۱۲ روز تا برگزاری اجلاس دبیران کل کمیسیون های ملی کشورهای عضو آیسسکو در ISC

قسمت هفتم: معرفی شرکت کنندگان اردن و تونس

 

یکی از کشورهای شرکت کننده در اجلاس دبیران کل کمیسیون های  ملی کشورهای عضو آیسسکو، اردن  می باشد:

flag

نام شرکت کننده :  آقای مرزوق محمد ارشید آلزوود (Mr Marzouq Mohammad Irsheid Alzyoud)

پست سازمانی: مدیر اجرایی و خدمات کمیسیون ملی آموزش، فرهنگ و علم اردن

 pic

 

معرفی مختصر کشور اردن:

اردن با نام رسمی پادشاهی اُردُن هاشمی (به عربی: اَلمَمْلَکَه اَلأُرْدُنِیَّه اَلهَاشِمِیَّه) از پادشاهی‌های عرب در غرب آسیاست که در شرق رود اردن قرار دارد. پایتخت اردن شهر اَمّان است. جمعیت این کشور حدود ۱۰ میلیون نفر است و ۹۸ درصد مردم آن عرب هستند. نوع حکومت آن پادشاهی مشروطه و پادشاه کنونی آن ملک عبدالله دوم است. واحد پول اردن دینار اردن است.

مردمان نَبَطی از هزاره‌های یکم و دوم پیش از میلاد در این منطقه زندگی می‌کردند. کشور کنونی اردن در سال ۱۹۲۱ تأسیس شد، در سال ۱۹۲۲ به عنوان یک تحت‌الحمایه بریتانیا به رسمیت شناخته شد و در سال ۱۹۴۶ به استقلال رسید. نیمی از اردن را صحرای عرب پوشانده ولی بخش باختری کشور در هلال حاصلخیز واقع شده و دارای زمین‌های قابل کشت و هم‌چنین جنگل است.

 

جایگاه علمی کشور اردن در رتبه بندی جهانی QS در ۲۰۱۹:

  اردن  با ۳ دانشگاه در رتبه بندی جهانی QS2019 دارای رتبه هشتم تعداد دانشگاه در میان کشورهای اسلامی می باشد. سهم این کشور از کل دانشگاه های کشورهای اسلامی حاضر در رتبه بندی جهانی QS در ۲۰۱۹،   ۲/۹۷ درصد و از کل دانشگاه های جهان ۰/۳ درصد می باشد.

سهم هر کشور از تعداد کل دانشگاه های کشورهای اسلامی و جهان در رتبه بندی جهانی QS در ۲۰۱۹

share

 

دانشگاه های Jordan University of Science & Technology ، University of Jordan ، و German Jordanian University در رتبه بندی جهانی QS 2019 ، به ترتیب دارای رتبه ۶۵۱-۷۰۰، ۶۰۱-۶۵۰، و ۷۵۱-۸۰۰ می باشند.

 

امتیاز دانشگاه های برتر اردن بر اساس شاخص های  رتبه بندی جهانی QS در ۲۰۱۹

top

 

یکی  دیگر از کشورهای شرکت کننده در اجلاس دبیران کل کمیسیون های  ملی کشورهای عضو آیسسکو، تونس  می باشد:

flag

نام شرکت کننده:  دکتر محمد بوهلل) (Dr Mohamed Bouhlel

پست سازمانی: دبیر کل کمیسیون ملی آموزش، علم و فرهنگ تونس

pic

 

معرفی مختصر کشور تونس:

تونِس نام کشوری در شمال آفریقا و جنوب دریای مدیترانه است که از غرب با الجزایر و از شرق و جنوب با لیبی هم‌مرز است. پایتخت این کشور شهر تونس است. تونس سرزمینی گرم و خشک است. بخش درونی آن از بیابان‌های سنگلاخی و بخش جنوبی آن نیز از شنزارها پوشیده شده، اما کرانه‌های شمالی آن نسبتاً حاصلخیز و پوشیده از جنگل است. در شمال غربی تونس کوه‌هایی کم‌ارتفاع (دنبالهٔ شرقی رشته‌کوه‌های اطلس) وجود دارند که بلندای هیچ‌یک از ۱۵۴۴ متر فراتر نمی‌رود. تونس هم‌چنین دارای چند دریاچهٔ فصلی زمستانی است که تابستان‌ها خشک و پوشیده از نمک هستند؛ و با توجه به تأثیر مطلوب دریای مدیترانه و ارتفاع کوه‌های شمالی از آب و هوای معتدل دریایی برخوردار می‌باشد و خوش آب وهواترین کشور شمال آفریقاست. شهر تونس در منطقهٔ جلگه‌ای شرق و شمال شرقی این کشور در انتهای خلیج تونس قرار گرفته و از آب و هوای بسیار معتدل برخوردار است. کشاورزی، معادن و منابع طبیعی، جهانگردی و صنعت نفت در اقتصاد تونس نقش مهمی دارند. زیتون، انگور، گندم، میوه‌جات و سبزیجات از فراورده‌های کشاورزی تونس هستند. این کشور دارای منابع انرژی هم‌چون نفت، گاز طبیعی و معادن فسفات، آهن، روی و سرب است. تولیدات این کشور بیشتر شامل مواد شیمیایی، پارچه، برق و سیمان است. از این کشور نفت خام، روغن زیتون، مرکبات، آهن و سرب صادر می‌شود.

بر طبق برآوردی که در ژوئیه ۲۰۰۵ انجام شد، تونس ۱۰٬۱۰۲٬۰۰۰ نفر جمعیت دارد و در هر کیلومتر مربع ۶۲ نفر زندگی می‌کنند. زبان اکثر مردم این کشور عربی و مذهب بیشتر آنان اسلام است. زبان رسمی تونس، عربی استاندارد است، اما تونسی‌ها با گویش ویژه‌ای از عربی سخن می‌گویند که به گویش کاربردی در مالت نزدیک است. زبان فرانسوی نیز کاربرد دارد. طبق آخرین برآوردی که توسط دولت تونس در سال ۲۰۰۷ میلادی صورت گرفت و به سازمان فرانسه‌زبانی ارائه شد، ۶۳٫۶٪ از مردم این کشور معادل ۶٫۳۶ میلیون نفر می‌توانند به فرانسوی صحبت کنند.

map

جایگاه علمی کشور تونس در رتبه بندی های جهانی QS در ۲۰۱۹:
دانشگاه های تونس تاکنون نتوانسته اند در رتبه بندی جهانی QS2019 جایگاهی به خود اختصاص دهند

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم