با همکاری رایزن علمی ایران در جنوب شرق آسیا: امضا تفاهم نامه با دانشگاه اسلامی آررانیری اندونزی و برگزاری سلسله کارگاه های « افزایش تاثیر تحقیق : راهکارهای عملی برای دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی » ویژه کشورهای جنوب شرق آسیا

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، در روزهای دوشنبه و سه شنبه مورخ۱۴ و ۱۵ اسفند ۱۳۹۶، مجموعه کارگاه های «افزایش تاثیر تحقیق: راهکارهای عملی برای دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی» ویژه کشورهای جنوب شرق آسیا با حضور شرکت کنندگان از کشورهای اندونزی و مالزی، در مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام برگزار شد. شرکت کنندگان شامل مقامات وزارت دیانت اندونزی و برخی از روسا و معاونان دانشگاه ها و موسسات  پژوهشی اندونزی و مالزی و نیز سردبیران نشریات معتبر بودند. برگزاری این کارگاه ها در راستای عملیاتی سازی تفاهم نامه همکاری است که پیش تر بین پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و دانشگاه های معتبر مالزی و همچنین وزارت علوم و دیانت اندونزی و با پیگیری مجدانه و هماهنگی توسط آقای دکتر عباس قنبری رایزن علمی ایران در شرق آسیا منعقد گردیده بود.

این کارگاه آموزشی در سه پنل علمی ارائه شد که در روز اول دو پنل شامل قوانین نمایه سازی نشریات در ISC، روشهای جدید نمایه سازی نشریات، سامانه پیشرفته ارسال نشریات به ISC، نحوه استفاده از پایگاه های ISC ( از جمله Master Journal List،Journal Citation Reports ، Science Citation Index، و Journal Performance Indicators)، و آشنایی با پایگاه های ISI و Scopus  به شرکت کنندگان آموزش داده شد.

پنل سوم در روز دوم راهکارهای ارتقا جایگاه دانشگاه ها از جمله آشنایی با نظام های رتبه بندی جهانی Times و QS،  تحلیل شرایط کنونی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی جنوب شرق آسیا، مقایسه تولیدات علمی کشورهای اسلامی در مقایسه با سایر کشورهای جهان، اثرگذاری علمی، پیشگامی علمی،تکنیک های ارتقا استناد و مباحث تالیف علمی را شامل گردید.
دکتر محمد جواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) هدف از برگزاری کارگاه را افزایش کیفیت نشریات و همچنین تولید علم جهان اسلام اعلام کرد و گفت افزایش رتبه نشریات و دانشگاه های کشورهای مالزی و اندونزی و نیز آشنایی با پارامترهای کیفی و پارامترهایی که نقش موثری در ارتقا جایگاه علمی کشورها دارند از جمله مباحثی هستند که در این کارگاه دو روزه به آنها پرداخته شد.
وی افزود: از آنجا که افزایش اثرگذاری یا کیفیت تحقیقات یکی از مسائل مهم برای دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی در سطح جهان محسوب می شود، در این سلسله کارگاه ها، راهکارهای ارتقا سطح اثرگذاری علمی در ابعاد مختلف فنآورانه، نوآورانه، اجتماعی، اقتصادی و دانشگاهی ارائه شد. این امر به طور مستقیم بر رتبه دانشگاه در نظام های رتبه بندی و همچنین جایگاه دانشگاه در عرصه های بین المللی اثر می گذارد. در حال حاضر مهمترین شاخص برای سنجش میزان اثرگذاری یا مرجعیت علمی تعداد استنادهای دریافتی است.

دکتر نور هزلینا احمد مدیر آکادمی مدیریت آسیا در دانشگاه یو. اس. ام.  مالزی ضمن تقدیر از برگزاری چنین کارگاهی در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام،  نقش این پایگاه را در ارتقاء کیفیت تحقیق و ایجاد یک شبکه پیوسته علمی در سرتاسر کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی کلیدی دانست. وی گفت: معرفی راهکاری های جهانی نمودن تولیدات علمی و معرفی دانشگاه ها، نشریات، نویسندگان و آثار برتر علمی جهان اسلام توسط ISC کمک شایانی به سیاستگذاری های صحیح علمی و همکاری ثمربخش میان دانشگاه ها و دانشمندان حوزه های مختلف موضوعی در کشورهای عضو کنفرانس اسلامی خواهد نمود .

دکتر نور هزلینا احمد افزود: زمینه های متعددی جهت همکاری دانشگاه یو. اس. ام.  مالزی با پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و همچنین مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری وجود دارد که از آن میان می توان به همکاری در برگزاری سمینارهای مشترک علمی در سطح بین المللی، انتشار کتاب، برگزاری کارگاه های علم سنجی برای کشورهای اسلامی اشاره نمود، که این موارد توسط دانشگاه یو. اس. ام. مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

دکتر آرسکال سلیم مدیر آموزش عالی اسلامی در وزارت دیانت اندونزی، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام را یکی از ابزارهای کارآمد تصمیم گیری برای طیف وسیعی از کاربران از جمله دانشگاه ها و موسسات پژوهشی، ناشران، اعضای هیات علمی، محققان، تحلیلگران حوزه علم سنجی سراسر کشورهای اسلامی دانست و از این پایگاه به دلیل پشتیانی از ارتقا جایگاه محققان و دانشگاه ها در کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی و ارائه خدماتی همچون مشاوره و همکاری برای برگزاری کارگاه های ارتقاء جایگاه علمی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی تقدیر نمود.

وی گفت: در سمیناری که به زودی برای پژوهشگران حوزه های دینی توسط وزارت دیانت اندونزی برگزار خواهد شد، این وزارت به طور حتم از پتانسیلهای ISC جهت معرفی دانشگاه ها، نشریات، نویسندگان و آثار برتر حوزه های دینی در اندونزی بهره خواهد برد.

دکتر آرسکال سلیم افزود: معرفی شاخصهای جهانی و روزآمد علم سنجی و همچنین تحلیل کمیت و کیفیت تولید علم کشورهای اسلامی در مقایسه با سایر کشورها نقش موثری در اتخاذ سیاست های صحیح علمی در دانشگاه های اندونزی خواهد داشت. بنابراین وزارت دیانت اندونزی تلاش خواهد نمود زمینه لازم جهت برگزاری کارگاه های ISC برای سایر محققان وابسته به این وزارت را نیز فراهم آورد.

این کارگاه دو روزه با امضای تفاهم نامه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری با دانشگاه اسلامی آررانیری اندونزی پایان یافت. تحقیقات علمی مشترک، همکاری در توسعه کتابخانه های دانشگاهی، تبادل انتشارات علمی، تبادل اعضای هیات علمی و دانشجو، تبادل لینک وب سایت رسمی، تاسیس شاخه رایسست و ISCدر دانشگاه آررانیری از موضوعات مطرح شده در این تفاهم نامه می باشد.

لازم به ذکر است که کمک به ارتقا سطح اثرگذاری علمی دانشگاه های عضو OIC و منطقه از جمله اهداف پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری می باشد که در این راستا تاکنون کارگاه های مختلفی برای محققان و سیاستگزاران علمی کشورهای اسلامی و منطقه برگزار شده است که از آن جمله می توان به کارگاه های برگزار شده در دانشگاه های پاکستان (UHS)، مالزی (UiTM USM, UTM, ، UPM )، و هند (دانشگاه جامیا میلیا اسلامیا ، مرکز تحقیقاتی نیس کر هند، دانشگاه IIT دهلی، دانشگاه IITرورکی) از سال ۱۳۹۵ تاکنون اشاره کرد.

   ۱۳۹۶/۱۲/۱۵ ۱۰:۵۳

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم