اولین نشست گروه D-8 در مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری

بر اساس گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و  پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، اولین نشست دبیر کل کشورهای D-8 با حضور دکتر جعفر مهراد رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری  و سرپرست ISC ، آقای دکتر سید محمدعلی موسوی دبیر کل کشور های در حال توسعه گروه ۸  به همراه دستیار تحقیقاتی ایشان ، دکتر سید روح ا… کامل کارشناس میز D-8، آقای دکتر قانع، سرپرست محترم معاونت اداری مالی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و دکتر گزنی معاونت محترم پژوهشی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در محل سالن کنفرانس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در تاریخ ۱۲/۰۴/۱۳۹۲ برگزار گردید.
دکتر مهراد ضمن خیر مقدم به دبیر کل D-8  و بیان تاریخچه و اهداف تاسیس ISC اعلام کرد: تولید علم یکی از مشخصه های توسعه یافتگی است و امروزه جهان پیشرفته از این مشخصه به عنوان معیار پیشرفت علمی و فناوری استفاده می کند. روند رشد تولید علم در بسیاری از کشور های در حال توسعه حاکی از سیاستگذاری دولت ها در امر آموزش عالی و تحقیقات علمی است. در نتیجه تلاش و همفکری سیاستگذاران آموزش عالی و تحقیقات علمی در کشور های در حال توسعه، و در این جا، کشور های اسلامی، با شناخت مسائل موجود و آگاهی از راه حل های علمی مناسب، نظام های استنادی خود را برای سنجش عملکرد پژوهشی تاسیس کرده اند تا از این راه چشم انداز آینده خود را برنامه ریزی کنند.
وی افزود:  نکات مشترک قابل توجهی بین ISC و فعالیت های علمی سازمان D-8  وجود دارد که با شناخت پتانسیل های بسیار مفید موجود در هر دو سازمان می توان به اهداف متعالی جهت پیشرفت علمی دست یافت. سرپرست ISC ادامه داد: در نشست روز پنجشنبه به تاریخ ۱۳ تیر ماه ۱۳۹۲، مفاد تفاهم نامه بین ISC و   D-8 بررسی می شود و با توافق طرفین امضا می گردد که انعقاد این تفاهم نامه گامی موثر در توسعه علمی کشورهای D-8 خواهد بود.
سرپرست ISC بیان کرد: نقش سرمایه گذاری در بخش علمی بسیار حائز اهمیت است به طوری که کشور های ثروتمند جهان با اختصاص بودجه های کلان به دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی توانسته اند رتبه و آمار علمی خود را افزایش دهند که این مورد با مقایسه سایر کشور ها کاملا قابل مشاهده است.
در ادامه این نشست دکتر موسوی، دبیر کل D-8 اظهار داشت: سازمان های D-8  و ISC از اقتدار و ثبات لازم برخوردار هستند که این می تواند نوید گسترش فعالیت های علمی فی مابین باشد. به دلیل خالی بودن بخش دانشگاهی بین کشور ها علیرغم وجود پتانسیل های فراوان در آنها، سمینار ها و نشست های علمی بسیاری در این زمینه برگزار گردیده تا نقش فعالیت های علمی دانشگاهها برای توسعه بخش دولتی برجسته تر گردد.
وی افزود: سازمان D-8 طراحی نقشه راه برای دانشگاه ها را در دست بررسی دارد تا بدین وسیله بتوان دانشگاه های پیشرو در زمینه های مختلف علمی را شناسایی کرد و از آنها برای توسعه بخش دولتی استفاده نمود. این نقشه یکی از ضروریات D-8 است چون این سازمان بر این باور است که اطلاعات و معلومات به روز و نوآوری ها در دانشگاه ها است و این پژوهش های علمی می تواند کشور ها را برای سوق به پیشرفت یاری نماید.
در پایان نشست روز اول، دکتر علیزاده عضو هیئت علمی ISC عملکرد علمی کشور های D-8 را به تصویر کشید. وی با ارائه نمودار ها و اطلاعات بصری، عملکرد دانشگاه ها و مولفین این کشور ها، شبکه های علمی از قبیل هم تالیفی، هم استنادی و گرایشات علمی مطرح را به تفصیل بیان نمودند.
   ۱۳۹۲/۴/۱۲ ۱۵:۴۲

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم