گزارش طرح ساختمان در حال احداث

فرایند مطالعه پروژه تامین فضای فیزیکی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری به عنوان یکی از موسسات بین المللی وزارت علوم, تحقیقات و فناوری با زیر بنائی بیش از ۲۰٫۰۰۰ متر مربع در زمینی به مساحت بیش از ۱۴٫۰۰۰ متر مربع (اهدائی دانشگاه شیراز به مرکز منطقه ای) و با موقعیت جغرافیائی, بولوار جمهوری, خیابان کوهسار مهدی در ایام پایانی سال ۱۳۷۸ آغاز و پس از ارائه چندین نقشه عملیاتی توسط چندین مهندسین مشاور که از سوی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری(سازمان مدیریت و برنامه ریزی سابق) معرفی گردید , سرانجام نقشه اجرائی ارائه شده توسط شرکت مهندسین مشاور ایران آرک به تائید مراجع ذیربط رسید و پس از طی فرایند انعقاد قرار داد عملا” عملیات اجرائی ساخت پروژه از سال ۱۳۸۱ کلید خورد.
علی رغم تنگناهای اعتباری در سالهای اجرای پروژه که بعضا” حتی با تخصیص های سالانه زیر ۵۰% اعتبار مصوب مواجه بوده است, فرایند پیشرفت اجرای پروژه با تلاشی مضاعف توسط عوامل مرتبط اعم کارفرما , مشاور و پیمانکار به جلو برده شد.
میزان عملکرد هزینه ای از محل اعتبارات مصوب طرح از سال شروع ۱۳۷۸ الی ۱۳۸۷ معادل ۹۱۶۲۱ میلیون ریال بوده است. در سال ۱۳۸۷ در پی سفر معنوی رهبر معظم انقلاب به استان فارس مصوبه تکمیل و تجهیز مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم وفناوری با اعتباری معادل ۱۵ میلیارد ریال به تصویب رسید که میبایست ۱۰ میلیارد ریال آن توسط وزارت نفت و ۵ میلیارد ریال آن توسط وزارت علوم تامین گردد.
پس از طی فرایند انعقاد قرارداد متر مربعی مورد نظر وزارت نفت عملا” کل اعتبار مصوبه سهم وزارت نفت در سه مرحله در سال ۱۳۸۸ با همکاری بسیار مطلوب مجموعه مدیریت محترم «طرح کمک به عمران مناطق نفت خیز» شرکت ملی نفت و به ویژه جناب آقای مهندس شهاب الدین و همکاران محترم آن حوزه به حساب مرکز واریز و در اجرای پروژه هزینه گردید.
همچنین در سفر دوم ریاست جمهوری اسلامی ایران به استان فارس در سال ۱۳۸۸ در طی دو مصوبه جمعا” اعتباری معادل ۱۵ میلیارد ریال برای تکمیل باقیمانده فضاهای پروژه مذکور در نظر گرفته شد که تامین آن به طور مساوی بین وزارت علوم,وزارت نفت و استانداری فارس تقسیم گردید.قابل ذکر میباشد که تا اکنون بیش یک سوم اعتبار مربوط به وزارت نفت دریافت گردیده وپیگیری در خصوص باقیمانده اعتبار مذکور و همچنین سایر دستگاههای مسئول تامین اعتبار مصوبات در جریان میباشد.
فضاهای پژوهشی و اداری شامل ساختمان های ۹ و ۱۰ طبقه و برج ۱۴ طبقه (مخزن) پروژه با نمائی متشکل از شیشه سکوریت و سنگ گرانیت به همراه زیرساخت های شبکه ای به اتمام رسیده و عملیات محوطه سازی و موتور خانه درتاریخ ۱۵/۶/۸۹ از سوی پیمانکار پروژه به کارفرما(مرکز منطقه ای )تحویل موقت میگردد.
عملیات اجرائی تجهیز فضاهای اجرا شده فوق الذکر, مراحل انتهائی خود را میگذراند و عملیات انتقال کادر تحقیقاتی و اداری از مکان فعلی به مکان جدید تا پایان شهریور ماه ۱۳۸۹ انجام می گیرد.
فضاهای مربوط به آمفی تئاتر و سالن های سمینار با بیش از ۶۵ % پیشرفت فیزیکی در حال اجرا بوده که مقرر است تا پایان سال ۱۳۸۹ در صورت عدم وجود تنگنای اعتباری تکمیل و تحویل گردد.
   ۱۳۸۹/۵/۲۳

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم