انعقاد تفاهم نامه بین مرکز منطقه ای، ISC و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST)  و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی ، مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در شیراز  به تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۴تفاهم‌نامه همکاری دوجانبه امضا کردند.

انعقاد این تفاهم نامه با حضور دکتر محمدجواد دهقانی رییس مرکز منطقه ای و ISC به همراه معاونین و مشاور این دو سازمان و همچنین دکتر ابراهیم گلمکانی، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان خراسان شمالی، دکتر گلشن، معاون تحقیقات و فناوری، دکتر آباد، رییس دانشکده پزشکی، دکتر طباطبایی، رییس دانشکده پرستاری، دکتر مرتضوی، رییس ETC و آقای رنگرزی انجام گرفت
.
دکتر دهقانی پس از بیان اهداف تاسیس و فعالیت های علمی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در سال ۱۳۸۷ تاسیس شد. این پایگاه سومین نظام استنادی بین المللی است که برای سنجش و ارزیابی علمی کشورهای اسلامی تاسیس شده است و ثبت و نمایه سازی نشریات علمی از سال ۱۳۸۰ به بعد در برنامه های ISC قرار گرفته است.

دهقانی گفت: برخلاف سایر پایگاه های استنادی، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) محدودیت زبانی ندارد و تمام کشور های اسلامی می توانند تولیدات علمی خود را در ISC استناد سازی کنند.

سرپرست ISC در خصوص نمایه‌سازی استنادی نشریات معتبر علمی در ISC اظهار داشت: نشریات علمی می‌توانند با رعایت شرایط و ضوابط در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) نمایه‌سازی شوند.

وی افزود: بررسی ISC نشان می دهد که ارقام استناد سازی مجلات هر سال به دلیل افزایش تعداد نشریات علمی مصوب کمیسیون نشریات وزارت علوم و وزارت بهداشت رشد چشم گیری یافته است.

دهقانی اظهار داشت: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) هیچ محدودیتی برای رتبه بندی دانشگاه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، پژوهشگاه ها، دانشگاه های آزاد اسلامی و پیام نور ندارد.

وی اعلام کرد: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) علاوه بر رتبه بندی دانشگاه های کشور، درصدد گسترش فعالیت های خود به سمت جهانی شدن می باشد. در این راستا نیز هم اکنون ISC علاوه بر ثبت و نمایه سازی مجلات کشور های اسلامی، مجلات علمی کشور های غیر اسلامی را نیز ثبت و نمایه سازی می کند.

وی درخصوص انعقاد این تفاهم نامه گفت: تحلیل استنادی انتشارات علمی و پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی یکی از مواردی است که در تفاهم نامه گنجانده شده است. علاوه بر این،کمک به تبیین و تحقق شاخص‌های رتبه بندی دانشگاه و تعیین جایگاه دانشگاه در بین دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی کشور و مقایسه آن با سایر دانشگاه‌های همطراز در کشور‌های اسلامی و جهان  و برگزاری کارگاه‌های آموزشی در این زمینه‌ها در دانشگاه برای گروه‌های هدف از دیگر اهداف مهم این تفاهم نامه است.

در ادامه این جلسه، دکتر ابراهیم گلمکانی ضمن تشکر از میزبانی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و همچنین فعالیت های ارزنده علمی که صورت گرفته گفت: دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی درصدد است از تمام پتانسیل های ISC به منظور ارتقای رتبه این دانشگاه در سطح ملی و بین المللی استفاده نماید.

وی در ادامه افزود: برپایی یک سمینار در زمینه علم سنجی و نظام های رتبه بندی در منطقه شمال کشور با همکاری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) لازم و ضروری به نظر می رسد که این دانشگاه آمادگی خود را برای برگزاری چنین سمیناری اعلام می کند.

گلمکانی تصریح کرد: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با دارا بودن محتواهای آموزشی برای برگزاری کارگاه های آموزشی و همچنین پایگاه مقالات تمام متن می تواند برای اعضای هیأت علمی این دانشگاه بسیار مفید و سازنده باشد.

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی با رویکرد پژوهش های کیفی و کاربردی در حال حرکت است که ISC می تواند چنین محوری برای این دانشگاه و تمام دانشگاه های سطح کشور باشد.

دکتر قانع، مشاور امور پژوهشی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) گفت: امید است با انعقاد این تفاهم نامه بسترهای همکاری بین این دانشگاه و مرکز منطقه ای و ISC ایجاد و گسترش یابد. وی اظهار داشت که روش شناسی دانشگاه های علوم پزشکی، جامع و صنعتی مختلف است و هر کدام شاخص ها و مولفه های خاص خود را دارند که متخصصین رتبه بندی ISC می توانند این شاخص ها را برای دانشگاه های مختلف لحاظ کنند و بستر های لازم برای رتبه بندی این دانشگاه را فراهم آورند.

دکتر علیزاده، معاون مرکز منطقه ای و ISC گفت: برپایی سمینار پیشنهادی در دانشگاه علوم پزشکی را بسیار مفید ارزیابی کرد و افزود که این همایش می تواند برای سردبیران نشریات علوم پزشکی کشور های اسلامی برنامه ریزی و هدف گذاری شود چراکه پیش از این نیز ISCچنین همایشی در سطح بین الملی برای سردبیران نشریات برگزار کرده است.

وی درخصوص آموزش و برگزاری کارگاه های آموزشی گفت: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)  همواره چنین کارگاه هایی را برای دانشگاه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می کند. برگزاری چنین کارگاه هایی برای دانشگاه علوم پزشکی خراسان را می توان در چند حوزه مختلف همچون علم سنجی، رتبه بندی مخصوص کارشناسان رتبه بندی و کارگاه های تخصصی مانند جلوگیری از سرقت ادبی، مقاله نویسی و نمایه شدن در پایگاه های استنادی برای سردبیران نشریات برگزار کرد.

در ادامه این نشست، دکتر گزنی معاون پژوهشی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: این پایگاه به دانشگاه ها کمک می کند تا استراتژی خود در حوزه علم را تدوین کنند.

وی سپس نرم افزار های این پایگاه را به صورت عملی توضیح داد و گفت: با استفاده از این نرم افزار ها دانشگاه ها می توانند وضعیت علمی خود را در حوزه های علمی مختلف با سایر دانشگاه ها دنبال کنند.

وی افزود: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی را پوشش می دهد و نشریات علمی ۵۷ کشور اسلامی را گرد آوری می کند که بیش از سه هزار نشریه تا کنون در این پایگاه نمایه سازی شده است.

گزنی ادامه داد: در نتیجه، دسترسی به شبکه اطلاعات علمی در سطح جهان اسلام و برخوردار بودن از امکان ارزیابی وضعیت پژوهشی به منظور بهینه سازی فعالیت های پژوهشی دو ویژگی مهمی است که ISC آن را در اختیار دانشگاه ها قرار می دهد.


   ۱۳۹۴/۴/۳۰ ۱۵:۱۸

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم