نشست اعضای کمیته راهبری برگزاری بیست و هشتمین نشست عمومی فرهنگستان علوم جهان (TWAS- 2018 ) در مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری
نشست اعضای کمیته راهبری برگزاری بیست و هشتمین نشست عمومی فرهنگستان علوم جهان  (TWAS) با حضور دکتر رومین مورنزی مدیر اجرایی فرهنگستان علوم جهان،  ،  دکتر مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر رضا ملک زاده، معاون تحقیقات وفناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر فیروزآبادی عضو دائم TWAS، دکتر محمد جواد دهقانی رئیس رایسست و ISC، دکتر مسعود صدری نسب ریاست مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر رضا منصوری، عضو دائم TWAS ، دکتر بیتا مسگرپور مشاور معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مهندس علی مرتضی بیرنگ معاون امور بین‌المللی و تبادل فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری،  دکتر بهادر رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر نادگران رییس دانشگاه شیراز، و برخی از مديران از جمله دکتر شریف رئیس بنیاد نخبگان، دکتر محمدرضا صالحی، معاون پژوهش و فناوری رایسست، دکتر فلاحتی، مدیر اداره همکاری‌های علمی بین المللی رایسست و ISC،  دكتر زبرجد،  معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شیراز  ، دکتر رزمجو مشاور استاندار فارس در امور دانشگاه ها و دکتر نیکبخت، مشاور معاون پژوهش و فناوری وزارت عتف برگزار شد.
در اين نشست ابتدا دکتر دهقانی به معرفی اجمالی اهداف و رسالت رایسست در بعد اطلاع رسانی پرداخت و آمادگی رایسست برای ميزبانی نشست عمومی و کنفرانس تواس 2018 اعلام کرد. دکتر صدری نسب، ریاست محترم مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی وزارت عتف نيز به صورت اجمالی به معرفی تواس و اهداف و برنامه های آن پرداخت و تاريخچه فعالیت های انجام شده برای نشست 2018 را به اختصار تشريح کردند. در ادامه معاونين پژوهشی وزارت عتف و بهداشت، در خصوص اهميت برگزاری نشست و حمايت وزارتین ذيربط با برگزاری نشست مطالبی ارائه نمودند. سپس دکتر رومین مورنزی، مدیر اجرایی فرهنگستان علوم جهان، به تفکیک موارد ضروری برای اجرای اين برنامه را بر شمردند و اعضا در خصوص آن نظرات خود را بيان داشتند. بازديد به عمل آمده از رایسست و نيز مباحث صورت گرفته نتايجی به شرح زير داشت:
  • زمان برگزاری اين نشست آبان ماه 1397 و محل آن ايران، شيراز، مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری به تصويب رسيد.
  • تعداد مهمانان پيشنهادی از کليه کشورهای پيشرفته و در حال توسعه از سراسر دنيا 350 نفر تعیین شد که از اين تعداد حدود 100 نفر از دانشمندان برجسته کشور خواهند بود.
  •  در خصوص طول برگزاری نشست بحث و تبادل نظر گرديد و مقرر شد پس از هماهنگی با کميته اجرایی حداکثر 4 روز باشد.
  • در مورد چگونگی تامين هزينه های برگزاری اين نشست نيز بحث و گفتگو شد.
در پايان دکتر مورنزی پيرو مشاهده پتانسيل رایسست ابراز اميداوری کردند برای پيگيری فرايند کار در اردیبهشت 1397 نيز مجدداً از رایسست بازديدی داشته باشند. ايشان هدف اساسی تواس از برگزاری نشست در کشورهای مختلف را تشويق جوامع در حال توسعه و کمتر توسعه يافته برای ايجاد تحرک علمی و تحقيقاتی برشمردند، هر چند عنوان نمودند که تواس برای هر دو دسته کشورهای توسعه يافته و در حال توسعه برنامه دارد. ايشان همچنان در بحث جوايز تواس اظهار داشتند: تواس 10 جايزه را در حوزه های مختلف ارائه می دهد که برای هر کدام فرايند داوری دقيق و مستقل وجود دارد و بنابراين نگاه تواس به جامع مختلف و توزيع جايزه‌ها تبعيض آميز نیست. ايشان در ادامه همچنين تاکيد کردند در آغاز تاسيس تواس در سال 1983 تواس کار خود را با دانشمندان چند کشور محدود آغاز کرد و در حال حاضر خوشحاليم که دانشمندان 95 کشور به عضويت تواس در آمده‌اند. ايشان همچنين بیان داشتند در سال 2017 از مجموع 50 جايزه، 10 جايزه به دانشمندان آفريقایی اختصاص يافته که اين مورد خود جالب توجه است. دکتر مورنزی در پايان اعلام داشتند با برگزاری نشست های تواس در نقاط جغرافيایی مختلف، تواس می کوشد تمامی نقاط جغرافیایی را هدف گرفته و باعث تحرک علمی در آن مناطق در حمايت توسعه یافتگی آن مناطق شود.

   1396/12/10 08:28

تعداد بازدید : 100
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )

مناقصه ها و مزایده های RICeST
آمار بازدید
تعداد افراد آنلاین 5 نفر
بازدید امروز 1,577
بازدید دیروز 2,038
بازدید 30 روز گذشته 84,524
بازدید کل 1,155,300 نفر