تاسیس مراکز مهم علمی ملی و بین المللی رهاورد متخصصان ایرانی پس از انقلاب است

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، پیروزی انقلاب اسلامی دستاوردهای بی نظیری برای ملت ایران به ارمغان داشته و اکنون در آستانه آغاز سی و ششمین سال عمر پربرکت نظام جمهوری اسلامی، جهش های علمی و فتح قله های دانش فرزندان ایران را به نظاره نشسته ایم. از نمونه های بازر دستاوردهای علمی انقلاب اسلامی ایران در سه دهه اخیر، تاسیس مراکز مهم علمی ملی و بین المللی است که پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی توسط متخصصان ایرانی انجام گرفته است. از این میان می توان به تاسیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اشاره کرد که پیشنهاد ایجاد آن در سال ۱۳۷۰ از سوی وزیر محترم وقت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر معین ارائه و بر اساس تفاهم نامه منعقده بین فرهنگستان علوم جهان سوم و وزارت متبوع به همت ریاست وقت مرکز، دکتر جعفر مهراد، تهیه و در شیراز تأسیس گردید.
مرکز منطقه ای از بدو تاسیس و در طول سال های فعالیت خود، راه‌های گوناگونی را برای کسب موفقیت در تأمین نیازهای اطلاعات علمی و فنی پیموده است. موفقیت بسیاری از این برنامه‌ها با به کارگیری نیروهای انسانی متخصص، خبره و متعهد تضمین شده است.

هم اکنون مرکز منطقه ای در راستای تحقق رسالت های ملی و منطقه ای خود، پایگاه های اطلاعاتی به زبان های فارسی، انگلیسی و عربی ایجاد کرده و منابعی مانند مقالات مجلات تخصصی، مجموعه مقالات کنفرانس ها، پایان نامه ها، متن کامل استانداردها، کتاب ها و .. از طریق این پایگاه ها سازماندهی شده‌ و در دسترس کاربران قرار گرفته اند.
این درحالی است که تاسیس پایگاه های اطلاعاتی موضوعی مانند سیل، سوخت و انرژی، محیط زیست، استانداردهای متالورژی، زلزله، معادن کشور، صنایع کشور و … در کنار پایگاه های عمومی با هدف خدمت رسانی تخصصی به طیف مخاطبان متفاوت مرکز منطقه ای از دیگر دستاوردهای این سازمان طی سالها فعالیت خود بوده است.

علاوه بر این، جهت استفاده مؤثرتر و راحت تر دانشگاه ها و مراکز علمی در نقاط مختلف کشور، شاخه های اطلاع رسانی مرکز منطقه ای در دانشگاه ها و سایر موسسات آموزشی پژوهشی تأسیس گردیده است تا بتوانند بدون محدودیت از خدمات مرکز منطقه ای بهره مند شوند. در کنار شاخه های مذکور، تاسیس شاخه هایی در سایر کشورها همچون یمن و یا سوریه از جمله دیگر فعالیت های مرکز در جهت ایجاد شبکه ای علمی میان دانشمندان، محققان و مراکز علمی و دانشگاهی کشورهای منطقه به شمار می آید.

اقدامات مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در سطح ملی و بین المللی موجب گردیده است که دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی کشور بدون دغدغه و محدودیت به حجم قابل توجهی از مدارک علمی تولید شده در داخل و خارج از کشور دسترسی داشته و بتوانند در راستای رفع نیازهای کشور به مطالعه و تحقیق بپردازند. بدیهی است تغذیه علمی این دانشگاهیان و پژوهشگران از یک سو و خدمت رسانی به دانشگاه ها و مؤسسات علمی از دیگر سو اقدامی ارزشمند و انقلابی بود که در دو دهه گذشته به همت نیروهای پرتلاش مرکز منطقه ای و حمایت مسئولان محقق گردیده است.

   ۱۳۹۳/۱۱/۲۱ ۲۱:۵

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم