تفاهم نامه مرکز منطقه ای و ISC با صندوق حمایت از پژوهشگران

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، دکتر نصرت ا… ضرغام، رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران کشور از مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) روز شنبه مورخ ۱۸/۰۵/۱۳۹۳ بازدید کردند.

این نشست با حضور رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست ISC، دکتر جعفر مهراد انجام پذیرفت که به بررسی اهداف و زمینه های همکاری های علمی مشترک بین مرکز منطقه ای و ISC وصندوقحمایتازپژوهشگرانکشور پرداخته شد.

ضرغام در خصوص صندوق حمایتازپژوهشگرانکشور گفت: دفازتأسیس صندوق،شکوفایی امور تحقیقاتی درراستای تولید علم، فناوری وتجاری سازی وبهره مند شدن مردم از نتایج آن ها، ازطریق ارائه کمک ها و خدمات حمایتی و مادی و معنـوی به پژوهشگران  وفناوران ایرانی اعم ازحقیقی وحقوقی است.

وی در خصوص اهداف این صندوق افزود: این صندوق در سال ۱۳۸۲ به منظور تکریم علمای کشور و برای جهت دهی به علم پایه گذاری شد. ایجاد ساختار و زمینه های مناسب جهت همکاریهای پژوهشی، شناسایی استعداد های درخشان در داخل و خارج از کشور،کمک به تجاری سازی نتایج پژوهش از مهمترین اهداف این صندوق است.

ضرغام در مورد حمایت مادی ومعنوی ازپژوهشگران اظهار داشت: در حال حاضر این حمایت ها از راه های کرسی های پژوهشی، پژوهانه، کمک به ثبت اختراعات پژوهشگران در داخل وخارج ازکشور صورت می پذیرد.

وی افزود: ایجاد کرسی های پژوهشی با هدف شناسایی دانشمندان برجسته ایرانی داخل و خارج از کشور که به علم و معرفت اشتهار دارند در حال انجام است. علاوه بر این، این صندوق کرسی های پژوهشی دانشمندان جوان و برجسته ایرانی داخل و خارج کشور را نیز راه اندازی کرده است تا بدین منظور سمت و سوی فعالیت های علمی و پژوهشی آنها به طرف جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد. بیشتر این کرسی ها به تحقیقات استراتژیک تعلق می گیرد.

ضرغام تصریح کرد: تا کنون ۱۷ کرسی تعریف شده که به زمینه های علمی مختلفی همچون شیمی، فیزیک، نوروساینس و غیره تعلق گرفته است.

وی در خصوص همکاری با ISC اظهار داشت: با توجه به زمینه های فعالیت های علمی مرکز منطقه ای و  ISC، می توان پروژه های تحقیقاتی، کرسی های پژوهشی را برای این دو سازمان به منظور بسترسازی مناسب جهت تولید و انتقال تکنولوژی در نظر گرفت.

ضرغام افزود: با توجه به اهداف، فعالیت ها و زبان مشترک علمی که بین مرکز منطقه ای و ISC و صندوق حمایت از پژوهشگران کشور وجود دارد، انعقاد تفاهم نامه همکاری های علمی پژوهشی بسیار ضروری و پرثمر به نظر می رسد.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری با ابراز خوشحالی از فعالیت های علمی سودمندی که در این صندوق آغاز گردیده است، گفت: مرکز منطقه ای و ISC که هر کدام رسالت مجزای خود را بر عهده دارد، آمادگی خود را برای عقد این تفاهم نامه به منظور اعتلای سطح علمی جمهوری اسلامی ایران و ترویج علم اعلام می دارد. با امضای این تفاهم نامه طرح های تحقیقاتی مشترک علمی مرکز منطقه ای و ISC با صندوق آغاز خواهد گردید.

مهراد در مورد اهداف ISC گفت: مدیریت علمی، پایش و اندازه گیری علمی دانشگاه های کشور های اسلامی بر عهده ISC است که در این خصوص تک تک دانشگاه ها مطالعه می شوند که با دانشگاه های هم طراز مورد تطبیق قرار می گیرند. این مهم باعث شناخت نقاط کم رنگ و پر رنگ و حتی خلاء های موجود از سوی دانشگاه ها می شود تا بدانها پرداخته و آنها را با تناسب مورد نیاز تقویت کنند.

وی افزود: ISC در قالب کشور های اسلامی است گرچه همه روزه از کشور های اروپایی و آمریکایی که اسلامی نیز نیستند درخواست هایی مبنی بر ثبت و نمایه سازی مجلات خود در ISC به این سازمان ارسال می گردد. وجود مجلات علمی با زبان های گوناگون که در ISCثبت و نمایه می شوند از نقاط قوت این نظام استنادی است که آن را از سایر نظام های استنادی متمایز کرده است.

رئیس مرکز منطقه ای گفت: از دیگر فعالیت هایی که در مرکز منطقه ای و ISC صورت می گیرد چاپ و انتشار رایگان مجلات علمی دانشگاه ها و انجمن های علمی کشور به منظور ترویج علم است.

گفتنی است در پایان این بازدید عقد تفاهم نامه علمی تحقیقاتی مورد تاکید قرار گرفت و مقرر شد در این زمینه طرفین اقدام شایسته به عمل آورند.

   ۱۳۹۳/۵/۱۹ ۰۹:۳۶

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم