نشست وزرای آموزش عالی و تحقیقات علمی کشورهای اسلامی در سودان برگزار شد

بر اساس گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) این نشست که در تاریخ های ۳۰ آبان و ۱ آذر ۱۳۹۱ در خارطوم پایتخت سودان برگزار شد، ششمین نشست وزرای آموزش عالی و تحقیقات علمی کشورهای اسلامی است که هر دو سال یکبار در یکی از کشورهای عضو آیسسکو برگزار می شود. دکتر مهراد سرپرست ISC که به دعوت مدیرکل آیسسکو، وزیر آموزش عالی سودان و دبیرکل سازمان همکاری های اسلامی به این نشست دعوت شده بود در اعلام این خبر افزود: بعد از افتتاح رسمی نشست ابتدا جوایز دانشمندان که منتخب کشورهای مختلف اسلامی بودند اهدا شد و بعد از آن رؤسای هیات های نمایندگی (کشورهای عضو) سخنرانی خود را درباره آموزش عالی، تحقیقات علمی و فناوری ارائه کردند. مهراد خاطرنشان کرد: سرپرستی هیات ایرانی به عهده جناب آقای دکتر مهدی نژاد نوری، معاون محترم پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بود که در بعدازظهر روز اول سخنرانی خود را ارائه داد.
سرپرست ISC افزود: گزارش مدیرکل آیسسکو درباره تلاش های صورت گرفته پیرامون آموزش عالی، تحقیقات علمی و فناوری در فاصله بین پنجمین و ششمین نشست بسیار جالب توجه بود. مهراد ادامه داد: برنامه های بعدی این نشست به تأسیس شبکه پژوهش و آموزش پان-اسلامی، شاخص های ارزیابی و ارتقاء کیفیت دانشگاه ها در کشورهای اسلامی، گزارش پیشرفت پیرامون اطلس نوآوری در جهان اسلام و گزارش دبیرکل اتحادیه دانشگاه های جهان اسلام پیرامون
پیاده سازی فعالیت های مرتبط بین پنجمین و ششمین نشست وزرای آموزش عالی و تحقیقات علمی کشورهای اسلامی بود.
به گفته دکتر مهراد سازمان های وابسته به آیسسکو در روز دوم سخنرانی داشتند و ISC نیز به عنوان سازمان وابسته به آیسسکو گزارش مبسوطی از فعالیتهای خود از بدو تأسیس تاکنون در مورد عملکرد پژوهشی کشورهای اسلامی را ارائه داد. وی گفت: بخشی از این گزارش مربوط به نویسندگان پر تألیف در تعدادی از کشورهای اسلامی مانند ایران، مصر، بنگلادش، پاکستان، مالزی و ترکیه بود. دکتر مهراد در گزارش خود سهم دانشگاه های جهان در تولیدات علمی کشورهای اسلامی را به تصویر کشید و موضوعات مورد مطالعه اعضای هیأت علمی و پژوهشگران را که در دانشگاه های کشورهای اسلامی به تحقیق و تولید علم اشتغال دارند بازگو نمود.
سخنرانی رئیس هیأت ایرانی جناب آقای دکتر مهدی نژاد یکی از سخنرانی های برجسته و قابل توجه بود که در آن به آمار و اطلاعات مرتبط با آموزش عالی و تحقیقات علمی اشاره نمود که مورد توجه حاضران در جلسه قرار گرفت. به گفته دکتر مهراد: معاون محترم پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پایان سخنرانی خود چندین پیشنهاد ارائه نمود که واگذاری بورس تحصیلی در رشته های فناوریهای نوین به تعدادی از کشورهای اسلامی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، تأسیس پارک های علم و فناوری و برنامه ریزی درسی در رشته های علوم انسانی از آن جمله بود. سرپرست ISC گفت: دو پیشنهاد نیز از سوی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ارائه شد که اولی مربوط به واگذاری بورس تحصیلی در رشته علم سنجی در سطح کارشناسی ارشد به تعدادی از کشورهای برای تأسیس شعب ISC و دومی مربوط به تأسیس بنگاه انتشاراتی مشترک با کشورهای اسلامی برای چاپ و انتشار مجلات علمی با همکاری ISC بود.
سخنرانی وزیر آموزش عالی ترکیه نیز از آن جهت حائز اهمیت بود که اطلاعات جدیدتری در خصوص آموزش علمی و تحقیقات علمی این کشور ارائه داد. وزیر آموزش عالی ترکیه تعداد دانشگاه های این کشور را ۱۸۶ واحد و تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های ترکیه را ۴ میلیون نفر اعلام نمود.
به گفته دکتر مهراد سرپرست هیأت ایرانی جناب آقای دکتر مهدی نژاد موضوع شبکه زنان دانشمند مسلمان را که مقرر است در جمهوری اسلامی ایران تأسیس شود با مدیرکل آیسسکو جناب آقای دکتر عبدالعزیز عثمان التویجری مطرح نمود و موضوع را به طور جدی پی گیری کرد. به گفته مدیرکل اصل موضوع به دلایل مختلف مورد سوال تعدادی از کشورهای اسلامی است اما در مجموع وی برای بررسی های همه جانبه و در نهایت تأسیس این شبکه در جمهوری اسلامی ایران قول مساعد دادند.
در پایان این نشست سازمان های وابسته به آیسسکو به طور اختصاصی با دکتر عبدالعزیز عثمان التویجری به صورت دسته جمعی ملاقات نموده و در راستای مأموریت ها و اهدافی که سازمان های وابسته دنبال می کنند به گفتگو نشستند. در این نشست، مدیرکل آیسسکو پشتیبانی همه جانبه خود را از سازمان های وابسته اعلام نمود و اطلاع داد که در برنامه های خود به ویژه در برگزاری سیمنارها و کنفرانس ها از منابع مالی آیسسکو برخوردار خواهند بود
   ۱۳۹۱/۹/۸ ۱۳:۴۹

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم