حضور اعضای هیئت علمی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) در همایش ملی زبان و هویت

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST)، همایش ملی زبان و هویت با همکاری مرکز منطقه­ ای اطلاع رسانی علوم و فن آوری، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، دانشگاه شیراز، فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی در تاریخ ۲۳دیماه ۱۳۹۵ توسط اداره­ ی کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در شیراز برگزار شد.

در آیین گشایش این همایش، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار محترم فارس، ریاست محترم مرکز منطقه ­ای اطلاع رسانی علوم و فن آوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام جناب آقای دکتر دهقانی، مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، روسای محترم دانشگاه­ها و نهادها، اساتید و صاحب نظران حضور داشتند.

در این همایش از حدود ۱۵۰ مقاله­ی رسیده به دبیرخانه­ی همایش، بیش از ۲۰ مقاله برای سخنرانی پذیرفته شدند. از محورهای اصلی این همایش می­توان به “هویت زبانی در گذر تاریخ”، “زبان و از خود بیگانگی فرهنگی هویتی”، “مساله­ ی مهاجرت و تاثیر آن بر هویت زبانی”، “تحول جامعه و تاثیر آن بر زبان و هویت”، “مختصات فرهنگی  اجتماعی زبان و هویت”، “آسیب شناسی مباحث مربوط به هویت ایرانی اسلامی در ارتباط با زبان”، راهبردها و سیاست­های تقویت هویت ایرانی اسلامی از طریق زبان”، “آموزش زبان فارسی و هویت ملی” و “نقش علم زبان­شناسی و زبان­شناسان در حفظ هویت ملی” اشاره کرد.

تجلیل از استاد پیشکسوت زبان­شناسی پیکره­ای، جناب آقای دکتر فرج الله خداپرستی، استاد بازنشسته­ ی دانشگاه شیراز، از جمله برنامه ­های جنبی این همایش بود.

مقالات اعضای محترم هیات علمی گروه زبان­شناسی مرکز منطقه­ ای به شرح ذیل در این همایش به صورت سخنرانی ارایه شد:

آقای شاپور رضا برنجیان: عنصر فرهنگ و هویت در آموزش زبان( بررسی موردی تهاجم فرهنگی)
دکتر محمدرضا فلاحتی قدیمی فومنی: تحلیل رایانشی عناوین مقالات علمی فارسی مرتبط با هویت
دکتر محمدهادی فلاحی: خانواده، عرصه­ ی هویت سازی زبانی در جوامع دو زبانه .

لازم به ذکر است که دکتر محمدهادی فلاحی، عضو هیات علمی گروه زبان­شناسی رایانه ­ای مرکز منطقه­ ای، دبیر علمی و مشاور دبیر این همایش را بر عهده داشتند.

   ۱۳۹۵/۱۰/۲۵ ۰۹:۴۰

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم