مرکز منطقه ای و اتحادیه دانشگاه‌های خصوصی افغانستان( APUIHEA) تفاهم نامه همکاری های علمی امضا کرد

تفاهم نامه همکاری های علمی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST)و اتحادیه دانشگاه‌های خصوصی افغانستان با حضور دکتر محمدجواد دهقانی ریاست مرکز منطقه ای ودکتر ارشاد سرپرست اتحادیه دانشگاه‌های خصوصی افغانستان مورخ ۱۶ بهمن ماه۱۳۹۵ امضا شد.

دکتر محمدجواد دهقانی ریاست مرکز منطقه ای گفت: هدف ما در مرکز منطقه ای قرار دادن اطلاعات به صورت کاملا آزاد در اختیار جامعه بوده و در پی آن هستیم که با تقویت زیرساخت امکان خدمات رسانی به کشورهای همسایه را بیش از پیش فراهم آوریم.

در این دیدار دکتر ذاکر حسین ارشاد سرپرست اتحادیه به معرفی خدمات و امکانات آموزشی و پژوهشی ۱۲۷ دانشگاه خصوصی افغانستان پرداخت و زمینه همکاری های مشترک علمی به ویژه در جهت گسترش منابع علمی را تشریح نمود. ایشان ضمن تاکید بر اهمیت و ارزش منابع تحقیقاتی و آموزشی موجود در مرکز منطقه ای و ISC، اعلام نمود که دسترسی به این منابع به ویژه در حوزه علوم پزشکی و بهداشت، فرصتی بی نظیر برای دانشگاه ها و دانشجویان دانشگاه های خصوصی افغانستان می باشد.

دکتر محمد شفیق علوی معاون ارتباطات اتحادیه دانشگاه های خصوصی افغانستان تاکید نمود دانشگاه های خصوصی افغانستان نیاز به فراگیری روش توسعه پژوهش دارند که به طور حتم همکاری مرکز منطقه ای و ISC، در این خصوص موثر خواهند بود.

وی افزود: بعد از انعقاد تفاهم نامه، یک دفتر مرکز منطقه ای در افغانستان تاسیس خواهد شد تا زمینه را برای سایر اتحادیه های دانشگاهی افغانستان برای پیشرفت و افزایش دانش و پژوهش فراهم می سازد.

سپس دکتر محمدرضا صالحی معاون پژوهشی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و دکتر صفاهیه مدیر پژوهشی این سازمان به معرفی خدمات ملی و بین المللی و همچنین دستاوردهای قابل توجه مرکز منطقه ای در طی سال های اخیر پرداخته و رشد میزان مدارک علمی نمایه شده در حوزه های مختلف موضوعی را به تصویر کشیدند و تعداد مجلات و منابع علمی مربوط به کشور افغانستان را ارائه نمودند.

در ادامه ، دکتر علی گزنی معاون پژوهشی و فناوری ISC ، به معرفی پایگاه ها و خدمات ملی و بین المللی ISC  در حوزه های مختلف علم سنجی و رتبه بندی دانشگاه ها پرداخته و جایگاه دانشگاه های افغانستان و نقاط قوت و ضعف آن ها را در رتبه بندی ISC تشریح نمود.

دکتر ذاکر حسین ارشاد سرپرست اتحادیه خواستار دسترسی محققان دانشگاه های خصوصی افغانستان به اطلاعات آکادمیک مرکز منطقه ای و ISC، جهت همگام شدن با آخرین تحقیقات منتشر شده در نشریات معتبر، شناسایی پراستنادترین نویسندگان در هر حوزه علمی، تعیین جایگاه علمی دانشگاه های افغانستان در مقایسه با سایر کشورها جهت اتخاذ سیاست های صحیح علمی در دانشگاه ها شد. درخواست نمایه سازی نشریات دانشگاه های خصوصی افغانستان از دیگر درخواست های مقامات این دانشگاه ها بود که از سوی مرکز منطقه ای و ISC  پذیرفته شد.

در پایان این دیدار،  تفاهم نامه همکاری میان مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و اتحادیه دانشگاه‌های خصوصی افغانستان  در زمینه تاسیس شاخه مرکز منطقه ای در این دانشگاه ها، در اختیارگذاری پایگاه های تمام متن مقالات فارسی جهت بهره گیری توسط پژوهشگران و محققان زبان فارسی، شرق شناسان، ایران شناسان و همچنین کرسی های زبان فارسی، برگزاری کارگاه، سمینار، کنفرانس و جلسات مشترک و در نهایت تبادل انتشارات علمی خود از قبیل کتاب، مجله، گزارش های فنی و پژوهشی، پایان نامه ها و غیره، بمنظور حصول اهداف پژوهشی و آموزشی توسط دکتر محمد جواد دهقانی رییس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و دکتر ذاکر حسین ارشاد، سرپرست اتحادیه دانشگاه های خصوصی افغانستان امضا شد

لازم به ذکر است که مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST)  با هدف تامین مدارک علمی مورد نیاز اعضای هیأت علمی، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی ایران و کشورهای منطقه پایه گذاری شده است.

از جمله فعالیت های مهم مرکز منطقه ای می توان به برقراری نظام مبادله الکترونیکی اطلاعات بین پژوهشگران ایرانی و کشورهای منطقه، تأسیس انواع پایگاه‌های اطلاعاتی، انتشار گزارش‌های پژوهشی، نشریات علمی و کتاب‌های فارسی و غیر فارسی، حمایت از پژوهش‌های داخلی و منطقه‌ای در حوزه‌های علوم و فناوری ، برقراری ارتباط و همکاری علمی با بخش‌های صنعتی، خدماتی و آموزشی برای شناسایی نیازها و تأمین اطلاعات مورد نیاز آنها اشاره کرد.

در این مراسم روسا و معاونین چندین دانشگاه خصوصی افغانستان از جمله دکتر محمد شفیق علوی معاون ارتباطات اتحادیه دانشگاه های خصوصی افغانستان، دکتر محمد حنیف عرفانی رییس دانشگاه آسیا، رییس نماینده گی اتحادیه در زون غرب افغانستان، دکتر محمد ناصر عطایی رییس دانشگاه جامی، دکتر عبد الحمید حمید معاون آموزشی دانشگاه غالب، دکتر مضفر خاوری معاون آموزشی دانشگاه ابن سینا، دکترذبیح الله افرا معاون دانشگاه رنا،دکتر عبد الجبار سهیل وزیری معاون دانشگاه ازهر، دکتر موسوی رییس دانشگاه خاتم النبیین به عنوان نمایندگان دانشگاه های خصوصی و اعضای اتحادیه دانشگاه‌های خصوصی حضور داشتند.
   ۱۳۹۵/۱۱/۱۷ ۱۱:۵۸

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم