۱۰۰ دانشگاه برتر جهان، معرفی شدند

پایگاه رتبه ­بندی تایمز، فهرست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان در سال ۲۰۱۵ را  منتشر کرد.

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و  پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، پایگاه رتبه­ بندی تایمز از سال ۲۰۱۲، رتبه بندی دانشگاه­ های زیر ۵۰ سال قدمت را به صورت سالانه انجام داده و نتایج آن را منتشر کرده است. این رتبه بندی نگاهی اجمالی به آینده و ستارگان نوظهور در عرصه علم و فناوری جهان دارد. این رتبه ­بندی از شاخص­ها و معیارهای کاملا مشابه رتبه ­بندی جهانی این پایگاه بهره جسته است.

دانشگاه­ها، توسط ۱۳ شاخص در قالب ۵ معیار آموزش، پژوهش، استناد، وجهه بین ­المللی و ارتباط با صنعت مورد ارزیابی قرار گرفته­ اند و تنها تفاوت این رتبه ­بندی با رتبه بندی جهانی این پایگاه در این است که به شاخص ­های شهرت دانشگاهی وزن کمتری اختصاص داده شده است.

دانشگاه صنعتی شریف، رتبه ۴۰ را در رتبه بندی تایمز کسب کرده

گروه رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی ISC گفت: دانشگاه صنعتی شریف، همانند سالهای قبل، برترین دانشگاه حاضراز ایران در این رتبه ­بندی است که حائز رتبه­ ۴۰ شده است. دانشگاه صنعتی اصفهان، دیگر دانشگاه جوان ایرانی است که در سال گذشته اولین حضور خود را در این فهرست تجربه کرده است و در سال ۲۰۱۵ با رشد چشمگیر ۲۹ رتبه به جایگاه ۶۳ این فهرست صعود کرده است.
ضمنا در  منطقه خاورمیانه، علاوه بر ایران، از ترکیه دانشگاه­ های سابانجی، بیلکنت و کوچ حضوردارند که به ترتیب رتبه ۱۳، ۲۸ و ۵۱ جدول را کسب کردند.

موسسه پلی تکنیک لوزان سوئیس در سال ۲۰۱۵، جایگاه نخست رتبه نخست را کسب کرد

در این رتبه ­بندی، موسسه پلی تکنیک لوزان سوئیس در سال ۲۰۱۵ توانست دانشگاه علم و صنعت پوهانگ کره جنوبی را که از سال ۲۰۱۲همواره رتبه نخست جدول را به خود اختصاص داده است پیشی بگیرد و جایگاه نخست این فهرست را از آن خود کند.

دانشگاه علم و صنعت پوهانگ و موسسه پیشرفته علم و فناوری کره جنوبی حائز رتبه­ های ۲ و ۳ جدول شده­ اند. دانشگاه علم و صنعت چین رتبه ۴ و دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور رتبه ۵ را به خود اختصاص داده­ اند.

رتبه های برتر دانشگاه­ها حوزه آسیای شرقی نشان می­ دهد که سلطه بر عرصه علم و دانش جهان در حال حرکت از اروپا و آمریکا به سمت دانشگاه­ های آسیای شرقی است. جدول زیر وضعیت دانشگاه ­های صنعتی شریف و صنعتی اصفهان در ۵ معیار این رتبه­ بندی در مقایسه با دانشگاه ­های ترکیه و میانگین ۱۰ دانشگاه برتر جهان نشان داده شده است.

بررسی جدول امتیازات در هر شاخص و مقایسه با میانگین آنها در ۱۰ دانشگاه برتر  فوق نشان می­ دهد که دانشگاه ­های ایران در بُعد آموزش وضعیت قابل قبولی دارند.
هر چند که با میانگین ۱۰ دانشگاه برتر فاصله زیادی دارند اما در مقایسه با دانشگاههای موجود در خاورمیانه عملکرد مناسبی داشته ­اند. همچنین امتیاز کسب شده درمعیار درآمد صنعتی وضعیت دانشگاه ­های کشور مطلوب و حتی از میانگین ۱۰ دانشگاه برتر جهان نیز امتیاز بالاتری را کسب کرده­ است.

در حوزه پژوهش و تولیدات علمی نیز ایران، وضعیت مناسبی نسبت به دانشگاه­های برتر جهان و منطقه دارد، اما در بُعد استناد که تاثیر و کیفیت پژوهش را نشان می دهد، امتیاز کسب شده در مقایسه با میانگین و نیز ۳ دانشگاه منطقه کمتر است.  همچنین دانشگاه­های ایران در بعد وجهه بین المللی نیز نسبت به دانشگاه­ های منطقه، امتیاز کمتری را کسب کرده ­اند.

لازمه کسب مرجعیت علمی در سطح منطقه و جهان، باید دانشگاههای ما در ارتباط و تعامل با صنعت و دانشهای نوین در سطح جهانی باشند

برای داشتن مرجعیت علمی در سطح منطقه و جهان لازم است دانشگاهها، توجه ویژه ­ای را به این شاخص ها معطوف نمایند که لازمه آن ورود دانشگاه­ های ما در حوزه دانش ­های نوین و به روز در سطح جهان و ارتباط و تعامل بیشتر با صنعت است. استفاده مستمر از فرصت­ های مطالعاتی، برنامه­ های تحقیقاتی و صنعتی مشترک با کشورهای مطرح جهان، دعوت از اساتید و پژوهشگران مطرح بین ­المللی می­ تواند حرکت رو به رشد ایران را در این مسیر سرعت بخشد.

سیاست گذاران علمی کشور، باید به امر بین ­المللی سازی دانشگاه­ها توجه ویژه­ ای داشته باشند و بدون شک توجه به شاخص ­هایی چون جذب اساتید و دانشجویان بین­ المللی، برنامه­ های پژوهشی و صنعتی مشترک و مقالات مشترک با دیگر کشورها می ­تواند راهگشای موفقیت در بین ­المللی سازی دانشگاه­ ها باشد.

   ۱۳۹۴/۲/۱۳ ۰۹:۳۱

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم