بازدید مدیران و کارشناسان برق منطقه ای فارس از مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری(رایسست) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)

۳۰ نفر از مدیران و کارکنان برق منطقه ای فارس جهت آشنایی با امکانات و انواع پایگاه‌های اطلاعاتی فارسی و لاتین، نحوه جستجوی مطالب مورد نیاز در رایسست، چگونگی دسترسی به اطلاعات، وضعیت چاپ و نشر و همچنین انواع نشریات ثبت شده در رایسست در تاریخ ۵/۹/۹۷ شرکت کردند.

در این بازدید که به درخواست شرکت برق منطقه ای فارس انجام شد توضیحات تفضیلی و اجمالی در خصوص محصولات مختلف رایسست ارائه شد. با توجه به علاقه مندی بازدیدکنندگان در خصوص وضعیت خدمات در حوزه چاپ و نشر مطالبی در این خصوص از جمله نسبت به چاپ کتب، مجلات و نشریات در دو بخش کتاب و نشریات علمی و  انجام کلیه مراحل چاپ کتب و نشریات از مرحله حروفچینی، صفحه آرایی، ویراستاری، طراحی جلد و … که در این مرکز انجام می شود به آنها ارائه شد.

در این بازدید ۳ ساعته شرکت کنندگان ضمن آشنایی با خدمات ISC، با نحوه جستجو و بازیابی اطلاعات در نمایه استنادی علوم آشنا شدند. نمایه استنادی علوم ایران، ارتباط مدارک علمی را ارزیابی نموده و امکان بررسی تغییر در ایده های علمی، فرضیات، روش ها و ابزار را فراهم می آورد. این ابزار با ارائه اطلاعات کتابشناختی نشریات و نویسندگان استناددهنده و مورد استناد به ترسیم ساختار علم جهان اسلام می پردازد. این ابزار به زبان های فارسی، انگلیسی و عربی طراحی شده است و جهت آشکار سازی الگوها و جریانات علمی، حوزه های نوظهور، شناسایی محققان، موسسات و نشریات پیشرو، دانشمندان هسته، مقالات پراستناد و موضوعات موثر و برتر در هر حوزه علمی، سهم هریک از رشته های موضوعی در تولیدات علمی دانشگاهها، موسسات و دانشمندان همکاری کننده در تولید علم در داخل و خارج از کشور و تعیین میزان اثرپذیری و اثر گذاری رشته‌ها بر یکدیگر و  تداوم زمانی استنادها به کار می رود.  این محصول امکان جستجو براساس نام نویسنده، نام منبع، موضوع، بسامد استنادها، تعداد ارجاعات، تاریخ آخرین انتشار را فراهم آورده و نمودار کامل نتایج، مدارک تمام متن و اطلاعات جامع کتابشناختی را ارائه می نماید.

در پایان نیز کارکنان شرکت برق منظقه ای استان فارس از بخش های مختلف دو سازمان از جمله حوزه مدیریت اطلاعات و توسع و ارزیابی منابع دیدن به عمل آوردند.

 

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم