نتایج نخستین رتبه‌بندی رسمی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشوراعلام شد

رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با اشاره به آغاز رتبه بندی دانشگاه‌های جهان اسلام از آوریل ۲۰۱۱ اظهار داشت: براساس رتبه‌بندی انجام شده در داخل کشور در بین دانشگاه‌های تابعه وزارت علوم، دانشگاه‌های تهران و صنعتی شریف، دانشگاه‌های تابعه وزارت بهداشت، دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی و بین واحدهای دانشگاه آزاد، واحدهای تبریز و مشهد به عنوان دانشگاه‌های برتر انتخاب شدند.
دکتر جعفر مهراد خاطرنشان کرد: براساس این رتبه بندی در بین دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی ایران دانشگاه‌های تهران، علوم پزشکی تهران، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر ،علم و صنعت ایران، تربیت مدرس، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دانشگاه صنعتی اصفهان جزو ۱۰ دانشگاه تراز اول کشور قرار دارند.
وی تصریح کرد: با توجه به نقش بارز آموزش عالی در پیشرفت همه جانبه، دولت با درک این مسولیت، ارتقاء و توسعه کیفی نظام آموزش عالی را در اولویت برنامه‌های کاری خود قرار داده و برای ارزیابی پیشرفت‌ها از یک سو و موانع پیش روی آموزش عالی از سوی دیگر با استفاده از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) عملکرد دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور را به‌ طور هدفمند مورد ارزیابی قرار داده است.
وی با اشاره به این‌که این رتبه بندی، نخستین تجربه جمهوری اسلامی در بحث رتبه‌بندی با استفاده از شاخص‌های بین‌المللی است، تصریح کرد: پیش از این دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی و حتی از طریق شورای عالی انقلاب فرهنگی به صورت‌های مختلف ارزیابی شده و حتی در پاره‌ای از ارزیابی‌ها، وزارت بهداشت نام این نوع ارزیابی‌ها را به خطا رتبه بندی نام نهاده، در حالی‌ که معتقدم در هیچ کدام از این ارزیابی‌ها موضوع رتبه‌بندی مورد توجه نبوده و معیارهای مورد استفاده صرفا جنبه توصیفی داشته و این معیارها و متغیرها ارتباطی با روش شناسی ندارند.
رییس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اظهار داشت: دانشگاه‌های کشور اعم از دولتی و غیردولتی به تعداد ۲۰۱ دانشگاه در این رتبه‌بندی شرکت کرده‌اند که ۷۰ دانشگاه از زیر مجموعه وزارت علوم، ۳۵ مورد از دانشگاه‌های وابسته به وزارت بهداشت و ۱۰۱ واحد از دانشگاه آزاد اسلامی بوده‌اند.
مهراد افزود: متاسفانه بزرگترین واحد دانشگاه آزاد اسلامی – واحد علوم و تحقیقات تهران – در این رتبه بندی حضور نداشت و شانس خود را برای ورود به این رتبه‌بندی از بین برد.
رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در ادامه درخصوص دانشگاه‌های نظامی و انتظامی گفت: شرکت این دانشگاه‌ها در رتبه‌بندی به دلیل محدودیت‌هایی که دارند میسر نشد و از مجموع دانشگاه‌های نظامی و انتظامی، تنها دانشگاه افسری امام علی (ع) در این رتبه‌بندی شرکت کرد.
وی درباره معیارها و شاخص‌های این رتبه‌بندی گفت: پژوهش، آموزش و وجهه بین‌المللی از جمله این معیارها هستند که مجموع امتیاز معیار پژوهش ۵۱، آموزش ۳۱ وامتیاز کل وجهه بین‌المللی ۵ می‌باشد.
رییس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در ادامه تصریح کرد: همچنین ۱۳ امتیاز (وزن) نیز به پژوهش در ارتباط با مقالات کنفرانس‌های بین‌المللی اختصاص داده شد.
مهراد اظهار داشت: در معیار پژوهش شاخص‌هایی مانند مقاله‌های علمی در مجلات معتبر بین‌المللی شامل کیفیت پژوهش با امتیاز ۱۶، کارایی پژوهش با امتیاز ۱۵، حجم پژوهش با امتیاز ۸، نرخ رشد کیفیت پژوهش و نرخ رشد کارایی پژوهش هر کدام با امتیاز ۵ و ثبت‌نامه‌ها که شامل اختراعات و اکتشافات با امتیاز ۲ در نظر گرفته شد.
رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اضافه کرد: در معیار آموزش شاخص اعضای هیات علمی دارای جایزه با امتیاز ۶، اساتید پر استناد با امتیاز ۸، نسبت اعضای هیات علمی دارای مدرک دکتری به کل با امتیاز ۴، فارغ التحصیلان که جایزه دریافت کرده‌اند با امتیاز ۳، نسبت اعضای هیات علمی به دانشجو با امتیاز ۴، نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی به کل دانشجویان با امتیاز ۲ و دانشجویان دارای جایزه در المپیادهای بین‌المللی با امتیاز ۴ است.
وی توضیح داد: در معیار وجهه بین‌المللی، شاخص‌های نسبت اعضای هیات علمی بین‌المللی به کل اعضا با ۲ امتیاز، نسبت دانشجویان بین‌المللی به کل دانشجویان با یک امتیاز، نسبت اعضای هیات علمی دارای مدرک دکتری خارج از کشور با دو امتیاز محاسبه شد.
برترین دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی تابعه وزارت علوم
مهراد خاطرنشان کرد: نتایج رتبه‌بندی مربوط به دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی تابعه وزارت علوم نشان می‌دهد که دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت ایران و تربیت مدرس پنج دانشگاهی هستند که به ترتیب رتبه‌های اول تا پنجم را به خود اختصاص دادند.
رییس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اظهار داشت: امتیاز این دانشگاه‌ها ۱۰۰ برای دانشگاه تهران، ۱۷/۶۵ برای دانشگاه صنعتی شریف، ۴۹/۵۲ برای دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ۷۸/۴۴ برای دانشگاه علم وصنعت ایران و ۱۷/۴۰ برای دانشگاه تربیت مدرس می‌باشد.
وی اضافه کرد:‌ دانشگاه‌های شیراز، صنعتی امیرکبیر، مشهد، تبریز و صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی رتبه‌های ۶ تا ۱۰ را در نظام رتبه‌بندی ISC کسب کردند.
رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) افزود: بعد از ۱۰ دانشگاه تراز اول کشور، دانشگاه‌های شهید بهشتی، اصفهان، مازندران، بوعلی سینا همدان و پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در جایگاه ۱۱ تا ۱۵ رتبه‌بندی قرار گرفته‌اند.
برترین دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی تابعه وزارت بهداشت
مهراد در بخش دیگری از سخنانش درباره رتبه بندی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: دانشگاه سابق علوم پزشکی ایران متاسفانه در این رتبه بندی شرکت نداشت و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دانشگاه تهران رتبه نخست دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور را به خود اختصاص داد و پس از آن رتبه‌های دوم تا پنجم به ترتیب به دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی، شیراز، تبریز و اصفهان تعلق گرفت.
وی گفت: در رتبه‌بندی ISC که در واقع با استفاده از معیار‌ها و شاخص‌های نظام رتبه‌بندی جهان اسلام صورت گرفته، دانشگاه‌های علوم پزشکی مشهد، اهواز، مازندران، کرمان و همدان موفق شدند رتبه‌های ششم تا دهم را از آن خود کنند.
مهراد اذعان کرد: معتقدم ادغام دانشگاه‌ سابق علوم پزشکی ایران با دانشگاه علوم پزشکی تهران ادغامی علمی بوده و ترکیب تعدادی از دانشگاه‌های متوسط با دانشگاه‌های بزرگ نه تنها دارای منطق علمی است، بلکه به سهم خود می‌تواند موجبات توسعه علمی، تحقیقاتی و فناوری را فراهم آورده و جایگاه مشخصی را در بین دانشگاه‌های معتبر جهان در نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی برای دانشگاه‌های ایران به وجود آورد.
برترین واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی
رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام درخصوص رتبه بندی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی هم گفت: اگر چه تعداد ۱۰۱ واحد دانشگاهی در این رتبه بندی شرکت کرده‌اند اما وضعیت چندان درخشان نیست. در نظام رتبه بندی ISC دانشگاه آزاد واحد تبریز با کسب ۲۷/۴ امتیاز از کل ۱۰۰ امتیاز جایگاه نخست را در بین واحدهای دانشگاه آزاد به خود اختصاص داده و رتبه دوم تا پنجم به واحدهای مشهد، تهران مرکزی، کرج و واحد تهران شمال تعلق دارد.
دانشگاه‌های برتر کشور
مهراد عنوان کرد: رتبه درهمکرد دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی ایران این چنین است که دانشگاه تهران، علوم پزشکی تهران، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت ایران، تربیت مدرس، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه شیراز، علوم پزشکی شیراز و دانشگاه صنعتی اصفهان جزو ۱۰ دانشگاه تراز اول کشور قرار دارند.
معرفی ۱۰ دانشگاه برتر وزارت علوم به مجلس
رییس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری خاطرنشان کرد: معاونت پژوهشی وزارت علوم ۱۰ دانشگاه وابسته به وزارت علوم را به مجلس شورای اسلامی برای کسب اعتبارات مالی ویژه معرفی می‌کند و قطعا این وزارت از نتایج این رتبه‌بندی‌ها استفاده خواهد کرد.
رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام در ماه آوریل ۲۰۱۱ میلادی
وی در گفت‌و‌گو با ایسنا تصریح کرد: آنچه نتایج این رتبه‌بندی را با اهمیت می‌کند، آن است که رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام در ماه آوریل ۲۰۱۱ میلادی در نشست فوق العاده وزرای آموزش عالی با دستور کار رتبه‌بندی دانشگاه ها برگزار می شود. بنابراین پس از بحث و بررسی پیرامون معیارها و شاخص‌ها و احتمالا انجام اصلاح یا تغییر در پاره‌ای از شاخص‌ها پس از آن‌که معیارها و شاخص‌های رتبه‌بندی به توصیب نهایی وزرا رسید، ‌انجام رتبه‌بندی دانشگاه و مراکز تحقیقاتی کشورهای اسلامی آغاز می‌شود.
انتخاب ۲۰ دانشگاه برتر جهان اسلام
رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ( ISC) در پایان خاطرنشان کرد: برای انتخاب ۲۰ دانشگاه برتر جهان اسلام به منظور معرفی به بانک توسعه اسلامی جهت استفاده از بورس این بانک، فرصت‌های مطلوبی در اختیار دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور قرار می‌گیرد و این فرصت‌ها آشنایی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها با اتخاذ سیاست‌های مناسب و فراهم آوردن بسترهای مساعد می‌تواند زمینه‌های رشد و ارتقاء موسسات خود را فراهم آورد و تصمیمی است که به روسای دانشگاه‌ها بستگی دارد.
   ۱۳۸۹/۱۰/۷

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم