بازدید وزیر علوم تحقیقات و فناوری از مرکز منطقه ای و ISC

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری‌های علمی بین المللی مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، جعفر مهراد رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست ISC از بازدید دو ساعته محمدعلی نجفی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و هیأت همراه از مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه ISC خبر داد و گفت: در این بازدید، نجفی در جریان پیشرفت موسسات یادشده و روند توسعه علمی کشور قرار گرفت.

مهراد گفت: در این نشست که معاونان و روسای واحدهای مرکز منطقه‌ای و ISC نیز حضور داشتند، بعد از ارائه بیاناتی پیرامون نحوه شکل گیری مرکز منطقه‌ای و ISC، فعالیت‌هایی که در این موسسات انجام می‌شود به اختصار معرفی شد.

وی اظهار داشت: پایگاه‌های اطلاعاتی مرکز منطقه‌ای در نوع خود بی نظیر و شامل پایگاه‌های اطلاعاتی عمومی و تخصصی از فرم‌های مختلف اطلاعاتی فارسی و انگلیسی است. در پایگاه‌های اطلاعاتی مرکز منطقه‌ای تمام اطلاعات مکتوب کشور کنترل و هر روز بر تعداد رکوردها افزوده می‌شود. این پایگاه‌ها عموما تمام متن است و سرعت دسترسی به اطلاعات در خور توجه است.

سرپرست ISC ادامه داد: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) سومین پایگاه معتبر بین‌المللی است که بعد از تامسون رویترز و اسکوپوس با موقعیت جغرافیایی شیراز در جمهوری اسلامی ایران تاسیس شده است.

وی افزود: این پایگاه با دو پایگاه یادشده از نظر زبان و متن متفاوت است، بدین معنی که ISC زبان‌های ملی کشورهای اسلامی را که انتشارات خود را بدان زبان‌ها منتشر می‌کند پوشش می‌دهد. رکوردهای موجود در ISC نیز بر خلاف دو نظام یادشده در بالا تمام متن است و پژوهشگران می‌توانند به نسخه تمام متن مقالات مجلات و همایش‌های ملی و بین المللی دسترسی پیدا کنند.

مهراد خاطر نشان کرد: مرکز منطقه‌ای و ISC بر اساس سیاست‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مجلات علمی دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و انجمن‌های علمی را نیز چاپ می‌کند و بر این اساس ضمن انجام خدمات اطلاعات علمی به یک بنگاه بزرگ انتشاراتی نیز مبدل شده است.

به گفته مهراد نشر مجلات توسط مرکز منطقه‌ای و ISC محدودیت موضوعی ندارد و اخیرا انتشار مجلات پزشکی نیز در دستور کار این دو موسسه قرار گرفته است.

سرپرست ISC از برگزاری دومین همایش بین المللی سر دبیران نشریات علمی کشورهای اسلامی در تاریخ ۱۰ و ۱۱ آذرماه ۱۳۹۳ در شیراز خبر داد و گفت: در این همایش بین المللی سردبیران نشریاتی شرکت دارند که مجلات آنها از ضریب تاثیر بالا برخوردار است.

مهراد در حالیکه به توسعه منابع انسانی اشاره داشت یادآور شد که در این موسسه تعداد ۲۰۰ نفر به عنوان عضو هیأت علمی و شاغل تحقیقاتی مشغول به کار هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به رصد و پایش علم اشاره کرد و افزود: علم سنجی اساس فعالیت‌های ISC را تشکیل می دهد و در نتیجه آمارهایی که بطور پیوسته در مورد میزان تولیدات علمی منتشر می‌شود، عمومأ بر انداره گیری علم و مقایسه تولیدات علمی ایران با کشورهای منطقه و جهان دلالت دارد و نظر به دسترسی به پایگاه‌های استنادی، آمارهای منتشر شده نشان دهنده رشد کمی و کیفی موسسات آموزش عالی و پژوهشی در جمهوری اسلامی ایران دارد.

سپس علیزاده عضو هیات علمی گروه زبان شناسی مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری تصویر زنده و روشنی از ISC به بازدیدکنندگان ارائه داد و در مرحله بعد گزنی معاون پژوهشی ISC نگاشت علم ایران را با تاکید بر دو دانشگاه تهران و شیراز به عنوان دو الگوی موفق برای وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و هیات همراه ترسیم کرد.

در بخش پایانی این بازدید، جعفر مهراد رتبه بندی دانشگاه‌ها را ارائه داد و به اسناد بالا دستی اشاره کرد و گفت: دانشگاه‌ها لازم است سند چشم انداز، نقشه جامع علمی کشور، قانون ۵ ساله و قانون تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز سیاست‌های کلی علم و فناوری را به عنوان نقشه راه برای نیل به پیشرفت‌های علمی و پژوهشی مدنظر قرار دهند.

وی گفت: توجه به اسناد بالا دستی و بررسی معیارها و شاخص‌های نظام‌های رتبه بندی اصول مهمی است که در صورت رعایت کردن دانشگاه‌ها، هر یک از دانشگاه‌های بزرگ کشور در فهرست دانشگاه‌های برتر و ممتاز جهان قرار خواهند گرفت.

وی حضور دانشگاه تهران در رتبه بندی شانگهای، حضور دانشگاه‌های صنعتی شریف و اصفهان را در تایمز و حضور دانشگاه‌های تهران و صنعتی شریف را در نظام رتبه بندی QS غرورآفرین خواند و گفت: از نظر رتبه بندی موضوعی دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، علم و صنعت ایران و صنعتی امیرکبیر موفقیت‌های چشم گیری را نصیب جمهوری اسلامی ایران کرده‌اند.

در پایان این مراسم نجفی بیانات خود را درباره مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و ISC آغاز و از نقش این دو موسسه در تامین اطلاعات علمی کشور و منطقه و سنجش عملکرد پژوهشی کشورهای سلامی تمجید و تقدیر کرد.

نجفی در بخش دیگر سخنان خود از دقت آمارهای تولید علم یاد کرد و تذکر داد که به خاطر اهمیتی که آمار در جامعه علمی و اجرایی کشور دارد شایسته است که در تهیه آمارها توجه ویژه ای به دقت و درستی آمارها معطوف شود.

در پایان این بازدید، نجفی و هیات همراه از موزه کتاب‌ها و قرآن‌های نفیس بازدید و توصیه کرد که ترتیبی اتخاذ شود تا جمعیت‌های مختلف بویژه دانش آموزان از این موزه بطور پیوسته بازدید کنند.   ۱۳۹۳/۷/۲۴ ۱۱:۵۱

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم