برگزاری اولین همایش ملی نشریات علمی کشور

اولین همایش ملی نشریات علمی کشور در تاریخ سه شنبه ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۰ در محل اجلاس سران کشورهای اسلامی توسط معاون علمی و پژوهشی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار گردید. در این همایش بیش از ۶۰۰ نفر از سر دبیران و مدیران مسئول نشریات علمی کشور همراه با اساتید و محققان دانشگاهها و موسسات پژوهشی حضور داشتند.
بخش افتتاحیه همایش با سخنرانی جناب آقای دکتر علی اکبر ولایتی، جناب آقای دکتر مخبر دزفولی، سرکار خانم دکتر وحید دستجردی و سرکار خانم دکتر سلطانخواه آغاز گردید. شایان ذکر است مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در کنار دیگر سازمانها در همایش و برنامه های جانبی آن حضور فعال داشتند، به گونه ای که در دو نشست تخصصی نمایه سازی و استاندارد سازی و نشست تخصصی ارزیابی و بهبود عملکرد و سخنرانی به ترتیب توسط جناب آقای دکتر محمدرضا قانع عضو هیات علمی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و جناب آقای دکتر گزنی سرپرست معاونت پژوهشی و فناوری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ارائه گردید.
همچنین در حاشیه همایش غرفه ای توسط مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با مسئولیت سرکار خانم دکتر ارسطوپور مدیر گروه پژوهشی توسعه و ارزیابی منابع مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرکار خانم رویا مقصودی رییس گروه پژوهشی استنادی علوم اسلامی و انسانی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام برپا گردید که کلیه محصولات مرکز و پایگاه به معرض دید و استفاده بازدید کنندگان قرار گرفت. برپایی این غرفه فرصتی بود تا مسئولان فراهم آوری و نمایه سازی مرکز و پایگاه استنادی از نزدیک با مخاطبان خود در دفاتر نشریات ارتباط برقرار کرده و زمینه های همکاری هر چه بهتر و موثرتر این دفاتر با مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام فراهم آورند.
بر اساس بیانیه اولین همایش ملی نشریات علمی کشور موارد زیر به متولیان نشریات علمی کشور و سیاستگذاران این حوزه توصیه گردید:
۱- نشریات علمی کشور با بهره گیری از راهکارها و امکانات معرفی شده و شبکه سازی پایگاههای الکترونیکی و ایجاد فرا سامانه مدیریت نشریات علمی کشور، تقویت همکاری های بین بخشی به ویژه با انجمن ها و سایر نهادهای علمی، گستره فعالیتهای خود را افزایش دهند.
۲- با بکارگیری استانداردهای بین المللی نشر، امکان ارزیابی سهل تر و دقیق تر نشریات فراهم و این امر موجب تشخیص نارسایی ها، ارتقاء کیفی و معرفی فعالیت های علمی کشور در سطح ملی و بین المللی می شود.
۳- رعایت اخلاق در تهیه، تدوین و نشر مقالات علمی از ضروریات است و دست اندرکاران نشریات علمی باید با بذل دقت، این امر مهم را مورد توجه قرار دهند.
۴- نشریات علمی کشور با برپایی کارگاه های آموزشی و با استفاده از توان ویراستاران حرفه ای و نیز جلب معاضدت علمی دانشمندان ایرانی خارج از کشور، به غنا بخشی محتوی علمی اهتمام ورزند.
۵- به منظور ارتقاء همکاری ها و هم افزایی کلیه دست اندرکاران و نقش آفرینان حوزه نشریات علمی کشور، شورای سیاست گذاری نشریات علمی کشور و کارگروه های تخصصی آن با مسئولیت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همکاری کلیه دستگاه های ذیربط تشکیل گردد.
   ۱۳۹۰/۴/۲۸

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم