با محقق شدن اعتبارات لازم، بهره برداری از پروژه تأمین فضای فیزیکی مرکز منطقه ای شتاب می‌گیرد

دکتر جعفر مهراد، در گفتگو با پایگاه خبری کتابداری و اطلاع رسانی ایران (لیزنا) با اعلام این خبر گفت: فرآیند مطالعه پروژه تأمین فضای فیزیکی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری به عنوان یکی از موسسات بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با زیربنائی بیش از ۲۰،۰۰۰ متر مربع در زمینی به مساحت بیش از ۱۴،۰۰۰ متر مربع (اهدائی دانشگاه شیراز به مرکز منطقه ای) و با موقعیت جغرافیایی، شیراز: بلوار جمهوری، خیابان کوهسار مهدی در ایام پایانی سال ۱۳۷۸ آغاز و پس از ارائه چندین نقشه عملیاتی توسط چندین مهندسین مشاور که از سوی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری (سازمان مدیریت و برنامه ریزی سابق) معرفی گردید، سرانجام نقشه اجرائی ارائه شده توسط شرکت مهندسین مشاور ایران آرک به تأیید مراجع ذیربط رسید و پس از طی فرآیند انعقاد قرار داد عملا عملیات اجرائی ساخت پروژه از سال ۱۳۸۱ کلید خورد.

وی افزود: علی رغم تنگناهای اعتباری در سالهای اجرای پروژه که بعضا حتی با تخصیص های سالانه زیر ۵۰ درصد اعتبار مصوب مواجه بوده است، فرآیند پیشرفت اجرای پروژه با تلاشی مضاعف توسط عوامل مرتبط اعم از کارفرما، مشاور و پیمانکار به جلو برده شده است.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری بیان کرد: میزان عملکرد هزینه ای از محل اعتبارات مصوب طرح از سال شروع ۱۳۷۸ الی ۱۳۸۷ معادل ۹۱۶۲۱ میلیون ریال بوده است. در سال ۱۳۸۷ در پی سفر ۱۳۸۷ معنوی رهبر معظم انقلاب به استان فارس مصوبه تکمیل و تجهیز مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری با اعتباری معادل ۱۵ میلیارد ریال به تصویب رسید که می بایست ۱۰ میلیارد ریال آن توسط وزارت نفت و ۵ میلیارد ریال آن توسط وزارت علوم تأمین گردد.

دکتر جعفر مهراد افزود: پس از طی فرآیند انعقاد قرارداد مترمربعی مورد نظر وزارت نفت عملاً کل اعتبار مصوبه سهم وزارت نفت در سه مرحله در سال ۱۳۸۸ با همکاری بسیار مطلوب مجموعه مدیریت محترم «طرح کمک به عمران مناطق نفت خیز» شرکت ملی نفت و به ویژه جناب آقای مهندس شهاب الدین و همکاران محترم آن حوزه به حساب مرکز واریز و در اجرای پروژه هزینه گردید.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: همچنین در سفر دوم ریاست جمهوری اسلامی ایران به استان فارس در سال ۱۳۸۸ در طی دو مصوبه جمعاً اعتباری معادل ۱۵ میلیارد ریال برای تکمیل باقیمانده فضاهای پروژه مذکور در نظر گرفته شد که تأمین آن به طور مساوی بین وزارت علوم، وزارت نفت و استانداری فارس تقسیم گردید. قابل ذکر می باشد که تاکنون بیش از یک سوم اعتبار مربوط به وزارت نفت دریافت گردیده و پیگیری در خصوص باقیمانده اعتبار مذکور و همچنین سایر دستگاههای مسئول تأمین اعتبار مصوبات در جریان می باشد.
وی در ادامه افزود: فضاهای پژوهشی و اداری شامل ساختمان های ۹ و ۱۰ طبقه و برج ۱۴ طبقه (مخزن) پروژه با نمائی متشکل از شیشه سکوریت و سنگ گرانیت به همراه زیرساخت های شبکه ای به اتمام رسیده است و عملیات محوطه سازی و موتورخانه در تاریخ ۱۵/۹/۸۹ از سوی پیمانکار پروژه به کارفرما (مرکز منطقه ای) تحویل موقت می گردد.
دکتر جعفر مهراد گفت: عملیات اجرائی تجهیز فضاهای اجرا شده فوق الذکر، مراحل انتهائی خود را می گذراند و عملیات انتقال کادر تحقیقاتی و اداری از مکان فعلی به مکان جدید تا پایان شهریور ماه ۱۳۸۹ انجام می گیرد.
وی در پایان تصریح کرد: فضاهای مربوط به آمفی تئاتر و سالن های سمینار با بیش از ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا بوده که مقرر است تا پایان سال ۱۳۸۹ در صورت عدم وجود تنگناهای اعتباری تکمیل و تحویل گردد.

   ۱۳۸۹/۶/۸

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم