سنگاپور از لحاظ تعداد مقالات شیمی، قدرت اول شرق آسیا و اقیانوسیه است

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: در تازه ترین رتبه بندی موسسه «تامسون رویترز» کشور سنگاپور در رشته شیمی بر حسب نسبت استناد به مقاله از اول ژانویه ۲۰۰۰ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۰ با تولید هفت هزار و۵۹۶ مقاله با ۹۷ هزار و۴۵۴ بار استناد از ۱۲٫۸۳ استناد به هر مقاله برخوردار است که توانسته جایگاه اول منطقه شرق آسیا- اقیانوسیه را کسب کند.
دکتر جعفر مهراد با بیان اینکه شناخت ظرفیت های علمی و آموزشی و رشته های برتر تحصیلی در کشورهای مختلف به ویژه در منطقه آسیا و اقیانوسیه برای برنامه ریزان آموزش عالی و دانشجویانی که مایل به ادامه تحصیل در خارج از کشور می باشند اهمیت فراوان دارد، گفت: کشورهای شرق آسیا و اقیانوسیه از توانمندی‌های مختلف علمی برخوردارند که توجه به نقش مؤثر و سازنده این کشورها از نظر توسعه علمی و پژوهشی می تواند مسیرهای مشخص تری را پیش روی پژوهشگران و نسل جوان که در جستجوی ایده آل های خود هستند قرار دهد. این مورد حتی برای اعضای هیأت علمی که در صدد استفاده از فرصت های مطالعاتی هستند درخور توجه است.
تأثیر استنادی پژوهش‌های سنگاپور در حوزه‌های تخصصی زیست پزشکی از میانگین جهانی بیشتر است
وی با بیان اینکه جمهوری سنگاپور یکی از کشورهایی است که در سال های اخیر به طور قابل ملاحظه ای عملکرد خود را ازنظر مقاله های منتشر شده و سهم همه جانبه خود را از انتشارات جهانی افزایش داده است، افزود: این کشور به ویژه در علوم طبیعی و کاربردی، عملکرد درخشانی داشته و در حوزه «سخت افزار»(علوم رایانه) جایگاه خود را ارتقا داده است. در این رشته ها و همچنین در رشته های تخصصی زیست پزشکی، تأثیر استنادی پژوهش‌های سنگاپور از میانگین جهانی بیشتر است.
سنگاپور در رشته های علم مواد، شیمی و مهندسی از سطح علمی بالایی برخوردار است
مهراد ادامه داد: جمهوری سنگاپور با داشتن پایه‌های علمی و عملکرد پژوهشی قابل قبول حتی در مقایسه با کره جنوبی و تایوان، حضور خود را در عرصه های علمی جهانی در سال‌های اخیر به طور چشمگیری افزایش داده است. از همه مهمتر در حال حاضر پژوهش‌های انجام شده در این کشور در تعدادی از رشته‌ها از جمله علم مواد، شیمی و مهندسی از سطح بسیار بالایی برخوردار است.
افزایش تعداد مقالات سنگاپور به هشت هزار و ۵۰۰ مقاله در سال ۲۰۰۹
رییس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ادامه داد: تعداد مقالات علمی این کشور که در سال ۱۹۹۰ اندکی بیشتر از ۹۰۰ مقاله بود، با افزایش بیش از ۹۰۰ درصدی در سال ۲۰۰۹ میلادی به هشت هزار و ۵۰۰ مقاله افزایش یافت.
وی تصریح کرد: این در حالی است که تعداد تولیدات علمی سنگاپور در سال ۲۰۰۹ میلادی با تولیدات علمی کره جنوبی که در همین سال حدود ۴۰ هزار و تایوان ۲۵ هزار مقاله است برابری نمی کند. از طرف دیگر، تمرکز سنگاپور در رشته های فنی کلیدی و تأثیر همه جانبه پژوهش های این کشور که بر حسب استناد اندازه گیری می شود، نشان می دهد که «منابع» به صورت معقول واگذار شده است.
بزرگترین سهم سنگاپور در تعداد مقالات در حوزه سخت افزار است
سهم سنگاپور از تولیدات علمی جهان در رشته سخت افزار در بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ ۲٫۶۹ درصد است
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) با تاکید براین که بزرگترین سهم سنگاپور در مقایسه با هر رشته موضوعی دیگر در طول سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ میلادی، مربوط به حوزه سخت افزار (علم کامپیوتر(است،خاطرشان کرد: تعداد مقاله های این حوزه در این سال ها ۸۰۱ مقاله است. بر این اساس سهم سنگاپور از تولیدات علمی جهان در این رشته خاص در طول این مدت ۲٫۶۹ درصد است. تأثیر استنادی سنگاپور در مقایسه با تأثیر استنادی جهان که ۱٫۵۵ درصد است ۲٫۰۱ می باشد.
تعداد مقالات علوم کشاورزی سنگاپور طی ۱۰سال گذشته بیشترین افزایش را داشته است
وی ادامه داد: وقتی مقاله های علمی این کشور را در رشته های اصلی در طول دو پنج ساله پی در پی یعنی سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ میلادی مقایسه می کنیم به تغییرات حاصل در پژوهش های علمی سنگاپور پی می بریم. در این مقایسه، بالاترین درصد افزایش در تعداد مقاله ها مربوط به علوم کشاورزی (با افزایشی برابر با ۱۷۲درصد ) و سپس بیولوژی ملکولی و ژنتیک ( با بیش از ۱۶۹درصد) است. در تمام این رشته ها تأثیر استنادی سنگاپور از متوسط جهانی در فاصله ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ بیشتر است که در واقع نشان دهنده این واقعیت است که این موارد حوزه هایی است که به احتمال زیاد در سال های آینده،از توجه خاصی برخوردار خواهند بود.
سنگاپور طی ۱۰ سال اخیر در علم مواد پنج هزار و ۱۸۳ مقاله با ۵۲ هزار استناد تولید کرده است
مهراد با اشاره به رتبه بندی کشورها توسط مجله «Times Higher Education» در ماه های اخیر که از داده های تامسون رویترز استفاده کرده است، گفت: کشور سنگاپور در این رتبه بندی از جایگاه خوبی برخوردار است. این داده ها که فاصله زمانی ۲۰۰۰ تا آوریل ۲۰۱۰ را در بر می گیرد به رتبه بندی علم مواد مربوط است. سنگاپور با تولید پنج هزار و ۱۸۳ مقاله که ۵۲ هزار استناد به آن صورت گرفته و نسبت استناد به هر مقاله ۱۰٫۰۳ است، بعد از هلند ( مقام اول )، ایالات متحده ( رتبه دوم )، سوئیس ( رتبه سوم )، رژیم اشغالگر قدس ( رتبه چهارم ) و دانمارک ( رتبه پنجم ) موفق به کسب رتبه ششم شده است.
سنگاپور با تولید ۵۸ هزار و۸۴۲ مقاله طی ۱۰ سال جایگاه اول کشورهای «آ.سه. آن» را دارد
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) با بیان اینکه بررسی جایگاه علمی سنگاپور در مقایسه با کشورهای «آ.سه. آن»( ASEAN ) برحسب استناد واقعیت های دیگری را نیز نشان می دهد، خاطرنشان کرد: رتبه بندی تایمز با استخراج داده های لازم از پایگاه تامسون رویترز در فاصله زمانی ژانویه ۲۰۰۰ تا ژوئن ۲۰۱۰ نشان می دهد که سنگاپور با تولید ۵۸ هزار و۸۴۲ مقاله با مجموع ۵۲۴ هزار و ۹۹۹ بار استناد به این مقاله ها و با تأثیر ۸٫۹۲ ، جایگاه اول این کشورها را به خود اختصاص داده است. در این بین، ۷۱۶ مقاله از مقاله های دانشمندان این کشور جزو مقاله های پر استناد محسوب می شود. رتبه های دوم تا پنجم در این رتبه بندی برای کشورهای «آ.سه. آن» به ترتیب به تایلند ( ۲۷هزار و۷۵۱ مقاله )، مالزی (۱۹ هزارو ۲۶۷ مقاله )، اندونزی ( پنج هزارو ۸۵۷ مقاله ) و فیلیپین ( پنج هزارو۲۸۲ مقاله ) تعلق دارد.
سنگاپور در نسبت استناد به مقاله رشته شیمی در بین کشورهای آسیا – اقیانوسیه دارای رتبه اول است
وی تصریح کرد: تامسون رویترز، ناحیه آسیا – اقیانوسیه – به استثنای خاورمیانه – را از نظر مقاله های پژوهشی در رشته شیمی بر حسب نسبت استناد به مقاله رده بندی کرده و مجدداً سنگاپور جایگاه کاملاً برتری را به خود اختصاص داده است. داده های مورد استفاده به اول ژانویه ۲۰۰۰ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۰ مربوط است. در این رده بندی جمهوری سنگاپور با تولید هفت هزار و۵۹۶ مقاله با ۹۷ هزار و۴۵۴ بار استناد از ۱۲٫۸۳ استناد به هر مقاله برخوردار است. بر این اساس، سنگاپور در حوزه آسیا- اقیانوسیه دارای رتبه اول و در جهان دارای رتبه ۱۲ است.
مهراد ادامه داد: ژاپن که از تولید کنندگان معتبر مقاله های علمی – پژوهشی است و در فاصله زمانی یاد شده ۱۱۵ هزار و ۷۶۰ مقاله تولید کرده است. کل استنادهای صورت گرفته به این مقاله ها ۱،۳۶۳ هزارو۴۳۴ بار یا ۱۱٫۷۸ استناد به هر مقاله است. بدین ترتیب ژاپن موفق به کسب رتبه سوم و نوزدهم جهان بعد از سنگاپور شده است. رتبه دوم، چهارم و پنجم به ترتیب به کشورهای استرالیا، زلاندنو و کره جنوبی تعلق دارد.
وی خاطرنشان کرد: چین که در رشته شیمی در این منطقه دارای جایگاه نهم و در جهان دارای جایگاه سی و نهم است سهم انتشارات خود را از سه درصد در سال ۱۹۸۱ میلادی به بیش از ۲۰ درصد در حال حاضر افزایش داده و در حالی که تولیدات مقاله های شیمی جمهوری خلق چین افزایش چشمگیری را نشان می دهد (۱۸۱ هزار مقاله با یک میلیون ۲۴۵ هزارو ۶۰۲ بار استناد و ۶٫۸۶ استناد به هر مقاله ) این جمهوری سنگاپور است که از نظر تأثیر استنادی، وقتی که متوسط استنادها را به مقاله های شیمی محاسبه می کنیم پیشی گرفته و برتری دارد.
   ۱۳۹۰/۵/۲۳

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم