نسخ خطی

 

1389

مشارکت در طراحی و مصوب نمودن دوره کارشناسی ارشد مطالعات کتابخانه های عمومی

 

1390

 

مشارکت در طراحی و مصوب نمودن برنامه دکتری بازیابی اطلاعات و دانش

 

1392

 

راه اندازی دوره کارشناسی ارشد علم سنجی در مرکز منطقه ای

1392

 

راه اندازی دوره کارشناسی ارشد زبانشناسی رایانه ای در مرکز منطقه ای

 

1392

 

 

سمتهای اجرایی

رئیس بخش علوم کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه شیراز

 

1358-1364

 

رئیس بخش علوم کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه شیراز

 

1370-1376

 

معاون پژوهشی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شیراز

 

1363-1364

رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شیراز

 

1364-1365

 

رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه شیراز (کتابخانه میرزای بزرگ شیرازی)

 

1365-1368

 

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری

 

آذر 1393- 1370

رئیس گروه ارزیابی علم و فناوری در هیأت نظارت و ارزیابی فرهنگی و علمی (شورایعالی انقلاب فرهنگی)

 

1382-1390

 

دبیر شورای راهبری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)

 

1387-تاکنون

 

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)

 

آذر 1393- 1388

 

رئیس کمیسیون گسترش تخصصی علوم انسانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

 

1389- تاکنون

مشاور ریاست دانشگاه پیام نور کشور در حوزه علم سنجی و دانش شناسی

خرداد 1395


 

عضویت در کمیته ها و مجامع تخصصی

عضو کمیته ارتقاء منزلت رشته های علوم انسانی در دانشگاه شیراز

 

1362-1368

 

نماینده تحصیلات تکمیلی در دانشگاه شیراز (دوره های مختلف)

 

1365-1368

 

عضو هیأت امنای انجمن کتابخانه های عمومی استان فارس

 

از بدو تأسیس تاکنون

 

عضو کمیسیون ملی اطلاع رسانی وابسته به شورای پژوهشهای علمی کشور

 

1372-1380

عضو کمیته ملّی اطلاع رسانی وابسته به کمیسیون ملی یونسکو در ایران

 

1375-تاکنون

 

عضو شورای دانشگاه شیراز

 

1376-1379

 

عضو هیأت ممیزه کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران

 

1378-1379

عضو هیأت ممیزه دانشگاه شیراز

 

1379-تاکنون

 

عضو کمیسیون دائمی هیأت امنای منطقه جنوب کشور

 

1379- تاکنون

 

عضو حقیقی کمیسیون نشریات علمی کشور (وزارت علوم تحقیقات و فناوری)

 

1384-تاکنون

 

عضو پیوسته انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری

 

1384-تاکنون

عضو کمیته راهبری نظام اطلاع رسانی دانشگاهی

 

1385-تاکنون

 

عضو شورای تخصصی گروه علم اطلاعات و دانش شناسی (دانشگاه تربیت مدرس)

 

1385-1386

 

عضو کمیته علم اطلاعات و دانش شناسی دفتر برنامه ریزی و تحقیقات وزارت علوم تحقیقات و فناوری

 

1386-تاکنون

 

عضو کمیته ملی ارتباطات کمیسیون ملی یونسکو

 

1387-تاکنون

 

عضو افتخاری انجمن آینده نگری ایران

 

1387-تاکنون

 

عضو شورای اجرایی و کمیته علمی تجارت الکترونیکی و کشورهای در حال توسعه

 

1387-تاکنون

 

عضو شورای اجرایی و کمیته علمی مدیریت سرمایه های فکری

 

1388-تاکنون

 

دبیر همایش ملی دانش و امنیت

 

1388-1389

 

رئیس گروه علمی فناوری اطلاعات، اطلاع رسانی و کتابداری چهارمین جشنواره فارابی

 

1389

عضو هیات مدیره انجمن اخلاق در علم و فناوری

 

1389-1391

عضو کمیته تخصصی گسترش علوم انسانی

 

1389-تاکنون

عضو هیئت علمی نخستین همایش بین المللی مبانی نظری و فلسفه علم کتابداری و اطلاع رسانی

 

1389-1390

رییس کمیته همکاریهای بین المللی ایرانی اخلاق در علوم و فناوری

 

1389-1391

 

سرپرست کمیته علم اطلاعات و دانش شناسی گروه علوم اجتماعی شورای برنامه ریزی آموزش عالی

 

1390

مدیر اجرایی "طرح ممیزی اخلاق در علم"

 

1390

عضو شورای علمی پنجمین دوره جشنواره بین المللی فارابی و رئیس گروه علمی فناوری اطلاعات، اطلاع رسانی و کتابداری

 

1390

عضو کمیته علمی کنگره بین المللی اخلاق نشر- دانشگاه علوم پزشکی شیراز

 

1390-تاکنون

 

عضو پیوسته کرسی روانشناسی و تعلیم و تربیت.  از سوی هیات حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره وابسته به شورای عالی انقلاب فرهنگی

 

1390

عضو کمسیون بررسی نشریات علمی کشور

 

1391

عضو کمیسیون بررسی و تأئید مجلات علمی پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی

 

1391

عضو کمیته علمی همایش بین المللی علم و فناوری در جهان اسلام

 

1391

عضو شورای مرکزی انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی

 

1391

عضو کمیته علمی همایش محتوای ملی در فضای مجازی

 

1391

عضو هیات علمی وابسته دانشکده کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه تهران

 

1391

رئیس هفتمین کنفرانس بین المللی تجارت الکترونیک در کشورهای در حال توسعه با رویکرد بر امنیت ECDC2013

 

1392

عضویت فرهنگستان علوم ایران

 

1392

عضو شورای علمی و رئیس گروه علمی فناوری اطلاعات ، اطلاع رسانی و کتابداری هفتمین دوره جشنواره بین المللی فارابی

1392

 

عضو پیوسته ی کرسی علمی علوم رفتاری هیات حمایت

1392

 

عضو کارگروه بین المللی سازی دانشگاه های علوم پزشکی

 

1392

انتصاب به عنوان مشاور عالی پژوهشگاه شاخص پژوه

 

1393

خیّر و عضو هیأت امنای مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز شیراز

1393

 

هیات تحریریه مجلات علمی

مجله علوم اجتماعی و انسانی دانشگاه شیراز

 

1364-1375

 

مجله علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید چمران اهواز

 

1373-1378

 

فصلنامه کتاب

 

1369-تاکنون

 

فصلنامه علوم و فناوری اطلاعات (مجله اطلاع رسانی)

 

1376-تاکنون

 

دو فصلنامه مطالعات تربیتی و روان شناسی دانشگاه فردوسی مشهد 

 

1378- تاکنون

 

اطلاع شناسی

 

1382-تاکنون

 

(صاحب امتیاز) International Journal of Information Science and Management

 

1384-تاکنون

 

رهیافت

 

1385-تاکنون

 

کتابداری دانشگاه تهران

 

1386-تاکنون

 

سردبیر نشریه دانش، نظم و امنیت

 

1390

عضو هیئت تحریریه نشریه علمی - پژوهشی "پژوهشنامه پردازش و مدیریت اطلاعات"

 

1390

وب شناسی

 

1391

پژوهشنامه علم سنجی

1392-

 

 

راهنمایی پایان نامه ها

1

ضیایی، منیره (1360). کتابشناسی توصیفی زمین شناسی. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

2

دانشی، مریم (1362). کتابخانه های عمومی استان فارس : بررسی وضع موجود و طرح توسعه آنها. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

3

گلشن، مرضیه (1367). نمایه مجله سخن : ١٣٣٧-١٣٤٧. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

4

لیاقت، ملیحه (1367). انتخاب و تهیه مواد کتابخانه ای در کتابخانه های دانشگاه شیراز. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

5

پرتو، بابک (1368). بررسی لزوم آموزش استفاده از کتابخانه در کتابخانه های دانشگاه شیراز. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

6

فرجامی، فرزانه (1376). طرح کامپیوتری کردن سیستم سفارشات کتاب کتابخانه‌های دانشگاهی: تجربه دانشکده علوم تربیتی دانشگاه فردوسی مشهد. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

7

اعتمادی، زهرا (1376). نقش ماهواره در اطلاع‌رسانی علمی در ایران: با تأکید بر کتابخانه‌های دانشگاهی و مراکز اطلاع رسانی. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

8

درباغ عنبران، جعفر (1377). بررسی رضایت استفاده کنندگان از پایگاههای اطلاعاتی کتابشناختی فارسی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری شیراز. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

9

جناب زاده، رویا (1378). بررسی رضایت استفاده کنندگان از پایگاه دیسک فشرده اریک موجود در مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری شیراز. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

10

فرهادی، ربابه (1378). بررسی وضعیت موجود کتابخانه های دانشگاهی شیراز و نگرش کتابداران درباره کاربرد تکنولوژی های اطلاعاتی در کتابخانه. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

11

کریمیان مزید، محمدعلی (1378). تحلیل استنادی مآخذ پایان نامه های کارشناسی ارشد آبیاری دانشگاههای شهید چمران اهواز، تهران ، شیراز و فردوسی مشهد (1376 تا 1377). پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

12

سدادی، یوسف (1379). ارزیابی کتابخانه های دانشگاه گیلان براساس پیش نویس استاندارد های کتابخانه های دانشگاهی ایران. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

13

زاهد زاهدانی، مریم (1379). اعضاء هیئت علمی دانشگاه شیراز و تولید اطلاعات علمی: بررسی کمی سالهای ١٣٦٩-١٣٧٨. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

14

شهبازی یوزبند، رحیم (1379). الگوی استفاده از مدارک میان اعضاء هیئت علمی دانشگاههای علوم پزشکی شیراز و تبریز با توجه به مقالات منتشر شده در سال های 1374 - 1378 در داخل کشور: مطالعه کتابسنجی. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

15

شوره زاری، علی (1379). بررسی جستجوی استفاده‌کنندگان نهایی پایگاههای اطلاعاتی رایانه‌ای کتابخانه منطقه‌ای علوم و تکنولوژی شیراز و مقایسه آن با جستجوی کارشناسان اطلاع‌رسانی از نظر ضرایب جامعیت و مانعیت اطلاعات بازیابی‌شده و زمان جستجو. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

16

حمدی پور، افشین (1380). پژوهشی درباره نشریات هسته لاتین دانشکدة علوم دانشگاه شیراز بر اساس قانون برادفورد و دیدگاه استادان و محققان آن دانشکده (سالهای 1995-2000). پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

17

علیزاده، حمید (1380). بررسی میزان همپوشانی عناوین مقالات و مجلات موجود در پایگاههای اطلاعاتی ISA, LISA, ERIC در سالهای 1996-1998. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

18

شفیعی، سلیمان (1381). تحلیل استنادی مآخذ پایان نامه های کارشناسی ارشد شیمی در چهار گرایش آلی، تجزیه، معدنی، فیزیک طی سالهای 1370 تا 1379 در دانشگاه شیراز. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

19

نعمت اللهی، سارا (1382). امکان سنجی ارائه خدمات اشاعه اطلاعات گزینشی به اعضای هیئت علمی دانشگاه شیراز در مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری از طریق پست الکترونیکی: ارائه الگوی پیشنهادی. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه علوم پزشکی ایران.

 

20

تاجور، علی (1382). خدمات تحویل مدرک در ایران : بررسی تطبیقی خدمات تحویل مدرک در مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری شیراز، مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران و دانشگاه تربیت مدرس تهران. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

21

جهانیان، محمدعلی (1382). میزان رضایت مراجعان از خدمات کتابخانه و مراکز اطلاع رسانی صنعت نفت تهران. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

22

مختاری استکی، حمیدرضا (1383). طراحی مدل مفهومی سیستم مدیریت الکترونیکی اسناد برای مؤسسه آموزش عالی علمی کاربردی. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

23

رهایی، سیما (1383). بررسی نگرش دانش آموزان دختر و پسر سالهای سوم و پیش دانشگاهی دبیرستان های ناحیه یک شیراز نسبت به کتابخانه مدرسه. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

24

بینش، سیده مژگان (1384). ارزیابی سایتهای وب بازیابی شده توسط دو راهنمای شبکه وب (Yahoo, ODP) بر اساس معیارهای محتوا و کارایی در حوزه علوم کتابداری و اطلاع رسانی. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

25

دهقانی، لیلا (1384). بررسی و مقایسه نسخه های رایگان PubMed و Infotrieve با نسخه های تجاری Ebsco و FirstSearch پایگاه اطلاعاتی مدلاین. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

26

زاهدی، زهره (1384). مقایسه رابط کاربر دو میزبان داخلی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی ایران با میزبانهای خارجی: Proquest, Sciencedirect, Emerald, Ebsco و ارائه یک الگو. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

27

رشیدی زاده، مونا (1385).  بررسی و تحلیل موضوعی مقالات نشریات ادواری معتبر علمی انسانی ‌ در سال 1382. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

28

وزیری، اسماعیل (1385). بررسی وضعیت سواد اطلاعاتی کتابداران کتابخانه های دانشگاه شیراز در سال تحصیلی 85-1384. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

29

گیلوری، عباس (1385). طرح تدوین استاندارد نشر مجلات الکترونیکی فارسی. پایان نامه دکتری حرفه ای. دانشگاه شیراز.

 

30

امیرحسینی، مازیار (1386). ارزیابی عوامل کمّی و کیفی موثر در نظام ذخیره و بازیابی اطلاعات در اصطلاحنامه های فارسی. پایان نامه دکتری حرفه ای. دانشگاه شیراز.

 

31

کامگار، فربد (1386). بررسی دیدگاه و نظرات کتابداران و اعضای هیئت علمی دانشگاه شیراز در به کارگیری از فناوری شبکه های بی سیم در کتابخانه های دانشگاهی. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

32

رحیمی، فروغ (1386). مطالعه مهارت های جست و جو پیوسته دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه شیراز و عوامل موثر بر آن. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

33

عصاری شهری، رضا (1386). بررسی میزان رضایت دانشجویان دانشگاه شیراز از محیط رابط نرم‌افزار پارس آذرخش (افق) و تحلیل برخی عناصر مطرح در آن. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

34

اسماعیل پور، رضیه (1386). بررسی مسایل کاربران راه دور پایگاه های اطلاعاتی روی خط مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

35

گلتاجی، مرضیه (1388). میزان همبستگی خود-استنادی مجله با ضریب تأثیر در نشریات معتبر علمی منتشرشده در سالهای 1386-1380 بر اساس گزارش استنادی نشریات فارسی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC). . پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شیراز.

 

36

جوانبخت، میثم (1389). بررسی وضعیت مطالعه و عوامل موثر بر آن در بین دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه شیراز در سال تحصیلی 1389-1388 . پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه شیراز.

 

37

---. نگاشت علمی پژوهشگران دانشگاه شیراز بر اساس یافته های پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در فاصله زمانی سالهای 93-1378

 

 

کتابهای تألیفی

1

مهراد، جعفر (1361). روش تحقیق . با همکاری پروین کجوری . شیراز : کانون تربیت.

 

2

---. (1361). چکیده پایان نامه های تحصیلات تکمیلی دانشگاه شیراز. با همکاری احمد بنی هاشمی. شیراز: دانشگاه شیراز.

 

3

---. (1366). نمایه روزنامه اطلاعات1360- 1366. شیراز: دانشگاه شیراز ، 5 ج.

 

4

---. (1367). مقدمه ای بر خدمات مرجع عمومی . شیراز : دانشگاه شیراز.

 

5

---. (1380). استانداردهای کتابخانه های دانشگاهی ایران. تهران: کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران.

 

6

---. (1380). استانداردهای کتابخانه های تخصصی ایران. تهران:  کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران.

 

7

---. ، دیانی، محمد حسین (1384). ارزیابی علم و فناوری در جمهوری اسلامی ایران: اولین ارزیابی خرد دانشگاهها و مؤسسات پژوهشی دولتی، 1381. زیر نظر هیئت نظارت و ارزیابی فرهنگی و علمی. تهران: شورای انقلاب فرهنگی، هیئت نظارت و ارزیابی فرهنگی و علمی.

 

8

---. ، گزنی، علی، شریفانی، فاطمه (1386). طلایه داران علم ایران. شیراز: مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری.

 

9

---. ، شریفانی، فاطمه (1386). رتبه بندی علمی دانشگاههای جهان 2007. شیراز: مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، 1386.

 

10

---. و دیگران (1386). نمایه استنادی علوم ایران. شیراز: مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری.

 

11

---. ، شریفانی، فاطمه (1386). برترینهای علوم: دانشمندان، نشریات، موسسات علمی و کشورها. شیراز: مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری.

 

12

---. ، كليني، سارا (1387). مباني فناوريهاي اطلاعاتي. تهران: سازمان مطالعه و تدوين کتب علوم انساني دانشگاهها (سمت)(چاپ اول). شيراز: مرکز منطقه اي اطلاع رساني علوم و فناوري.

 

13

---. ، مقصودی، رویا (1387). کتاب تولید علم ایران 1382-1384. شیراز: مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری; تهران: چاپار، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری.

 

14

---. ، گزنی، علی (1387). راهنمای استفاده از طلایه داران علم ایران در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC). شیراز: مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری.

 

15

---. ، کرمی، نورالله (1387). رتبه بندی علمی دانشگاههای جهان - 2008 (رتبه بندی دانشگاه ژیائوتنگ شانگهای).  شیراز: مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری.

 

16

---. ، ناصری، مریم (1387). پردازش زبان طبیعی و بازیابی اطلاعات.  تهران: چاپار ،  شیراز: مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری.

 

17

---. ، بینش، مژگان (1388). بررسی وضعیت تولیدات علمی 20 کشور برتر دنیا. شیراز: مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری.

 

18

---. ، دیانی، محمدحسین (1389). دومین ارزیابی خرد دانشگاههای وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (سالهای 1382 تا 1385).

 

19

---. ، دیانی، محمدحسین (1389). دومین ارزیابی خرد دانشگاههای علوم پزشکی ایران (سالهای 1382 تا 1385).

 

20

---. ، دیانی، محمدحسین (1389). دومین ارزیابی خرد دانشگاه آزاد اسلامی ایران (سالهای 1383 تا 1385).

 

21

---. ، دیانی، محمدحسین (1389). ارزیابی خرد پارکهای علم و فناوری (سالهای 1381 تا 1385). تهران: دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی

 

22

---. ، مقصودی دریه، رویا (1389). کتاب تولید علم ایران در آی.اس.سی. 1385-1386 . شیراز: نوید شیراز

 

23

---. ، كليني، سارا (1390). مباني فناوريهاي اطلاعاتي. تهران: سازمان مطالعه و تدوين کتب علوم انساني دانشگاهها (سمت)(چاپ دوم). شيراز: مرکز منطقه اي اطلاع رساني علوم و فناوري.

 

24

---. ، بینش، سیده مژگان (1390). پیشگامان علمی جهان اسلام. شیراز: نوید شیراز: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام

 

25

--- . ، حسن زاده، محمد (1390) . راهبردهایی برای کمیته برنامه ریزی کتابداری و اطلاع رسانی. شیراز: مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری.

 

26

---. ، كليني، سارا (1390). مباني فناوريهاي اطلاعاتي. تهران: سازمان مطالعه و تدوين کتب علوم انساني دانشگاهها (سمت)(چاپ سوم). شيراز: مرکز منطقه اي اطلاع رساني علوم و فناوري.

 

27

---. ، كليني، سارا (1391). مباني فناوريهاي اطلاعاتي. تهران: سازمان مطالعه و تدوين کتب علوم انساني دانشگاهها (سمت)(چاپ چهارم). شيراز: مرکز منطقه اي اطلاع رساني علوم و فناوري.

 

28

--- . ، فرمانی، مریم (1392) . آشنایی با پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC). شیراز: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام.

 

29

--- .  (1393) . بین المللی سازی دانشگاه: نظریه، اجرا، ساختار و مدیریت. شیراز: مرکز منطقه اي اطلاع رساني علوم و فناوري.

 

30

--- .  اطلس ملی علم جمهوری اسلامی ایران

 

 

 

کتابهای ترجمه شده

1

مهراد، جعفر، آذرخش، مجید (1372).  فهرستنویسی کامپیوتری. تهران: مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران.

 

2

.---. (1374) نمایه سازی و چکیده نویسی. تهران: سازمان مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی

 

3

 ---. (1379) سیستمها ، خدمات و مراکز اطلاع رسانی. شیراز : انتشارات نوید

 

4

---. ، آذرخش، مجید (1377) آشنایی با تکنولوژیهای اطّلاعاتی(چاپ اول). تهران : سمت.

 

5

---. (1379) نظامهای بازیابی اطّلاعات. شیراز : انتشارات نوید.

 

6

---. ، دیانی، محمد حسین (1379). ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات. شیراز : انتشارات نوید.

 

7

---. ، کلینی، سارا (1384). بازیابی اطلاعات: الگوریتمها و روشهای اکتشافی. مشهد: انتشارات کتابخانه رایانه ای; شیراز: مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری.

 

8

---. ، فلاحتی فومنی ، محمدرضا (1384). معناشناسی و بازیابی اطلاعات، هفت گفتار. مشهد: انتشارات کتابخانه رایانه ای; شیراز: مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری.

 

9

---. ، فلاحتی فومنی، محمدرضا (1385) رتبه بندی دانشگاههای دنیا و پیام آن برای دانشگاههای کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی (OIC). شیراز: مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری.

 

10

---. ، فلاحتی فومنی، محمدرضا (1386) رتبه بندی علمی دانشگاههای عضو OIC. شیراز: مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری.

 

11

---. ، آذرخش، مجيد (1389) آشنايي با تكنولوژيهاي اطّلاعاتي(چاپ ششم). تهران : سمت.

 

 

 

مقالات تألیفی

1

مهراد، جعفر (1365). کتابخانه ملی ایران: وظایف و هدفها. مجله علوم اجتماعی دانشگاه شیراز.

 

2

---. (1365). طرح ریزی و تهیه دستورالعمل ارزیابی مجموعه. مجله ادبیات و علوم انسانی مشهد.

 

3

---. (1368). راهنماها و منابع کتابشناختی علوم سیاسی و روابط بین المللی. مجله علوم اجتماعی دانشگاه شیراز.

 

4

---. (71-1370). سیاست وجین کردن مجموعه مرجع در کتابخانه دانشگاهی ایران. مجله علوم اجتماعی دانشگاه شیراز.

 

5

---. (1372).تکنولوژی پلهای اطلاعاتی. نشریه اطلاع رسانی.

 

6

---. (1372).نقش اطلاع رسانی در تحقیق و توسعه. نشریه اطلاع رسانی.

 

7

---. (1372). روشهای ارجاعی و مشکلات پژوهشگران و دانشجویان. در:  نامگانی استاد علی سامی. ج.2. 307-320.

 

8

---. (1373). نظری بر تاریخ انتشارات علم شیمی. مجله علوم اجتماعی دانشگاه شیراز.

 

9

---. (1373).سیاستگذاری علوم و تکنولوژی : برنامه ریزی و اجراء. نشریه شریف.

 

10

---. (1373). حافظه الکترونیکی. نشریه اطلاع رسانی. 10(4)، 10-16.

 

11

---. (1374). بررسی انتخاب کتاب در کتابخانه های دانشگاه شیراز.  مجله علوم اجتماعی دانشگاه شیراز.

 

12

---. (1374). صنعت اطلاع رسانی: صنعت آینده. رهیافت.

 

13

---. (1374). مجله های علمی و فنی: توسعه ها و چشم اندازها. مجله علوم اجتماعی دانشگاه شیراز.

 

14

---. (1375). اهمیت اطلاعات و خطوط اساسی سیاستهای اطلاع رسانی. نشریه شریف.

 

15

---. (1378). جستجوی رایانه ای پایگاه های اطلاعات علم شیمی. پیام کتابخانه.9(3)، 451-466.

 

16

---. (1380). پژوهشی درباره نشریات هسته لاتین دانشکده علوم دانشگاه شیراز بر اساس.... نشریه علوم اطلاع رسانی. 16(3-4). 13-24.

 

17

---. (1380). اعضاء هیئت علمی دانشگاه شیراز و تولید اطلاعات علمی: بررسی کمی سالهای ١٣٦٩-١٣٧٨. فصلنامه کتابداری و اطلاع رسانی. 4(2). 27-50.

 

18

---. (1380). میزان رضایت استفاده کنندگان از پایگاه دیسک فشرده اریک موجود در مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری شیراز. فصلنامه کتاب. 12(4)،  26-37.

 

19

---. (1381). الگوی استفاده از مدارک میان اعضاء هیئت علمی دانشگاه های .... مجله علوم اجتماعی دانشگاه شیراز. 18(2)، 171-188.

 

20

---. (1381). تحلیل استنادی مآخذ پایان نامه های کارشناسی ارشد آبیاری دانشگاههای شهید چمران اهواز و .... مجله علوم اجتماعی دانشگاه شیراز. 19(1). 1-14.

 

21

---. (1382). تحلیل استنادی مآخذ پایان نامه های کارشناسی ارشد شیمی در .... فصلنامه کتابداری و اطلاع رسانی. 6(1). 81-94.

 

22

---. (1382). بررسی ساختار پایگاه اطلاعاتی کتابهای الکترونیکی متن کامل فارسی در مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری شیراز. فصلنامه کتابداری و اطلاع رسانی. 6(4). 55-64.

 

23

---. (1383). پیاده سازی پایگاه نشریات الکترونیکی متن کامل فارسی در مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری شیراز. فصلنامه کتابداری و  اطلاع رسانی. 7(4)، پیاپی 28. 83-96.

 

24

---. (1383). طراحی و پیاده سازی نشریات الکترونیکی تمام متن فارسی. مجموعه مدارک نشست و کارگاه توسعه راهبرد ملی در زمینه فناوری اطلاعات با تأکید بر توسعه محتوای بومی. تنظیم حسین غریبی و منصور شیدائی، تهران: مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران،247-235.

 

25

---. (1383). مجلات الکترونیکی فارسی و ابربرچسب ها. مجله مطالعات تربیتی و روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد. 5(2)165-187.

 

26

---. (1383). میزان رضایت مراجعان از خدمات کتابخانه و مراکز اطلاع رسانی صنعت نفت تهران. فصلنامه کتابداری و اطلاع رسانی. پیاپی 26، 7(2)، 95-100 .

 

27

---. (1384). بررسی نگرش دانش آموزان دختر و پسر سالهای سوم و پیش دانشگاهی دبیرستان های ناحیه یک شیراز نسبت به کتابخانه مدرسه. فصلنامه کتابداری و اطلاع رسانی. 8(4) پیاپی 32.

 

28

---. (1384). ارزیابی کمّی مفاهیم، تعداد و شمار روابط اصطلاحنامه ای در شبکه اصطلاحات اصطلاحنامه کب. فصلنامه کتاب. 16(4)، پیاپی64، 13-32.

 

29

---. (1385). منابع چاپی و الکترونیکی دانشگاههای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری. فصلنامه کتابداری و  اطلاع رسانی. 9(1) پیاپی 33، 9-33.

 

30

---. (1385). امکان سنجی ارائه خدمات اشاعه اطلاعات گزینشی به اعضای هیئت علمی دانشگاه شیراز در مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری از طریق پست الکترونیکی: ارائه الگوی مفهومی.  فصلنامه کتابداری و  اطلاع رسانی. 9(2)، پیاپی 34، 107-118.

 

31

---. (1385). گزارشهای استنادی نشریات فارسی. مجله مطالعات تربیتی و روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد (ویژه نامه کتابداری). 7(1)، 215-233.

 

32

---. (1385). بررسی و مقایسه نسخه های رایگان PubMed و Infotrieve با نسخه های تجاری Ebsco و FirstSearch پایگاه اطلاعاتی مدلاین. فصلنامه کتاب. شماره 68، 63-78.

 

33

---. (1385). معیارهای ارزیابی رابط های کاربر نسخه های مختلف پایگاه های اطلاعاتی. مجله کتابداری. 40(45)، 77-95.

 

34

---. (1386). ارزیابی سایتهای وب بازیابی شده توسط دو راهنمای شبکه وب (Yahoo, ODP) در حوزه علوم کتابداری و اطلاع رسانی بر اساس معیارهای محتوا و کارایی. فصلنامه کتابداری و  اطلاع رسانی. پیاپی 37، 10(1)، 39-60.

 

35

---. (1386). بررسی مدل فضای برداری در بازیابی اطلاعات. فصلنامه کتابداری و  اطلاع رسانی. پیاپی 38، 10(2) ، 197-210.

 

36

---. (1386). قدرت علمی اوپک. فصلنامه سیاست علمی و پژوهشی رهیافت.شماره 40. 56-64

 

37

---. (1386). بررسی و مقایسه رابط کاربر دو میزبان داخلی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی ایران با چهار میزبان خارجی: Proquest, Elsevier, Emerald, Ebsco.  فصلنامه کتابداری و  اطلاع رسانی. پیاپی 39، 10(3) ، 107-124.

 

38

---. (1386). بررسی میزان رضایت دانشجویان دانشگاه شیراز از محیط رابط نرم‌افزار پارس آذرخش (افق) و تحلیل برخی عناصر مطرح در آن. فصلنامه علوم و فناوری اطلاعات. 23(1-2)، 1-22.

 

39

---. (1387). بررسی مسایل کاربران راه دور پایگاه های برخط  مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری. فصلنامه علوم و فناوری اطلاعات. 23(3)، 1-18.

 

40

---. (1387). بررسی دیدگاه و نظرات کتابداران و اعضای هیئت علمی دانشگاه شیراز در بهره گیری از فناوری شبکه های بی سیم در کتابخانه های دانشگاهی. فصلنامه علوم و فناوری اطلاعات. 24(2) ، 1-27.

 

41

---. (1387). باز  تعریف محیط و خدمات مراکز اطلاع رسانی. فصلنامه کتابداری و اطلاع رسانی. پیاپی 42، 11(2).

 

42

---. (1388). ضرورت استفاده از برنامه های درسی بین رشته ای. فصلنامه کتابداری و  اطلاع رسانی. پیاپی 45، 12(1)، 3-4.

 

43

---. (1388). بررسی عوامل مؤثر بر مهارت های جستجوی پیوسته دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه شیراز. مجله مطالعات تربیتی و روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد(ویژه نامه کتابداری و اطلاع رسانی). 10(2)، 49-66.

 

44

---.  (1388). سرسخن: گوشه‌ای از داستان شکل‌گیری و ثمردهی دانش کتابداری در ایران. فصلنامه کتابداری و اطلاع رسانی. پیاپی 48 ، 12(4).

 

45

---.  (1388). میزان همبستگی خوداستنادی مجله با ضریب تأثیر در نشریات علمی حوزه علوم انسانی بر اساس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC). فصلنامه علوم و فناوری اطلاعات. 25(2). 189-206.

 

46

---. (1389) سنجش میزان همبستگی خود- استنادی مجله با ضریب تأثیر در نشریات علمی حوزه علوم فنی و مهندسی منتشر شده در سال‌های 1380 تا 1386 بر اساس گزارش‌های استنادی نشریات فارسی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام.  تحقیقات کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاهی. 44 (51)، 27-50.

 

47

---. (1389) میزان همبستگی خود - استنادی مجله با ضریب تأثیر در نشریات علمی حوزه علوم پزشکی منتشر شده بر اساس گزارش های پایگاه استنادی علوم جهان اسلام. مجله مدیریت اطلاعات سلامت. 7 (3)، 251-259.

 

48

---. (1390). بررسی وضعیت تولیدات علمی کشورهای اسلامی در پایگاه وب علوم در فاصله سالهای 2009-1999. تولید علم. 5(16). 51-56.

 

49

---. (1390). بررسی رفتار استنادی نشریات حوزه علوم انسانی در پایگاه PJCR در سال های 1387-1380. (در دست چاپ)

 

 

مقالات انگلیسی

 

Mehrad, J. (2003). A Comparative Study of The End Users’ and The Information Experts’ Searching of RLST’s Databases in Terms of Search Time, Recall and Precision Ratios. Iranian Journal of Information Science and Technology. 1(1).

 

50

---. (2003). Journal Selection Policy and The Contribution of Iranian Researchers In International Journals As Specified In ISI, Iranian Journal of Information Science and Technology. 1(2).

 

51

---. (2004). Using Artificial Neural Network for Interpreting . Journal of  Social Sciences and Humanities Shiraz University

 

52

---. (2004). Designing and Implementing a Web-Based Full-Text Database on Persian Electronic Journals. Iranian Journal of Information Science and Technology, 2(2).

 

53

---. (2005). Designing the Conceptual Model of an Electronic Document Management System for the Institute of Technical and Vocational Higher Education, , Iranian Journal of Information Science and Technology. 3(2).

 

54

---. (2006). Search Abilities in Electronic Journals: A Comparative Study of Search Capabilities of Persian and Non-Persian E-Journals, Iranian Journal of Information Science and Technology. 4(1).

 

55

---. (2007). Using SOM Neural Network in text Information Retrieval. Iranian Journal of Information Science and Technology. 5(1).

 

56

---. (2008). RICeST: Its Origin and Development, an Interview with Prof. Jafar Mehrad. International Journal of Information Science and Technology. 6(1).

 

57

---. (2009). Online Search Skills of Shiraz University Post Graduate Students: A survey. International Journal of Information Science and Management. 7(1).

 

58

---. (2010). Structural Investigation of Websites’ Ranking Systems in view of Information Retrieval. International Journal of Information Science and Management. 8(1).

 

59

---. (2010) .The Islamic World Science Citation Center: A New Scientometrics System for Evaluating Research Performance in OIC Region. International Journal of Information Science and Management. 8(2).

 

60

---. (2010) Scientific Impact of Islamic Nations. International Journal of Information Science and Management. 8(2).

 

61

---. (2011) Correlation between Journal Self-citation and Impact Factor in ISC's PJCR Agriculture and Veterinary Science Journals during 2001-2007. International Journal of Information Science and Management. 9(1).

 

62

Mehrad, J. & Berenjian. Sh. (2011). Providing Persian language singular-stemmer system (RICeST Stemmer). Vol.9 (2).

 

63

---. (2012). (2012). Islamic World Science Citation Center (ISC): Evaluating Scholary Journals Based on Citation Analysis. ACTA INFORM MED. VOL. 20 NO.1.

 

64

---. (2012). ISC and Its Role in Science and Technology and Sustainable Development. IN  Science and Technology Policy for Sustainable Development. . New Delhi: Daya Publishing House.

 

65

---. (2012). The Study of Thesaural Relationships from a Semantic Point of View. International Journal of Information Science and Management. 10(2).

 

66

---. Use and Gratification Theory in  Connection with Knowledge and Information Science: A Proposed Conceptual Model Published in IJISM, Vol.14, No. 2, 2016

67

 

جوايز و تقديرنامه ها

Peshawar University teachers Association (PUTA).

1994

 

Islamic world Academy of Sciences. Jordan:  Amman

 

1994

 

پيشکسوت پژوهشی ، منتخب شورای پژوهشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس

 

1381

پژوهشگر نمونه دانشگاه شيراز

 

1381

 

دريافت تقديرنامه به عنوان يکی از مفاخر علمی فارس

 

1382

 

دريافت تقديرنامه از طرف مجله علوم اجتماعی و انسانی دانشگاه شيراز

 

1383

 

استاد نمونه دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شیراز در سال تحصیلی 84-83

1384

 

پژوهشگر نمونه بخش علوم کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه شیراز در سال 1385

1385

 

پژوهشگر نمونه بخش علوم کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه شیراز در سال 1386

1386

 

دريافت لوح قدردانی از معاونت پژوهشی وزارت علوم، تحقيقات و فناوری

 

1386

 

دريافت لوح قدردانی از وزير علوم، تحقيقات و فناوری (لوح های متعدد)

 

1386

 

برنده جایزه فارابی 1387 ، به افتخار مجموعه آثار و خدمات علمی و پژوهشی  (تصویر)

 

1387

 

دريافت لوح تقدير از انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ايران

 

1387

 

دريافت لوح تقدير از انجمن کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی ايران

 

1387

 

دریافت لوح تقدیر به مناسبت مشارکت فعال در برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری از دکتر محمدمهدی نژادنوری معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم

 

1388

 

مدير پژوهشی برگزيده در دهمين جشنواره پژوهش و فناوری کشور

 

1388

 

دريافت لوح تقدير از انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ايران شاخه فارس

 

1388

 

چهره پژوهش برتر هفتمين جشنواره علمی نظم و امنيت، برگزيده نيروی انتظامی جمهوری اسلامی ايران

 

1388

 

برگزيده به عنوان چهره ماندگار علمی سال 1389  (تصویر)

 

1389

 

دریافت لوح تقدیر به مناسبت برگزیده همایش چهره های ماندگار از مهندس سید عزت اله ضرقامی رئیس صدا و سیما

 

1389

 

دریافت لوح تقدیر به مناسبت برگزیده همایش چهره های ماندگار از دکتر محمود اسعدی دبیر همایش چهره های ماندگار

 

1389

 

دریافت لوح تقدیر به مناسبت برگزیده همایش چهره های ماندگار از دکتر رضا پورحسین رئیس ستاد چهره های ماندگار

 

1389

 

دریافت لوح تقدیر به مناسبت برگزیده همایش چهره های ماندگار از دکتر روح اله احمدزاده کرمانی استاندار استان فارس

 

1389

 

دریافت لوح تقدیر به مناسبت برگزیده همایش چهره های ماندگار از دکتر محمد مؤذنی رئیس دانشگاه شیراز

 

1389

 

دریافت لوح تقدیر به مناسبت برگزیده همایش چهره های ماندگار از مهندس محمدرضا حدائق مشاور استاندار فارس در امور فرهنگی

 

1389

 

دریافت لوح تقدیر به مناسبت برگزیده همایش چهره های ماندگار از دکتر سعادت معاونت پژوهشی دانشگاه شیراز

 

1389

 

دریافت لوح تقدیر به مناسبت برگزیده همایش چهره های ماندگار از سردار علی مویدی فرمانده انتظامی استان فارس

 

1389

 

دریافت لوح تقدیر به مناسبت برگزیده همایش چهره های ماندگار از حضرت آیت اله سید محمدمهدی دستغیب تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی

 

1389

 

دریافت لوح تقدیر به مناسبت برگزیده همایش چهره های ماندگار از مدیریت شعب بانک ملت استان فارس

 

1389

 

دریافت لوح تقدیر به مناسبت برگزیده همایش چهره های ماندگار از فرمانده ناحیه مقاومت بسیج ستاد ثاراله شیراز

 

1389

 

دریافت لوح تقدیر در خصوص سازماندهی وضعیت موجود نظام ارزشیابی کیفیت آموزش عالی از معاون وزیر و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور

 

1389

 

دریافت لوح تقدیر به پاس تلاشهای علمی و فرهنگی از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها

 

1389

 

دريافت لوح تقدير از انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ايران

 

1389

 

دريافت لوح قدردانی از رياست دانشگاه شيراز (لوح های متعدد)

 

 

دريافت لوح قدردانی از رئیس سازمان اسناد کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران

 

 

دريافت لوح قدردانی از رئیس سازمان اسناد کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران

 

1390

دريافت لوح تقدیر به مناسبت نمایشگاه "ما توانسته ایم" از مشاور استاندار فارس

 

1391

دريافت لوح تقدیر از ریاست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی

 

1391

دريافت لوح تقدیر از ریاست دانشگاه علم و صنعت ایران

 

1391

دريافت لوح تقدیر از ریاست دانشگاه يزد

 

1391/12/1

 

دريافت لوح تقدیر از مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان يزد

 

1391/12/2

دریافت لوح تقدیر در حوزه برنامه ریزی درسی از معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

 

1392

دريافت لوح تقدیر از اعضاء کتابخانه مرکزی، مرکز اسناد و تامین منابع علمی دانشگاه تهران

 

1392/2/11

دريافت لوح تقدیر از رئیس دانشکده علوم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه تهران

 

اردیبهشت 1392

 

دريافت لوح تقدیر از ریاست دانشگاه سمنان

 

1392/3/6

 

دریافت لوح تقدیر از فرمانده انتظامی استان فارس

 

1392

دریافت لوح تقدیر از مدیر عامل بانک انصار

 

1392

 

دریافت لوح تقدیر از فرمانده انتظامی استان فارس

 

1393

دریافت لوح تقدیر از معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

 

1393

دریافت لوح تقدیر از معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و رئیس سیاست گزاری کنفرانس بین المللی ECDC

 

1393

دريافت لوح تقدیر از ریاست دانشگاه ارومیه

 

1393

 

برگزاری سمينارها و همايش ها

سمينار ISC تهران

 

2008

اولين نشست شورای راهبری ISC در مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری

 

2009

 

سمينار ISC تهران

 

2010

 

ششمین کنفرانس بین المللی تجارت الکترونیکی در کشورهای در حال توسعه با رویکرد بر بیمه و بانکداری اسلامی ، 20-21 اردیبهشت ماه 1391 ، شیراز ، ایران

 

2012

 

اولين سمينار بين الملی سردبيران نشريات علمی کشورهای اسلامی ، 2-3 آبان ماه 1391 ، شيراز ، ايران

 

2012

 

 

گزیده هایی از شرکت در همایش ها همراه با  ایراد سخنرانی

تأسیس و بنیان ساختمان کتابخانه های مناطق جنگی. در: مجموعه مقالات دومین گردهمایی دانشگاه شیراز پیرامون نقش در بازسازی. شیراز: دانشگاه شیراز. ج2. 451-466.

 

1368

بازیابی کامپیوتری اطلاعات. در: مجموعه مقالات اولین سمینار کاربردی مراکز و سازمانهای پژوهش فرهنگی و اطلاع رسانی. تهران: سازمان مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی. 146-164.

 

1370

 

همایش علم، تکنولوژی و توسعه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 

1372

 

حافظه الکترونیکی. سمینار بررسی نقش اطلاع رسانی در تحقیق و توسعه. مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران.

 

1372

 

روش جستجو در پایگاههای اطلاعاتی کامپیوتری. کنگره کتاب و کتابخانه در تمدن اسلامی.

 

1373

 

همایش کاربرد و توسعه فهرستهای رایانه ای در کتابخانه های ایران

 

1378

 

نقش اطلاعات در توسعه پایدار. در: مجموعه خلاصه مقالات نشست رؤسای دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی.

 

1380

 

دومین سمینار میان منطقه ای کشورهای آسیای مرکزی-غربی و جامعه اطلاعاتی

 

1382

 

Bibliometric Analysis in Science and Research, 2nd conference of the central library at research centre Julich

 

1382

 

Second International Conference on Nuclear Science and Technology in Iran

 

1383

 

شرکت در سومین نشست وزرای آموزش عالی و تحقیقات علمی کشورهای اسلامی - کویت

 

1385

 

نیازها و خط مشی های منسجم خدمات اطلاعاتی برای کشورهای اسلامی، نقش مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری. همایش بین المللی نقش آموزش، علوم، فرهنگ و ارتباطات در تحکیم انسجام اسلامی. آموزش و پرورش.

 

1386

 

چرا ارزیابی؟ نظام استنادی علوم کشورهای اسلامی، بعدی تازه در نمایه سازی. همایش سراسری علم سنجی در علوم پزشکی. دانشگاه علوم پزشکی اصفهان.

 

1386

 

نخستین همایش تخصصی کتابخانه دیجیتال، شرکت پارس آذرخش.

 

1387

 

سمینار علمی خدمات مرجع در کتابخانه های و مراکز اطلاع رسانی. شیراز: انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران شاخه فارس

 

1387

 

شرکت در چهارمین نشست وزرای آموزش عالی و تحقیقات علمی کشورهای اسلامی - باکو پایتخت جمهوری آذربایجان

 

1387

 

چهارمین کنفرانس بین المللی تجارت الکترونیک. مالزی: کوالالامپور.

 

1388

 

نخستین کنفرانس بین المللی مدیریت سرمایه فکری، دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان

 

1388

 

شرکت در پنجمین نشست وزرای آموزش عالی و تحقیقات علمی کشورهای اسلامی و ارائه گزارش کاملی از ISC - کوالالامپور پایتخت مالزی

 

1389

 

نشریات علمی ناجا و فرصت های پیش رو. نخستین گردهمایی سراسری اساتید دانشگاهی همکار با ناجا.

 

1389

 

تحقیق و پژوهش در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام. انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران

 

1389

 

کتابخانه های عمومی و یادگیری مادام العمر از نگاه ترویج علم. تهران مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور

 

1389

 

نقش پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و رتبه بندی OIC در توسعه پایدار آموزش عالی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

 

1390

رتبه بندی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی بر اساس معیارهای بومی . در : سومین همایش سالانه مدیران دفاتر نظارت و ارزیابی و اعضای هیأت های استانی نظارت و ارزیابی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور - دانشگاه شیراز

 

1390

 

سمینار علمی انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران شاخه فارس " پنجمین یادواره استاد فرزانه فرزین با موضوع بررسی برنامه جدید دوره کارشناسی کتابداری و اطلاع رسانی و تاثیر آن بر عملکرد آتی کتابخانه ها" شیراز

 

1390

شبکه های کتابخانه ای: چالش ها و ضرورتها، تهران- دانشگاه آزاد اسلامی

 

1390

به سوی نظام ارزشیابی ملی رده بندی ملی و اسلامی دانشگاه در  گفتگو با دکتر جعفر مهراد سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC)

 

 

نگاه اجمالی به آموزش کتابداری و اطلاع رسانی در ایران

 

 

اولين سمينار بين االمللی سردبيران نشريات علمی کشورهای اسلامی ، 2-3 آبان ماه 1391 ، شيراز ، ايران

 

1391

ششمین کنفرانس وزرای آموزش عالی و تحقیقات علمی کشورهای اسلامی، خرطوم، سودان

 

1391

 

سخنرانی در سمینار نشریات علمی دانشگاه های جهان عرب ، 27-29 آذرماه 1391 ، دانشگاه کویت

 

1391

 

مدیریت دانش و پلیس دانش بنیان ، سازمان تحقیقات و مطالعات ناجا

 

آذر 1391

سخنرانی در دانشگاه یزد

 

1391/12/2

سخنرانی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 

1392/2/12

 

سخنرانی در دانشگاه مازندران

 

1392/2/14

 

سخنرانی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران

1392/2/18

 

سخنرانی در چهل و پنجمین جلسه همایش معاونین آموزشی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی

 

1392/3/1

ارزیابی علم ، رتبه بندی و ارتقاء کیفیت در همایش "مفاهیم نظری و کاربردی علم سنجی : از علم تا عمل" ، فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران

1392/9/2

 

تاثیر ISC بر علم سنجی ، ششمین همایش ملی ادکا

 

آذر 1392

روش ها و راهکارهای بین المللی کردن دانشگاه علم و صنعت ایران

 

1392/9/16

 

سخنرانی به مناسبت هفته پژوهش و فناوری در دانشگاه علوم پزشکی شیراز

آذر 1392

 

وضعیت تولید علم و جایگاه دانشگاه صنعتی شریف

آذر 1392

 

چهارمین کنگره پیشگامان پیشرفت

 

1392

"نشست هم اندیشی اساتید با موضوع توسعه علمی کشور ، چرایی و چگونگی" در دانشگاه تبریز

 

1393

مجمع عمومی و انتخابات چهارمین دوره هیأت مدیره انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران ـ شاخه فارس

 

 

و دهها سخنرانی دیگر ....

 

 

طرح های پژوهشی

1

نمایه روزنامه اطّلاعات. مصوب کمیسیون پژوهشی دانشگاه شیراز .

 

1360

 

2

طرح توسعه کتابخانه‌های عمومی استان فارس. مصوب کمیسیون پژوهشی دانشگاه شیراز.

 

1366

 

3

برنامه ریزی خدمات کتابخانه های عمومی و آموزشگاهی ایران برای ناشنوایان . مصوب کمیسیون پژوهشی دانشگاه شیراز .

 

1368

4

طرح کامپیوتری کردن نشریات ادواری دانشگاه شیراز. مصوب کمیسیون پژوهشی دانشگاه شیراز.

 

1372

 

5

طرح توسعه نظام ملی کتابخانه های عمومی ایران. مصوب شورای پژوهشی علمی کشور (کمیسیون اطلاع رسانی) .

 

1378-1380

 

6

بررسی استفاده از شبکه های عصبی در بازیابی اطلاعات موجود در مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، مصوب شورای علمی مرکز منطقه ای

 

1381-1382

 

7

طراحی فرمت الکترونیکی کتابهای فارسی و بارگذاری آن در اینترنت. مصوب شورای علمی مرکز منطقه ای.

 

1380-1381

 

8

طراحی و پیاده سازی مجلات الکترونیکی فارسی و بارگذاری آن در اینترنت مصوب شورای علمی مرکز منطقه ای.

 

1382-1383

9

گزارشهای استنادی نشریات معتبر فارسی و کشورهای اسلامی.

 

1381-1383

10

طراحی و پیاده سازی  بانک اطلاعاتی صنایع متالورژی ایران  همراه با استانداردهای جهانی متالورژی در شبکه اینترنت.

 

1382-1384

 

11

طراحی الکترونیکی نسخه های خطی موجود در مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و بارگذاری آن بر روی اینترنت.

 

1383-1384

 

12

طراحی و پیاده سازی پایگاه اطلاعاتی نقشه ها و اطلس ها در شبکه اینترنت.

 

1383-1384

 

13

ایجاد پایگاه اطلاعاتی فهرست مندرجات نشریات لاتین موجود در مرکز منطقه ای و بارگذاری آن در وب.

 

1385-1386

14

نمایه استنادی علوم ایران و کشورهای اسلامی.

 

1383-1385

 

15

طراحی برنامه کتابداری و اطلاع رسانی Ricest

 

1387-1389

 

 

داوری مقالات مجلات

مجله علوم اجتماعی و انسانی دانشگاه شیراز

 

1364-تاکنون

 

کتابداری دانشگاه تهران

 

1370-تاکنون

 

فصلنامه علوم و فناوری اطلاعات (مجله اطلاع رسانی)

 

1372-تاکنون

 

کتابداری و اطلاع رسانی مشهد

 

1376-تاکنون

 

فصلنامه کتاب

 

1378-تاکنون

 

دو فصلنامه مطالعات تربیتی و روان شناسی دانشگاه فردوسی مشهد

 

1378-تاکنون

 

فصلنامه علمی پژوهشی شریف

 

1380-تاکنون

 

مجله مدیریت اطلاعات سلامت

 

1386-تاکنون

 

اطلاع شناسی

 

1382-تاکنون

 

 

امضای تفاهم نامه با دانشگاه ها و موسسات علمی داخلی

1

دانشگاه علوم پزشکی مشهد

1390/8/4

2

دانشگاه اصفهان

 

1390/8/11

 

3

کتابخانه ملی و مرکز اسناد

 

1390/9/29

 

4

دانشگاه صنعتی اصفهان

 

1390/11/23

 

5

دانشگاه زنجان

 

1390/12/17

 

6

دانشگاه شيراز

 

1391/2/16

 

7

دانشگاه تبريز

 

1391/4/20

 

8

دانشگاه تهران

 

1391/4/27

 

9

دانشگاه هنر شیراز

1391/5/21

 

10

کمیسیون انجمن های علمی ایران

1391/7/9

 

11

دانشگاه آزاد اسلامی منطقه یک- استان فارس

1391/8/6

 

12

دانشگاه پیام نور

1391/9/6

 

13

دانشگاه یزد

1391/12/2

 

14

آموزش و پرورش فارس

1391/12/5

 

15

دانشگاه شهید چمران اهواز

1391/12/19

 

16

دانشگاه فرهنگیان

 

1392/2/9

 

17

دانشگاه علوم انتظامی

1392/2/17

18

دانشگاه سمنان

1392/3/6

 

19

دانشگاه علم و صنعت ایران

1392/3/18

 

20

سازمان D-8 کشور های اسلامی

1392/4/13

 

21

دانشگاه صنعتی شیراز

1392/5/14

 

22

دانشگاه آزاد اسلامی ایران

1392/6/2

 

23

دانشگاه ارومیه

1393/9/4

 

24

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

1393/9/19

 

 

 

امضای تفاهم نامه با دانشگاه ها ی خارجی

1

دانشگاه اسلامی بين المللی پاکستان

 

1390/9/8

2

دانشگاه دولتی باکو

 

1390/9/2تعداد بازدید : 1593
1/10 (تعداد آرا 4 نفر )

مناقصه ها و مزایده های RICeST
آمار بازدید
تعداد افراد آنلاین 3 نفر
بازدید امروز 1,775
بازدید دیروز 4,728
بازدید این ماه 163,607
بازدید کل 663,484 نفر