برگزاری کارگاه «آشنایی با تازه‌های Springer» در مرکز منطقه‌ای

با حضور مدیر خاور میانه Springer، روز چهارشنبه ۸ تیرماه ۱۳۹۰ کارگاه آموزشی “آشنایی با تازه های Springer” با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی شیراز در محل مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری برگزار شد.

رییس اداره همکاریهای علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ضمن اعلام این خبر افزود: این کارگاه به منظور آشناسازی محققان و اساتید با محصولات، نوآوریها، پایگاه های اطلاعاتی و خدمات علمی و فناوری Springer و با حضور رؤسای دانشگاه ها، معاونین ، مدیران پژوهشی ، اعضاء هیأت علمی و رؤسای کتابخانه های دانشگاه های شیراز، پیام نور شیراز ، صنعتی شیراز و آزاد اسلامی فارس برگزار شد.
دراین کارگاه آموزشی دکتر علیزاده ، معاون پژوهشی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ضمن تاکید این نکته که برگزاری کارگاه های آموزشی و دوره های پیشرفته آشنایی با نظام های اطلاعاتی ملی و بین المللی از وظایف مهم مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری است، خاطرنشان کرد که در جهت ارتقاء سطح علمی اعضای هیات علمی دانشگاه های استان فارس، برگزاری مرتب این گونه کارگاه ها در اولویت قرار دارد. وی ضمن اشاره به حضورمدیران ارشد شرکت تامسون رویترز (ISI) در مرکز منطقه ای و ارائه دستاوردهای جدید این شرکت برای اساتید دانشگاه های شیراز که چندی قبل در این مرکز برگزار شده بود، لزوم آشنایی اساتید با نظام های اطلاعاتی برتر دنیا را تشریح نمود و با اشاره به نقش مهم شرکت Springer در ارائه اطلاعات علمی در شکل های مختلف از قبیل مجلات علمی، کتاب های الکترونیکی، تصاویر علمی و پروتکل های علمی، سودمندی آن ها را برای بهره گیری اساتید دانشگاه ها در فرایند های تحقیق و تدریس متذکر شد.
در ادامه وی به تفاهم نامه علمی که به زودی بین مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با دانشگاه آزاد شیراز منعقد خواهد شد اشاره کرد و اظهار امیدواری نمود که با امضاء آن، این تعاملات علمی گسترده تر شود.
دکتر واثقی معاون پژوهشی دانشگاه آزاد شیراز به فعالیت های دانشگاه آزاد در خصوص اشتراک پایگاه های اطلاعاتی بین المللی برای اساتید و دانشجویان این دانشگاه اشاره نمود و از همکاری صمیمانه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی غلوم و فناوری برای برگزاری این نشست تشکر کرد.
در ادامه آقای “کتانی”، مدیر خاور میانه Springer به معرفی تاریخچه فعالیت های این ناشر بین المللی در حوزه های پزشکی، فنی مهندسی و علوم انسانی پرداخته وضمن بیان جایگاه این ناشر در میان سایر ناشران بین المللی دانشگاهی، بر نقاط قوت خدمات رائه شده از طریق SpringerLink تاکید نمود. از دیگر مباحث مطرح شده در این نشست تفاوت سبدهای مختلف خرید و اشتراک و مجموعه های ارائه شده توسط Springer بود. علاوه بر این موارد قابلیت های گزارش گیری سیستم و امکانات جدید جستجو و بازیابی انتشارات این ناشر از طریق پرتال اختصاصی آن نیز مطرح گردید.
سپس آقای “کتانی”، به صورت زنده، Springer link ،رابطه کاربری پایگاه Springer و امکانات مختلف آن از قبیل دسترسی به متن کامل مجلات علمی، کتاب های الکترونیکی، تصاویر علمی و پروتکل های علمی را نمایش داده و از امکان جدید این نظام یعنی نقشه تخصصی و علمی مثال هایی را ارائه کرد.
در ادامه نحوه انتشار مقاله در نشریات Springer ، نحوه انتشار نشریات ایرانی از طریق این ناشر و سپس اقدام به نمایه سازی نشریات منتشره توسط این ناشر جهت نمایه سازی در پایگاه های بین المللی نیز مطرح گردیده وتوصیح د ا ده شد.
این کارگاه به صورت تعاملی برگزار شد و حضار به طرح سوال پرداخته و سخنرانان به سؤالات مطرح شده پاسخ گفتند. در پایان شرکت کنندگان ضمن مفید ارزیابی کردن این پایگاه ، خواستار برپایی جلسات مشابه در حوزه های مختلف اطلاع رسانی گردیدند.

   ۱۳۹۰/۴/۹

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم