دیدار هیات ISC با سرپرست موقت کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، با هدف گسترش تعاملات علمی و پژوهشی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) با کشورهای منطقه و پیرو هماهنگی های به عمل آمده، دکتر محمد جواد دهقانی ریاست دو مجموعه به اتفاق هیات همراه در تاریخ ۸/۵/۹۷ با آقای احمد صفری سرپرست موقت کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول دیدار کردند.

در آغاز این دیدار ۲ ساعته، دکتر دهقانی به معرفی چگونگی تاسیس، وظایف و نمونه هایی از فعالیت های انجام شده توسط ISC و RICeST پرداخت و در توجیه این سفرعنوان کرد: « برقراری تعاملات علمی، آموزشی، فناوری و پژوهشی با کشورهای جهان اسلام و نیز نهادهای بین المللی یکی از فعالیت های عمده ما محسوب می شود. در حقیقت این مجموعه سعی می کند پیرو وظایف محوله به بررسی تولید علم در کشورهای جهان اسلام بپردازد و بدین ترتیب ضمن شناسایی برترین دانشگاه ها، محققان و دانشمندان جهان اسلام، با ارسال گزارش های تحلیلی و نیز کارگاه های آموزشی باعث ارتقاء کیفیت آنها شود.

لازم به ذکر است این هیئت پیرو هماهنگی های به عمل آمده، با مسئولان دی- هشت در مقر اصلی این سازمان در استانبول نیز ملاقات خواهند داشت و مقدمات لازم برای امضای یک تفاهم نامه علمی، آموزشی و پژوهشی با دی- هشت نیز از پیش فراهم شده است.

دهقانی در مورد سایر برنامه های این سفر اظهار داشت: پایگاه استنادی به طور مستمر گزارش عملکرد دانشگاه ها و نشریات را منتشر می کند و در این دیدار نیز وضعیت علمی دانشگاه بوگازیچی و نیز رتبه آن در نظام های استنادی جهان از جمله در ISC تشریح خواهد شد.

ایشان همچنین ضمن بیان این نکته که ISC یک نهاد علم سنجی برای تمامی کشورهای اسلامی است عنوان کردند: از نظر عملکرد علمی، کشورهای ایران و ترکیه نزدیک به هم هستند و هر دو از کشورهای بسیار تاثیر گذار در تولید علم در سطح کشورهای علمی محسوب می شوند.

ایشان در پایان ابراز امیدواری کردند با همکاری سفارت جمهوری اسلامی در ترکیه بتوانند نقش بهتر و موثرتری را در جغرافیای علمی ترکیه ایفا نمایند. در ادامه آقای دکتر صفری سرپرست موقت کنسولگری جمهوری اسلامی ایران ضمن خوشامدگویی به میهمانان به تشریح وظایف مجموعه کنسولگری پرداخت و برای انجام هر نوع تعامل ممکن با ISC برای توسعه خدمات منطقه ای آن در کشور ترکیه اعلام آمادگی کردند. ایشان  همچنین با تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص مبحث تولید علم عنوان داشتند: امیدوارم تلاش های ISC بتواند در تبدیل کشور به یک تولید کننده علم واقعی موثر واقع شود و حتی در حوزه ی علوم انسانی هم بتوانیم به شکلی گسترده تر به تولید علم بپردازیم. ایشان همچنین از برنامه های هیات ISC در این سفر استقبال کرده و اعلام آمادگی کردند ISC بتواند از ظرفیت های موجود در کنسولگری در استانبول استفاده کند.

لازم به ذکر است هیات ISC در طی این سفر علاوه بر امضای تفاهم نامه و دیدار با گروه دی- هشت و نیز هیات رئیسه دانشگاه Bogazici، راهکارهای گسترش خدمات ISC در ترکیه را نیز بررسی خواهد کرد.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم