انتشار کتاب «پیشگامان علمی جهان اسلام»

کتاب «پیشگامان علمی جهان اسلام» توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام منتشر شد.
نجمه حمیدی فرد، رئیس اداره همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با اعلام این خبر افزود : این کتاب که توسط «دکتر جعفر مهراد» و «مژگان بینش» تهیه شده است، تولیدات علمی کشورهای اسلامی را مورد بررسی قرار داده و وضعیت علمی هریک از کشورها را در رشته های موضوعی مختلف مورد تحلیل قرار داده است.
به گفته حمیدی فرد در تدوین این اثر از پایگاه های اطلاعاتی تامسون رویترز استفاده شده است . این کتاب در دوره زمانی ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۹ داده های مورد نیاز را از پایگاه های مزبور استخراج و در قالب جداول ارائه کرده است . در توصیف جداول اطلاعات ارزشمندی وجود دارد که خوانندگان آن می توانند جایگاه هریک از کشورها را در تولید علم با مطالعه تطبیقی رشته های موضوعی مورد تحلیل ، به سرعت و به آسانی به دست آورند .
وی افزود: جلد دوم کتاب تولید علم ایران در ISC که سال های ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۶ را می پوشاند ، توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام منتشر شد.
نجمه حمیدی فرد اظهار داشت: جلد اول این کتاب با عنوان «کتاب علم ایران سال ۱۳۸۴- ۱۳۸۲»، در سال ۱۳۸۷ انتشار یافته است .
به گفته وی داده های کتاب تولید علم ایران از زیر سیستم پایگاه استنادی علوم که یکی از پایگاه های ISC می باشد، استخراج شده است و تهیه کنندگان این کتاب دکتر جعفر مهراد و رویا مقصودی هستند.
حمیدی فرد ادامه داد: در دوره زمانی مورد مطالعه، پایگاه استنادی علوم ۱۰۴۰۰۰ رکورد از مقاله های علمی نشریات کشور را ثبت کرده است. مجموعه رکوردها منحصر به ۷۲۵ نشریه ای می باشد که توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی معتبر شناخته شده است.
وی افزود : نشان دادن سهم تولید علم به زبان فارسی در نشریات معتبر، ایجاد بستر مناسب برای راهبری علم در سطح ملی، نمایاندن تاثیرگزارترین نشریات معتبر فارسی، نشان دادن پر تالیف ترین نویسندگان ایرانی، نمایاندن معتبرترین ناشران، تعیین میزان مشارکت نویسندگان در نگارش مقالات علمی و اهداف دیگر از جمله اهداف موردنظر در تدوین این اثر بوده است.
سرپرست اداره همکاری های علمی بین المللی یادآور شد: این کتاب که در ۴۴۳ صفحه نگارش یافته است دارای جداول و نمودارهای مختلف می باشد و وجود فهرست مطالب، فهرست جداول و فهرست نمودارها استفاده از این اثر را آسانتر می کند.
   ۱۳۹۰/۴/۱۱

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم