پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با دانشگاه تبریز تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد

دکتر جعفر مهراد سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام که به دعوت دکتر سید محمد تقی علوی رئیس دانشگاه تبریز به این دانشگاه سفر کرده بود با اعلام این خبر گفت: دانشگاه تبریز به عنوان بزرگترین دانشگاه شمال غرب کشور برای امضای تفاهم نامه و برگزاری کارگاه رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی با دعوت از سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)، دانشگاه زنجان، دانشگاه تربیت معلم آذربایجان، دانشگاه صنعتی سهند تبریز، دانشگاه های آزاد و پیام نور تبریز، دانشگاه مراغه و دانشگاه بناب، میزبانی این نشست را بر عهده داشت.
وی افزود: ابتدا رئیس دانشگاه تبریز درباره اهمیت ارزیابی علوم و فناوری و کیفیت بخشیدن به آموزش و پژوهش و نیز راجع به رتبه بندی دانشگاه ها سخن گفت.دکتر علوی ضمن جلب توجه دانشگاه های شمال غرب کشور بر اهمیت ارزیابی و رتبه بندی، آمار آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه خود را ارائه داد و توانمندی های دانشگاه تبریز در تربیت دانشجویان بویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی، انجام تحقیقات علمی با تاکید ارتباط با صنعت و ارتباطات برون مرزی این دانشگاه را مانند دانشگاه های کشور های ارمنستان، آذربایجان و ترکیه برشمرد .
سپس، دکتر مهراد درباره ارزیابی علم و فناوری و آموزش عالی، تولید علم و رتبه بندی دانشگاه ها سخن گفت. در این نشست سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ضمن تشریح اهداف رتبه بندی و راهکارهای رقابتی در رتبه بندی دانشگاه ها، نظام پیشنهادی ملی رتبه بندی را ارئه داد.
دکتر مهراد در حالیکه تصویر روشنی از نظام های رتبه بندی را ارائه نمود، بر اساس سیاست های مقرر وزارت علوم به توصیف و معرفی هرچه بیشتر رتبه بندی دانشگاه ها بر اساس معیارهای OIC پرداخت و آنگاه نظام رتبه بندی پیشنهادی خود را به عنوان نظام ملی یا بومی به استادان، رؤسا و مدیران واحدهای آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه های شمال غرب کشور که در این نشست حضور داشتند معرفی کرد.
دکتر مهراد تصریح کرد: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخواست کردند که نظام ملی رتبه بندی با همکاری معاونت های این وزارتخانه تدوین شود و حضور سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام را در تدوین شاخص های مربوطه مورد تاکید قرار داده است.
در پایان سخنرانی تعداد زیادی از حاضرین در نشست سوالات و پیشنهادات خود را مطرح کردند و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام به سوالات حاضرین پاسخ گفت و در انتهای برنامه تفاهم نامه همکاری های علمی، پژوهشی و فناوری بین ISC و دانشگاه تبریز به امضا رسید.
به گفته دکتر مهراد موضوع این تفاهم نامه عبارتست از همکاری های علمی و فناوری در حوزه های نگاشت علم، ترسیم نقشه علمی دانشگاه، برگزاری کارگاه های آموزشی و تحقیقاتی و مسائل مرتبط با رتبه بندی دانشگاه ها.
دکتر مهراد اظهار داشت: تحلیل استنادی انتشارات علمی دانشگاه تبریز، تعیین جایگاه این دانشگاه در بین دانشگاه های کشور و مقایسه آن با دانشگاه های هم تراز جهان و نیز مطالعه استنادی واحد های آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه به منظور نگاشت علم و شناخت رتبه و رده رشته های موضوعی در بین دانشگاه های هم تراز و ارائه روند تحلیل به منظور پیش بینی توسعه علمی از یک سو و اثر بخشی واحدهای آموزشی از سوی دیگر از نکات مهم این تفاهم نامه است.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم