کارگاه ISC برای سردبیران نشریات علمی حوزه فنی و مهندسی برگزار شد

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی  پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، روز چهارشنبه مورخ ۱۴/۱۲/۱۳۹۲ کارگاه آموزشی ISC با عنوان “آموزش سیستم های ISC مخصوص سردبیران نشریات علمی حوزه فنی و مهندسی” در محل سالن همایش های سازمان  اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید.

این کارگاه آموزشی با حضور دکتر جعفر مهراد سرپرست ISC و رییس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، دکتر شریفی مدیر کل دفتر امور پژوهشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری، دکتر قانع، دکتر علیزاده، دکتر شعله ارسطوپور و دکتر گزنی اعضای هیأت علمی مرکز منطقه ای و ISC صورت گرفت.

در ابتدا، دکتر شریفی ضمن تشکر از برگزاری چنین کارگاه های آموزشی گفت: این نوع کارگاه ها به یکدستی ارجاعات و ارتقای کیفیت مقالات کمک خواهد کرد. وی افزود: به روز شدن نشریات یکی از دغدغه های کمیسیون نشریات می باشد که این مورد در حال پیگیری است و درباره آن در  پورتال کمیسیون نشریات اطلاع رسانی شده است.
وی در خصوص انتشار الکترونیکی نشریات گفت: کلیه نشریات می توانند به صورت الکترونیکی منتشر شوند تا از این پس بتوان در چاپ صرفه جویی نمود گرچه تعداد اندکی نیز یصورت چاپی تهیه خواهد شد.

وی ادامه داد: مبحث تخصصی شدن یکی از سیاست های کلی کمیسیون است که بدان توجه ویژه ای شده است. تمام نشریات که از کمیسیون نشریات مجوز اخذ می کنند در ISC نمایه می شوند که این حضور در ISC بسیار با اهمیت است و تمام نشریات باید در ISC حضور داشته باشند.
شریفی اظهار داشت: مجهز شدن به نرم افزار های لازم برای جلوگیری از تخلفات و چاپ مقالات تکراری باید مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه این کارگاه آموزشی، دکتر مهراد سرپرست ISC ابتدا درباره تاریخچه تاسیس ISC سخن گفت و اظهار داشت: حوزه فعالیت های علمی ISC در زمینه ثبت مجلات گام های خود را فراتر از کشور های اسلامی گذاشته است که روزانه شاهد درخواست های فراوانی برای ثبت و نمایه سازی مجلات از سایر کشور های اسلامی       می باشد.
مهراد در خصوص شوراهای سیاستگذاری ISC گفت: این شوراها شامل شورای راهبری ISC، کمیته اجراییISC ، شورای علمی ISC، نشست وزرای آموزش عالی و تحقیقات علمی کشور های اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی می باشد.

وی گفت: اساس و بنیان ISC نشریات است که بدین منظور سامانه ارسال نشریات از طریق XML در ISC طراحی شده است. فعالیت اساسی ISC همچون سایر نظام های استنادی، مدیریت پژوهش، راهبری جامعه علمی و هدایت علمی کشور های اسلامی است.

مهراد ادامه داد: مقالات با دقت بالایی در ISC درون دهی می شود. علاوه بر این، فرایند پردازش اطلاعات در نظام های استنادی فرایندی پر هزینه است که ISC تمام تلاش خود برای رفع نقاط ضعف عملیات پردازش درون دهی را تا کنون به کار برده است.

دکتر ارسطوپور در ادامه این کارگاه آموزشی سخنان خود را با موضوع راهکارهای نمایه سازی نشریات در پایگاههای استنادی ادامه دادند.

در این ارائه به صورت مختصر نحوه نمایه سازی نشریات در پایگاههای استنادی مورد بحث قرار گرفت. همچنین، سه پایگاه WOS، SCOPUS و ISC مورد توجه قرار گرفته و جزئیاتی که دست اندرکاران نشریه پیش از ارسال آن به پایگاهها جهت ارزیابی بایستی مدنظر قرار دهند مطرح گردید. مواردی همچون چگونگی ارسال، ویژگی های هیات تحریریه، زبان نشریه، دسترسی به نشریه و  ملاک های کنترل کیفی آن از جمله مواردی بود که در این ارائه با جزئیات بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

دکتر قانع با موضوع ” گزارش های استنادی نشریات فارسی”  سخنان خود را آغاز نمود و گفت: گزارش های استنادی نشریات نشان دهنده پر استناد ترین نشریات در یک حوزه علمی، در هر کشور و در سطح منطقه می باشد. علاوه بر این، داغ ترین و تاثیر گذارترین نشریات در یک حوزه علمی نیز می توان از این طریق رصد کرد.

وی در ادامه تعاریفی همچون ضریب تاثیر، شاخص آنی، نیم عمر ارجاعات به مجله، عامل ویژه و نفوذ مقاله را به طور مبسوط ارائه نمودند.

وی گفت: گزارش های استنادی نشریات در  رتبه بندی صد ها نشریه معتبر در حوزه های مختلف علمی در ایران و کشور های اسلامی قابل استفاده است.

سپس، دکتر گزنی پایگاه های اطلاعاتی ISC را با ارائه توضیحاتی در خصوص ماهیت، چگونگی استفاده از بخش های مختلف سامانه ی ISC و ویژگی های پایگاه استنادی علوم جهان اسلام به عنوان نظام استنادی جامعه علمی جهان اسلام ارائه داد. وی بصورت آنلاین تحلیل ها و نحوه استفاده از نمایه استنادی علوم ISC را تشریح نموده و نتایج تحلیل ها را برای سردبیران نشریات توضیح دادند. در این قسمت از سخنرانی نمایه استنادی علوم ایران به تصویر کشیده شد. این نمایه استنادی ابزاری بسیار مهم است که سردبیران می توانند با استفاده از آن و با در دست داشتن تحلیل ها، کیفیت و روند رو به رشد نشریه خود و یا مقایسه آن با دیگر نشریات را بررسی کنند.

سخنران بعدی، دکتر حمید علیزاده بود که موضوع ” نظام شاخص های عملکردی نشریات فارسی” را برای سردبیران حاضر ارائه نمود.

وی با تشریح خصوصیات نشریات علمی و افزایش روزافزون آنها، لزوم انجام ارزیابی و انتخاب بهترین نشریه ها را جهت مجموعه سازی در کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی مطرح نمود. آنگاه با اشاره به نقش روش ها و شاخص های علم سنجی در رتبه بندی برترین نشریات علمی، استفاده از نتایج این تحلیل ها را در سیاست گذاری علمی و پژوهشی کشور مهم دانست.

در ادامه دکتر علیزاده با به تصویر کشیدن نظام شاخص های عملکردی نشریات فارسی که در قسمت پایگاه های موضوعی ISC قرار دارد، مهم ترین ویژه گی های آن از قبیل ارائه اطلاعات در خصوص سنجش عملکرد یک نشریه در طول سالیان مختلف با استفاده از شاخص هایی نظیر تاثیر استنادی مقالات و حجم مقالات و استنادهای نشریه در پایگاه ISC و نیز شیوه ارزیابی و مقایسه نشریات مختلف در حوزه های موضوعی خاص را با جداول و گراف های مربوطه مطرح نمود.

این بحث با استقبال سردبیران نشریات و مدیران و کارشناسان کمیسیون بررسی نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مواجه شد.

قبل از پایان، جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد و دکتر مهراد و دکتر شریفی هر کدام با توجه به ماهیت سوالات مطروحه پاسخ های لازم ارائه دادند.

در پایان این کارگاه آموزشی، از سه مجله نمونه حوزه فنی مهندسی نیز تقدیر و قدردانی شد که عبارتند از:
۱-    دکتر علی اکبر یوسفی سردبیر نشریه Iranian Polymer Journal
۲-    دکتر محمد خلج امیر حسینی، سردبیر نشریه
Iranian Journal of Electrical and Electronic Engineering
۳-    دکتر محمد علی مسندی شیرازی، سردبیر نشریه
Iranian journal of Science and Technology, Transactions of Electrical Engineering

   ۱۳۹۲/۱۲/۱۸ ۱۵:۲۴

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم