برگزاری سخنرانی علمی به مناسبت هفته پژوهش (۷): طبقه بندی افعال زبان فارسی بر پایه ی مولفه های معنایی

به گزارش اداره ی روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، در ادامه ی سخنرانی های هفته ی پژوهش، دکتر محمد هادی فلاحی عضو هیأت علمی گروه پژوهشی زبانشناسی رایانشی در تاریخ ۱۳۹۷/۹/۲۱ در رابطه با “طبقه بندی افعال زبان فارسی بر پایه ی مولفه های معنایی” به ایراد سخنرانی پرداخت.

در این سخنرانی، دکتر فلاحی اظهار داشت: “بدون شک پرداختن به مسایل و مشکلات زبان فارسی به طور اعم و تسهیل حضور آن در فضای مجازی به طور اخص اهمیتی انکار ناپذیر دارد. زبان فارسی از جمله زبان­ های زنده و مطرح دنیاست که پرداختن به ظرایف و جوانب آن برای هر پژوهشگر زبان فارسی، لازم و ضروری است.”

وی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه ­های همیشگی زبان شناسان و دستورنویسان این بوده است که افعال را بر حسب ویژگی­ های نحوی طبقه بندی کنند، افزود: “اینکه کدام ویژگی نحوی معیار طبقه ­بندی قرار گیرد، همواره محل اختلاف بوده است. به نظر می­ رسد تقسیم بندی افعال به دو دسته­ ی لازم و متعدی قدیمی­ ترین رویکرد در این زمینه باشد. این طبقه­ بندی هرچند سودمند است اما در تبیین بسیاری از پیچیدگی­ های نحوی نا کاراست. از جمله شیوه ­های نوین و کارا در بررسی افعال و ساختمان جمله، توجه به ظرفیت افعال و به عبارتی تعداد متمم­ های اجباری و اختیاری افعال است.”

وی در ادامه توضیح داد: “نظریه­ ی دستور وابستگی که یکی از نظریه­ های صورتگراست به مساله­ ی ظرفیت فعل، اسم و صفت می­ پردازد. پژوهش ­های متعددی به بحث ظرفیت افعال فارسی می­ پردازد. افعال فارسی از نظر ساختمان به سه دسته­ ی ساده (بسیط)، پیشوندی و مرکب تقسیم می ­شوند. محدودیت­ های گزینشی محدودیت­ هایی معنایی هستند و تاکنون افعال فارسی از این منظر طبقه بندی نشده­ اند. این طبقه ­بندی می­ تواند در دو حوزه بسیار کاربردی باشد، یکی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان و دیگری زبان­ شناسی رایانه ­ای، تهیه­ ی سامانه­ ی معنایی افعال، پیکره­ ی معنایی و تهیه­ ی غلط ­یاب­ ها.”