برگزاری کارگاه آشنایی با خدمات رایسست در دبیرستان علوم پزشکی شیراز

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، با توجه به اهتمام مرکز منطقه ای در جهت ترویج فرهنگ پژوهش محوری در میان دانش آموزان مدارس، یک گروه از کارشناسان اداره خدمات اطلاع رسانی رایسست کارگاهی را جهت بهره برداری ۲۰۰ نفر از دانش آموزان دبیرستان علوم پزشکی شیراز  در تاریخ ۱۸/۰۹/۹۷ برگزار کردند.

در این کارگاه ۶ ساعته دانش آموزان در بازه های زمانی ۳۰ الی ۴۵ دقیقه ای در آزمایشگاه های آموزشی تخصصی به صورت عملی نحوه استفاده از پایگاه های رایسست را فرا گرفتند.

رایسست، در طول فعالیت خود با تاسیس پایگاه های اطلاعاتی مختلف سعی در رفع نیازهای اطلاعاتی جامعه علمی کشور کرده است. گردآوری و آماده سازی و در دسترس قرار دادن منابع فارسی و آثاری که به زبان های غیر فارسی در کشور منتشر می شود، اهمیت بسزایی برای رایسست دارد.

این پایگاه حاوی مقالات اکثر نشریات داخلی به زبان فارسی از سال ۱۳۷۰ تاکنون می باشد و مقالات آن به صورت تمام متن و بدون محدودیت موضوعی تهیه شده است که می توان بر اساس گزینه های مختلف مانند عنوان، موضوع، نویسنده، و سایر گزینه ها در آن جستجو نموده و اطلاعات مورد نیاز خود را بازیابی نمایید.

پایگاه کتاب های فارسی شامل تمام پیشینه های کتابشناختی کتاب های خریداری شده یا اهدا شده می باشد. این پایگاه مشتمل بر ده ها هزار  عنوان کتاب می باشد که از این تعداد، برخی از آنها دارای فایل تمام متن است که قابل تورق و مشاهده توسط کاربر می باشد. کتاب های فارسی در بخش “کتابخانه مرکز منطقه ای” نگهداری می شوند و قابل استفاده و امانت به کاربران حضوری می باشد. پوشش موضوعی کتابها متنوع و مشتمل بر حوزه های (علوم پایه، فنی مهندسی، علوم انسانی، علوم کشاورزی و تعداد محدودی علوم پزشکی) می باشد.

علاوه بر کتاب های فارسی، پیشینه کتابشناختی کتاب های لاتین نیز که توسط مرکز خریداری یا اهدا شده اند، در پایگاهی جداگانه به نام پایگاه اطلاعاتی «کتاب های لاتین» وارد شده اند. کتاب های لاتین نیز مانند کتاب های فارسی در بخش “کتابخانه مرکز منطقه ای” نگهداری می شوند و قابل استفاده و امانت به کاربران حضوری می باشد. شیوه دسترسی به اطلاعات کتابشناختی این کتب نیز از دو روش “فهرست پایگاه های مرکز” و “صفحه جستجوی پیشرفته “مرکز  به نحوی که در مورد کتاب های فارسی توضیح داده شد می باشد.

پایگاه نشریات الکترونیک جهت مرور نشریات به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی ایجاد شده است. این پایگاه تمامی نشریاتی که رایسست اشتراک دارد و آنها را نمایه سازی می کند را در بر می گیرد. این نشریات شامل:

نشریات فارسی، نشریات لاتین، نشریات عربی و نشریات سایر زبان ها می باشد.