مرکز منطقه ای و دانشگاه بین المللی قبرس تفاهم نامه همکاری های علمی امضا کرد

تفاهم نامه همکاری های علمی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST)و دانشگاه بین المللی قبرس با حضور دکتر محمدجواد دهقانی ریاست مرکز منطقه ای و دکتر هالیل نادیری ریاست دانشگاه بین المللی قبرس مورخ اول دی ماه ۱۳۹۵ امضا شد.

در این دیدار رئیس دانشگاه بین المللی قبرس به معرفی خدمات و امکانات آموزشی و پژوهشی این دانشگاه پرداخت و زمینه همکاری های مشترک علمی را تشریح نمود.

سپس دکتر شعله ارسطوپور معاون پژوهشی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST)  به معرفی خدمات ملی و بین المللی و همچنین دستاوردهای قابل توجه مرکز منطقه ای در طی سال های
اخیر پرداخته و رشد میزان مدارک علمی نمایه شده در حوزه های مختلف موضوعی را به تصویر کشید
.
در ادامه ، دکتر علی گزنی معاون پژوهشی و فناوری ISC ، به معرفی پایگاه ها و خدمات ملی و بین المللی ISC  در حوزه های مختلف علم سنجی و رتبه بندی دانشگاه ها پرداخت.

رییس دانشگاه بین المللی قبرس پس از آشنایی با خدمات مرکز و ISC ، اطلاعات و خدمات پایگاه ها به ویژه نظام آماری تولید علم را بسیار تاثیر گذار دانست و علاقه خود نسبت به گسترش روابط با این دو سازمان بین المللی را ابراز نمود.

وی خواستار دسترسی محققان دانشگاه بین المللی قبرس به اطلاعات آکادمیک این دو سازمان جهت  همگام شدن با آخرین تحقیقات منتشر شده در نشریات معتبر، شناسایی پراستنادترین نویسندگان در هر حوزه علمی، تعیین جایگاه علمی دانشگاه های قبرس در مقایسه با سایر کشورها جهت اتخاذ سیاست های صحیح علمی در دانشگاه ها شد. درخواست نمایه سازی نشریات دانشگاه بین المللی قبرس از دیگر درخواست های مقامات این دانشگاه بود که از سوی مرکز منطقه ای و ISC پذیرفته شد.

در پایان این دیدار،  تفاهم نامه همکاری میان مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و دانشگاه بین المللی قبرس در زمینه تاسیس شاخه مرکز منطقه ای در این دانشگاه، در اختیارگذاری پایگاه های تمام متن مقالات فارسی جهت بهره گیری توسط پژوهشگران و محققان زبان فارسی، شرق شناسان، ایران شناسان و همچنین کرسی های زبان فارسی، برگزاری کارگاه، سمینار، کنفرانس و جلسات مشترک و در نهایت تبادل انتشارات علمی خود از قبیل کتاب، مجله، گزارش های فنی و پژوهشی، پایان نامه ها و غیره، بمنظور حصول اهداف پژوهشی و آموزشی توسط دکتر محمد جواد دهقانی رییس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و دکتر هالیل نادیری، رئیس دانشگاه بین المللی قبرس امضا شد.

لازم به ذکر است که مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST)  با هدف تامین مدارک علمی مورد نیاز اعضای هیأت علمی، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی ایران و کشورهای منطقه پایه گذاری شده است.

از جمله فعالیت های مهم مرکز منطقه ای می توان به برقراری نظام مبادله الکترونیکی اطلاعات بین پژوهشگران ایرانی و کشورهای منطقه، تأسیس انواع پایگاه‌های اطلاعاتی، انتشار گزارش‌های پژوهشی، نشریات علمی و کتاب‌های فارسی و غیر فارسی، حمایت از پژوهش‌های داخلی و منطقه‌ای در حوزه‌های علوم و فناوری ، برقراری ارتباط و همکاری علمی با بخش‌های صنعتی، خدماتی و آموزشی برای شناسایی نیازها و تأمین اطلاعات مورد نیاز آنها اشاره کرد.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم