بازدید دانش آموزی دبیرستان دخترانه ارجمندی شیراز

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، ۳۴ نفر از از دانش آموزان دبیرستان دخترانه ارجمندی شیراز جهت آشنایی با مرکز منطقه ای، خدمات آن و نحوه استفاده کارآمد از آنها از این مکان بازدید کردند. در این بازدید که در تاریخ ۱۰/۱۰/۹۷ انجام شد، دانش آموزان ضمن آشنایی با امکانات و انواع پایگاه‌های اطلاعاتی، شیوه های جستجو در آنها را نیز آموختند.

در این بازدید که به درخواست دبیرستان دخترانه ارجمندی ترتیب یافت توضیحات تفضیلی و اجمالی در خصوص پایگاه کتاب های فارسی به دانش آموزان ارائه شد.

 

پایگاه کتاب های فارسی شامل تمام پیشینه های کتابشناختی کتاب های خریداری شده یا اهدا شده می باشد. این پایگاه مشتمل بر ده ها هزار  عنوان کتاب می باشد که از این تعداد، برخی از آنها دارای فایل تمام متن است که قابل تورق و مشاهده توسط کاربر می باشد. کتاب های فارسی در بخش “کتابخانه مرکز منطقه ای” نگهداری می شوند و قابل استفاده و امانت به کاربران حضوری می باشد. پوشش موضوعی کتابها متنوع و مشتمل بر حوزه های (علوم پایه، فنی مهندسی، علوم انسانی، علوم کشاورزی و تعداد محدودی علوم پزشکی) می باشد.

 

برای دیدن فهرست کتب فارسی علاوه بر استفاده از سربرگ پایگاه های اطلاعاتی مرکز واقع در وب سایت مرکز به  آدرس http://search.ricest.ac.ir/Inventory/index_10702.htm و کلیک کردن بر روی عبارت “کتاب های فارسی”، کاربران می توانند از صفحه جستجوی پیشرفته مرکز نیز به آدرس https://search.ricest.ac.ir/dl/search/defaultta.aspx  با انتخاب پایگاه “کتاب/ کتاب فارسی” و وارد نمودن عبارت جستجو، مدرک مورد نظر خود را بازیابی نمایند.

 

در این بازدید همچنین با توجه به حضور معلمان و برخی مسئولان دبیرستان دخترانه ارجمندی شیراز، توضیحاتی نیز در خصوص زمینه همکاری های موجود بین مرکز منطقه ای و سازمان آموزش و پرورش ارائه شد. در ادامه شیوه های دسترسی معلمان و دانش آموزان و روش های غیرحضوری مورد بررسی قرار گرفت.