برگزاری کارگاه آموزشی دو روزه برای کارشناسان سازمان برنامه و بودجه در رایسست

پیرو درخواست سازمان برنامه و بودجه در تاریخ های اول و دوم اردیبهشت ۹۷، کارگاه آموزشی « بررسی نقش محوری ISC در تخصیص بودجه پژوهشی دانشگاه ها» برای کارشناسان دفتر امور آموزش عالی، تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه برگزار شد. در ابتدای این بازدید که در دفتر ریاست محترم سازمان برگزار گردید، آقای دکتر دهقانی ضمن خیر مقدم به میهمانان به معرفی اجمالی دو مجموعه تحت مدیریت ( مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام) پرداختند.
ایشان ضمن اشاره به چگونگی تاسیس رایسست در سال ۱۳۷۰ اعلام داشتند در آن زمان این مجموعه اولین نهادی بوده است که خدمات علمی را بصورت الکترونیکی به کاربران داخل و خارج از کشور ارائه می کرده است. ایشان سپس به مهمترین وظایف و اهداف مصوب رایسست اشاره کردند و بیان داشتند علت کاربرد لفظ منطقه در عنوان این مجموعه به حوزه‌ی فعالیت آن برمی گردد که مناطق مختلف از شبه قاره هند گرفته تا آسیای میانه و خاورمیانه و شمال آفریقا را شامل می شود.
وی با معرفی پایگاه های اطلاعاتی نظیر پایگاه مقالات الکترونیکی فارسی، پایگاه مجلات الکترونیکی فارسی، پایگاه مقالات کنفرانس های ایران و ….  به گستردگی نشریات موجود در مجموعه اشاره کردند و عنوان داشتند در مجموع ۲۲۰۰ نشریه فارسی و ۸۰۰۰ نشریه غیر فارسی وجود دارد که به هشت حوزه‌ی موضوعی کلان مربوط می شود.
دکتر دهقانی در ادامه به معرفی شاخه های رایسست در کل کشور پرداختند و عنوان کردند تقریباً در تمامی استانهای کشور شاخه داریم که با هدف ارائه اطلاعات به محققان و جامعه علمی کشور دایر شده اند. ایشان همچنین به برنامه های دیگر مجموعه شامل اتصال دانشگاه های دارای کرسی زبان و ادب فارسی از سراسر جهان به رایسست، اتصال مدارس به رایسست، انتشار نشریات رتبه دار دانشگاه های کشور، تولید نرم افزارهای مختلف با قابلیت استفاده توسط محققان و …. اشاره نمود.
وی همچنین در مورد پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: در این نهاد، ارزش گذاری نشریات علمی، تعیین نویسندگان برتر، رتبه بندی دانشگاه ها و مراکز علمی- پژوهشی انجام می شود و این مجموعه سعی دارد گزارش های متنوع و روزآمدی را در خصوص  تحلیل اطلاعات علمی کشورهای اسلامی به جامعه علمی ارائه دهد. هدف اصلی این مجموعه آن است که بتواند محور سنجش علم و فناوری در سطح کشورهای اسلامی  باشد. ایشان سامانه نشریات علمی جهان اسلام، رصدخانه علم جهان اسلام، سامانه ثبت همایش های علمی، اطلس علم ایران، رتبه بندی دانشگاه های کشور و کشورهای اسلامی را به عنوان نمونه ای از فعالیت های پایگاه استنادی علوم جهان  اسلام ذکر نمودند.
در طی این کارگاه آموزشی دو روزه در مورد شاخص های رتبه بندی در ISC، روش جدید نمایه سازی و سطح بندی نشریات، معیارهای ارزیابی و نمایه سازی و برخی از محصولات ISC و یک کارگاه دیگر در مورد پایگاه های اطلاعاتی و خدمات و محصولات مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ارائه خواهد شد.
میهمانان نیز ضمن تشکر از برگزار کنندگان این کارگاه اعلام داشتند استفاده از بسترهای اطلاعاتی موجود در رایسست و ISC        می تواند مبنای خوبی را برای بخش عملکرد پژوهش دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در اختیار ما قرار دهد که ابزاری مهم برای بودجه بندی پژوهش دانشگاه ها به حساب  می آید. میهمانان همچنین بر نیاز به استانداردهای لازم و معتبر اطلاعاتی متمرکز برای تحلیل اطلاعات دانشگاه ها و بودجه بندی تاکید کردند.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم