مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با دانشگاه تهران تفاهم نامه امضا کرد

بر اساس گزارش ادراه روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) روز سه شنبه به تاریخ ۲۷/۴/۱۳۹۱ دکتر فرهاد رهبر از جانب دانشگاه تهران و دکتر جعفر مهراد از سوی مرکز منطقه ای و ISC تفاهم نامه همکاریهای علمی- پژوهشی و فناوری امضاء کردند. در امضای این تفاهم نامه علاوه بر رییس دانشگاه تهران ، هیات رییسه این دانشگاه آقایان دکتر عمو عابدینی، معاون پژوهش و فناوری، دکتر مهدی قمصری معاون آموزشی، دکتر صیف معاون فرهنگی، و سرکار خانم دکتر فهیم نیا رییس کتابخانه مرکزی دانشگاه و نیز دکتر حمید علیزاده معاون پژوهشی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و دکتر علی گزنی معاون پژوهش و فناوری ISC حضور داشتند.
دکتر مهراد گفت: موضوع این تفاهم نامه با همکاریهای پژوهشی- علمی وفناوری در حوزه های نرم افزاری، آموزشی، اطلاعات علمی، رتبه بندی و نگاشت علم مربوط است و روی هم رفته ۲۵ ماده در این تفاهم نامه وجود دارد که در حالیکه تمام مفاد مندرج در تفاهم نامه حایز اهمیت فراوان است اما چند نکته از همه قابل توجه تر است. اول اینکه مقرر شد آیین نامه اهدای جایزه ویژه به عنوان بستری برای فراهم آوردن زمینه تکریم مقام والای پژوهشگران و اندیشمندان در نمایانی علم در جهان اسلام بطور مشترک طراحی و اجرا شود که این بند از تفاهم نامه ارزشی همسان با جشنواره های بین المللی فارابی، خوارزمی و … دارد که در جمهوری اسلامی ایران توسط سازمان های مختلف اجرا می شود. مهراد افزود: پذیرش دانشجوی دوره کارشناسی ارشد علم سنجی برای کشورهای اسلامی با استفاده از بورس ISC توسط دانشگاه تهران موضوع مهم دیگری است که در این تفاهم نامه لحاظ شده است. بر اساس این بند از تفاهم نامه دانشجویانی که از طریق ISC برای این دوره معرفی می شوند در واقع بعد از فراغت از تحصیل نمایندگان ISCهستند که در کشورهای خود برای تعمیق و گسترش دامنه عملیات ISC در این کشورها فعالیت خواهند کرد.
به گفته دکتر مهراد مقرر شد دانشگاه تهران بر اساس این تفاهم نامه در رشته های علوم و مهندسی کامپیوتر، زبانهای خارجی، زبانشناسی، مدیریت، علوم کتابداری و اطلاع رسانی، اقتصاد و حقوق برای شاغلان تحقیقاتی در مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام دانشجوی بورسیه بپذیرد که این دوره ها شامل کارشناسی ارشد و دکتری می باشد.
سرپرست ISC خاطر نشان کرد: تاسیس مرکز رشد اطلاعات و مدیریت دانش در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه سردبیران نشریات علمی دانشگاه با همکاری ISC و مرکز منطقه ای از نکات دیگر این تفاهم نامه است.
مهراد افزود: دو موضوع با اهمیت که مقرر است در سطح ملی و بین المللی توسط طرفین به مورد اجرا گذاشته شود برگزرای همایش های ملی و بین المللی در موضوعات علوم و فناوری حداقل دو مورد در سال و اجرای طرح های تحقیقاتی مشترک در حوزه های علوم و فناوری سالانه بین ۳ تا ۵ پروژه ملی و کلان می باشد.
به خاطر ترویج علم و اشاعه اطلاعات علمی به منظور توسعه آموزشی و پژوهشی کشور مقرر شد شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در دانشگاه تهران به عنوان نماینده دانشگاه های شهر و استان تهران (دولتی و غیر دولتی) تاسیس شود. علاوه برآن دانشگاه تهران در برگزاری کارگاه های آموزشی پیرامون سنجش علم با ISC برای دانشگاه ه های شهر تهران و استان همکاری خواهد کرد.
گفتنی است مدت این تفاهم نامه از تاریخ امضا ۵ سال می باشد و تمدید آن برای دوره های ۵ ساله دیگر با توافق طرفین امکان پذیر خواهد بود.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم