۸ دانشگاه ایرانی در جمع ۸۰۰ دانشگاه برتر جهان

بر اساس گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST)، گروه رتبه بندی  دانشگاه ها و موسسات پژوهشی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اعلام کرد: براساس رتبه بندی سال ۱۶-۲۰۱۵ میلادی، دانشگاه­ های برتر در پایگاه رتبه ­بندی تایمز، دانشگاه ­های علم و صنعت ایران، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان، علوم پزشکی تهران، صنعتی خواجه نصیر، شهید بهشتی و تهران در بین ۸۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند.

به گزارش گروه رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی پایگاه استنادی علوم جهان(ISC): رتبه دانشگاه ­های علم و صنعت ایران و صنعتی شریف در بازه ۵۰۰-۴۰۱، صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان و علوم پزشکی تهران در بازه ۶۰۰-۵۰۱ و صنعتی خواجه نصیر، شهید بهشتی و تهران در بازه ۸۰۰-۶۰۱ قرار گرفتند.

جدول زیر وضعیت دانشگاه ­های کشور را در رتبه بندی تایمز سال ۱۶-۲۰۱۵ نمایش می­دهند.

رتبهدانشگاهرتبهدانشگاه
۶۰۰-۵۰۱دانشگاه علوم پزشکی تهران۵۰۰-۴۰۱دانشگاه علم و صنعت ایران
۸۰۰-۶۰۱دانشگاه صنعتی خواجه نصیر۵۰۰-۴۰۱دانشگاه صنعتی شریف
۸۰۰-۶۰۱دانشگاه شهید بهشتی۶۰۰-۵۰۱دانشگاه صنعتی امیرکبیر
۸۰۰-۶۰۱دانشگاه تهران۶۰۰-۵۰۱دانشگاه صنعتی اصفهان
ISC اعلام کرد: دانشگاه علم و صنعت ایران با اولین حضور خود در رتبه­بندی جهانی تایمز توانست بالاتر از همه دانشگاه­ های کشور قرار گیرد. این دانشگاه پیش از این در رتبه بندی آسیایی تایمز توانست رتبه ۶۹ آسیا را کسب کند. حضور مستمر دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان در جمع  دانشگاه­ های برتر جهان نشان دهنده رشد کمی و کیفی این دانشگاه­ها در امر پژوهش، آموزش، جایگاه بین المللی و صنعتی است. دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در اولین تجربه حضور در جمع برترین های جهان توانست در جمع ۶۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گیرد.

گروه رتبه بندیISC  در ادامه گفت: در فهرست ۸۰۰ دانشگاه برتر جهان، موسسه فناوری کالیفرنیا همچون سالیان گذشته رتبه نخست را در این رتبه بندی کسب کرده است. دانشگاه آکسفورد رتبه دو و دانشگاه استنفورد رتبه سه جدول را به خود اختصاص داده است. دانشگاه ­های کمبریج، ماساچوست، هاروارد، پرینستون، امپریال کالج لندن، انستیتو فناوری زوریخ و شیکاگو به ترتیب رتبه­های ۴ تا ۱۰ جدول را از آن خود کردند. کشور آمریکا که بیشترین دانشگاه­های این فهرست را به خود اختصاص داده است در سال ۱۶-۲۰۱۵، دارای ۱۴۷ دانشگاه در جمع ۸۰۰دانشگاه برتر جهان است. این کشور در سال ۱۶-۲۰۱۵ دارای ریزش دانشگاه بخصوص در جمع برترین­ ها بوده است به نحوی که تعداد ۷۴دانشگاه برتر این کشور در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان در سال گذشته، به تعداد ۶۳ دانشگاه در سال جاری کاهش داشته است. همچنین آمریکا سال گذشته ۷ دانشگاه برتر در جمع ۱۰ دانشگاه برتر جهان داشته که در فهرست ۱۶-۲۰۱۵ به ۶ دانشگاه کاهش یافته است.

رتبه بندی تایمز جهت ارزیابی دانشگاه­ ها قسمتی از اطلاعات مورد نیاز خود را از خود دانشگاه­ ها، قسمتی دیگر را از نظرسنجی ­ها و اطلاعات پژوهشی واستنادات را از پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس تهیه می­کند.
گروه رتبه بندی دانشگاه های کشور گزارش داد که پایگاه رتبه­ بندی تایمز یکی از نظام­ های معتبر در سطح جهان می­باشد که مورد توجه بسیاری از دانشگاه­ ها و موسسات آموزش عالی در جهان است. این پایگاه در سال ۱۶-۲۰۱۵ برای اولین بار ۸۰۰ دانشگاه برتر در سطح جهان را شناسایی و توسط ۱۳ شاخص در قالب پنج معیار کلی آموزش (با وزن ۳۰ درصد)، پژوهش (با وزن ۳۰ درصد)، استنادات (با وزن ۳۰ درصد)، وجهه بین المللی (با وزن ۷٫۵ درصد) و درآمد صنعتی (با وزن ۲٫۵ درصد) مورد رتبه بندی قرار داده است.

جدول زیر امتیازات دانشگاه های کشور را در ۵ معیار کلی رتبه بندی تایمز نمایش می دهد.

وضعیت ایران در منطقه

به گزارش گروه رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی ISC، به رغم سرمایه گذاری کلان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در آموزش عالی جهت ارتقاء جایگاه علمی خویش در جهان، کشور ایران با داشتن ۸ دانشگاه در جمع ۸۰۰ دانشگاه برتر توانست بر این منطقه تسلط پیدا کند. دانشگاه­ های کشور عربستان سعودی که حرف اول را در حوزه آموزش عالی در بین سایر کشورهای عربی می­ زنند تنها ۳ جایگاه از ۸۰۰جایگاه موجود را در بین برترین­ های جهان به خود اختصاص داده است.

دانشگاه­ های این کشور در سال گذشته نتوانستند در جمع ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گیرند. دانشگاه برتر این کشور در سال ۱۶-۲۰۱۵ دانشگاه ملک عبدالعزیز است که رتبه­ای در بازه ۳۰۰-۲۵۱ کسب کرده است.

گروه رتبه بندی ISC افزود: کشورهای اردن و امارات متحده عربی هر کدام دارای ۲ دانشگاه در این فهرست می­باشند. از اردن دانشگاه اردن و از امارات متحده عربی دانشگاه امارات متحده عربی برترین دانشگاه این دو کشور شناخته شدند که به ترتیب رتبه­هایی در بازه ۸۰۰-۶۰۱ و ۶۰۰-۵۰۱ را کسب کردند. از کشور قطر، لبنان، مغرب و عمان هرکدام تنها یک دانشگاه در این فهرست حاضر شدند. از ترکیه نیز ۱۱ دانشگاه در جمع۸۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند. دانشگاه کوچ با رتبه ای در بازه ۳۰۰-۲۵۱ برترین دانشگاه این کشور معرفی شد. بدین ترتیب ایران بعد از ترکیه مقام دوم منطقه خاورمیانه را به لحاظ تعداد دانشگاه برتر به خود اختصاص داده است.

آسیا در رتبه بندی ۱۶-۲۰۱۵ تایمز

بر اساس اعلام گروه رتبه بندی دانشگاه‌ ها و موسسات تحقیقاتی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دانشگاه ملی سنگاپور در سال ۱۶-۲۰۱۵ توانست با پیشی گرفتن از دانشگاه توکیو ژاپن رتبه ۲۶ جهان و مقام اول آسیا را به خود اختصاص دهد. دانشگاه پکینگ چین نیز با ۶رتبه صعود و کسب مقام ۴۲ جهان رتبه دوم آسیا و دانشگاه توکیو با ۱۸ رتبه نزول نسبت به سال گذشته و کسب جایگاه ۴۳ در جهان رتبه سوم آسیا را کسب کرده­ اند.

گروه رتبه بندیISC  در ادامه اعلام کرد: کشور چین با داشتن ۳۷ دانشگاه در جمع ۸۰۰ دانشگاه برتر جهان و دو دانشگاه در جمع ۵۰ دانشگاه برتر توانسته قدرت علمی خود را همچنان حفظ کند. ژاپن و کره جنوبی هر دو در سال ۱۶-۲۰۱۵ افت رتبه شدیدی را تجربه کردند. ژاپن تنها دارای دو دانشگاه در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان است که نسبت به سال گذشته سه دانشگاه نزول داشته است. دانشگاه ملی سئول کره جنوبی با رتبه ۸۵ جهان تنها دانشگاه این کشور است که در جمع ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است و این در حالی است که سال گذشته این کشور دارای سه دانشگاه برتر در جمع ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان بوده است. با این حال کشور ژاپن با داشتن ۴۱ دانشگاه در جمع ۸۰۰ دانشگاه برتر جهان حائز مقام سوم جهان به لحاظ تعداد موسسات حاضر در جمع برترین های جهان در بین کشورهای حاضر در این فهرست می­باشد.

وضعیت دانشگاههای اروپا

به گزارش گروه رتبه بندی دانشگاه های کشور، کشور انگلیس همچنان دارای بهترین موقعیت در بین سایر کشورهای اروپایی است و ۷۸ جایگاه از ۸۰۰ جایگاه موجود در فهرست را به خود اختصاص داده است. دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کمبریج و امپریال کالج لندن به عنوان ۳ دانشگاه برتر این کشور، به ترتیب رتبه­های ۲، ۴ و ۸ جهان را به دست آوردند.

گروه رتبه بندیISC  در پایان گفت: انستیتو فناوری زوریخ با رشد ۴ رتبه نسبت به رتبه بندی سال گذشته و کسب جایگاه ۹ جهان توانست رتبه۴ اروپا را به خود اختصاص دهد. این دانشگاه سال گذشته رتبه ۱۳ را کسب کرده است. از آلمان ۲۰ دانشگاه در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان حاضر شدند که دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ، برترین دانشگاه این کشور، رتبه ۲۹ جهان را کسب کرد.

   ۱۳۹۴/۷/۱۱ ۱۳:۰۷

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم