ایران دارای رتبه نخست تولید علم در بین کشورهای اسلامی و منطقه

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، معاون پژوهشی و فناوری ISC گفت: بررسی و مقایسه وضعیت علمی کشور تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی در پایگاه استنادی بین المللی اسکوپوس نشان می‌دهد که ایران در چندین سال گذشته همواره رتبه نخست کشورهای اسلامی و منطقه را دارا بوده است.

علی گزنی معاون پژوهشی و فناوری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: بررسی و مقایسه وضعیت علمی کشور تا پایان سال۲۰۱۴ میلادی در پایگاه استنادی بین المللی اسکوپوس نشان می‌دهد که بر اساس شاخص تعداد مدارک ثبت شده، جمهوری اسلامی ایران در چندین سال گذشته همواره رتبه نخست کشورهای اسلامی و منطقه را دارا بوده است.

گزنی افزود: رقابتی شدید میان کشورهای دنیا برای نشر نتایج حاصل از پژوهش‌ها در مجلات معتبر بین المللی وجود دارد. از همین رو، میزان تولید علم کشورهای دنیا از یک میلیون و ۸۴۲ هزار و ۸۳۹ مدرک در سال ۲۰۰۵ به۲ میلیون و ۶۷۹ هزار و۵۶۸  مدرک در سال ۲۰۱۳افزایش یافته است؛ شایان ذکر است با اینکه سال ۲۰۱۵ میلادی فرا رسیده، اما هنوز اطلاعات سال ۲۰۱۴ میلادی به صورت کامل نمایه سازی نشده است. علت این امر را می توان در پدیده تاخیر در انتشار مجلات علمی جستجو کرد که شامل هر دو پایگاه اسکوپوس و آی.اس.آی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بررسی وضعیت رتبه تولید علم کشور در یک دهه گذشته نشان می دهد که ایران در سال ۲۰۰۵ دارای رتبه ۳۴ دنیا بود، اما هم اکنون و در سال ۲۰۱۴ کشور حائز رتبه ۱۶ بین المللی شده است. لازم به ذکر است که برای تعیین رتبه قطعی کشور در سال۲۰۱۴ باید چندین ماه دیگر صبر کرد.

گزنی یادآور شد: آمار تولید علم کشور در ۱۰ سال گذشته حاکی از آن است که میزان تولیدات علمی کشور در این دوره پنج برابر شده است. جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۰۵ تنها چهار دهم درصد از کل علم دنیا را تولید کرده است، اما در سال ۲۰۱۴ سهم ایران یک و نیم درصد از کل تولید علم دنیا رسید. ده سال پیش ایران تنها ۸ هزار و ۱۴۷  مدرک در مجلات معتبر بین المللی منتشر کرده بود، اما در سال۲۰۱۳ این مقدار به ۳۹ هزار و ۹۹۵ مدرک رسیده است.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از سال ۲۰۱۱ تاکنون رتبه نخست تولید علم در بین تمام کشورهای اسلامی را دارا است. همین وضعیت در خصوص رتبه تولید علم کشور در بین کشورهای منطقه صادق است. در سال ۲۰۰۵ ایران رتبه سوم تولید علم کشورهای منطقه را داشت. در سال ۲۰۰۸ کشور حائز رتبه دوم تولید علم در بین کشورهای منطقه شد و از سال ۲۰۱۱ با پیشی گرفتن از ترکیه در سکوی نخست تولید علم کشورهای منطقه قرار گرفت.

معاون پژوهشی و فناوری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: رتبه نخست تولید علم کشور در حالی بدست آمده است که کشورهای منطقه و جهان اسلام در سال های گذشته از رشدی در خور توجه در حوزه تولید علم برخوردار بوده اند؛ بنابراین کشور به موازات رشد علمی سایر کشورها، در راستای ارتقای رتبه علمی خود تلاش کرده است.

گزنی اضافه کرد: مالزی در سال ۲۰۰۵ دارای رتبه ۴۶ در بین کشورهای جهان بود، اما در سال ۲۰۱۴ رتبه این کشور به ۲۳ صعود کرده و میزان تولید علم این کشور از ۳ هزار و ۲۶۹ مدرک در سال ۲۰۰۵ به ۲۴ هزار و ۵۳۴ مدرک در سال ۲۰۱۳ افزایش پیدا کرد. با این حال، تولید علم ایران در سال ۲۰۱۳ بیش از یک و نیم برابر مالزی بوده است.

گزنی اظهار داشت: عربستان سعودی میزان مدارک خود در مجلات معتبر بین المللی را از ۲ هزار و ۳۸۲ مدرک در سال ۲۰۰۵ به ۱۴ هزار و ۶۱۳  مدرک در سال ۲۰۱۳ افزایش داده است؛ اما این کشور باوجود دارا بودن بودجه‌های هنگفت پژوهشی، هنوز از نظر تولیدات علمی فاصله بسیار زیادی با جهموری اسلامی ایران دارد.

   ۱۳۹۳/۱۰/۱۵ ۱۷:۳۴

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم