امضای تفاهم نامه همکاری میان گروه D-8 و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری   و  پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دبیرکل گروه همکاری های اقتصادی D-8 به دعوت دکتر مهراد سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام برای عقد تفاهم نامه و آغاز همکاری های علمی و تحقیقاتی از این پایگاه بازدید نمود. بدین منظور، ایشان در تاریخ ۱۲ و ۱۳ تیر ماه ۱۳۹۲ با ریاست، مدیران و معاونان مرکز منطقه ای و ISC، معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین روسا و معاونان دانشگاه های تهران، تبریز، علم و صنعت، اصفهان، صنعتی اصفهان، یزد، سمنان، شیراز،صنعتی شیراز، علوم پزشکی شیراز، علوم پزشکی مشهد ، شهید چمران اهواز و نیروی انتظامی ملاقات نمودند و موارد همکاری های علمی بین گروه D-8 و دانشگاه ها را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.
در این ملاقات، دکتر مهراد ضمن خوشامدگویی به مهمانان، هدف از برگزاری این نشست را استفاده از فرصت های موجود پیش آمده جهت تعمیق همکاری های بین المللی بیان نمود.
وی گفت: نتایج رتبه بندی های بین المللی نشان می دهد دانشگاه های ایران از توان علمی تحقیقاتی خوبی در مقایسه با سایر کشورها برخوردار هستند و در سال های اخیر شاهد وجود نام دانشگاه های کشور در این رتبه بندی ها بوده ایم.
مهراد افزود: ISC به عنوان یکی از نظام های رتبه بندی که در عربستان سعودی با حضور وزرای آموزش عالی و تحقیقات کشورهای اسلامی به تصویب رسیده است سه سال متوالی دانشگاه های دولتی و غیر دولتی و مراکز تحقیقاتی را رتبه بندی می کند.
رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اعلام کرد: هم اکنون نتایج رتبه بندی دانشگاه ها در سال ۱۳۹۱ که بر اساس روش شناسی های سال قبل انجام شده و به تفکیک بر حسب دانشگاه های علوم پزشکی، دانشگاه های جامع، صنعتی و هنر در قالب جدول های مربوط به خود ارائه شده است در سایت رتبه بندی ISC قرار گرفته است.
در ادامه این جلسه، دکتر علیزاده عضو هیئت علمی ISC به شرحی در مورد وضعیت دانشگاه ها در مقایسه با دانشگاه های همجوار، پرتالیف ترین مولفان دانشگاه، گرایش های موضوعی و جبهه های تحقیق پرداخت و وضعیت علمی دانشگاه های شرکت کننده در این جلسه را تشریح کرد و به حاضرین نشان داد.
در ادامه این نشست، دکتر موسوی، دبیر کل گروه D-8 به معرفی این سازمان پرداخت و گفت: اعضای این سازمان متشکل از ۸ کشور اندونزی، مالزی، بنگلادش، پاکستان، ترکیه، نیجریه، ایران و مصر می باشد. وی گفت: این سازمان در سال ۱۹۹۷ میلادی با دعوت از ۸ کشور فوق از داخل سازمان کنفرانس اسلامی، سازمانی مستقل ایجاد نمود تا کشورهای در حال توسعه پر جمعیت با همکاری یکدیگر بتوانند با گروه G8 ( کشورهای بزرگ صنعتی) رقابت نمایند. این سازمان شامل سه اجلاس سران، وزرای خارجه و کمیسیون و دارای یک دبیرخانه می باشد و در ۵ حوزه تجارت، کشاورزی، صنعت، انرژی و حمل و نقل فعالیت می کند.
پس از این شرح مختصر، دکتر موسوی ضمن ابراز خوشحالی از حضور روسا و معاونان دانشگاه ها این فرصت را مغتنم شمرده و نظرات دانشگاه ها را در مورد چگونگی استفاده از ظرفیت دانشگاه ها و همکاری میان آنها با دانشگاه های گروه D-8 خواستار شدند که دانشگاه های شرکت کننده پیشنهادات خود را در این زمینه ارائه داده و به بحث و تبادل نظر پرداختند.
در ادامه دکتر مهدی نژاد نوری، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز ضمن ابراز خشنودی از برگزرای این نشست گفت: دانشگاه ها باید با ایجاد تسهیلات برای یکدیگر، ارتباطات علمی خود را افزایش دهند و ISC نیز با برجسته سازی شاخص ها و اطلاع رسانی به موقع باعث ایجاد انگیزه در مجموعه دانشگاهی این کشورها برای همکاری در زمینه رونق اقتصادی شود.
وی افزود: دبیرخانه گروه D-8 می تواند با راه اندازی کمیته مشترک همکاری های علمی و فناوری باعث تقویت رابطه میان کشورهای این گروه شود و در این زمینه مرکز همکاری های علمی بین المللی وزرات علوم، تحقیقات و فناوری و ISC به سهم خود آمادگی خود را برای شرکت در این کمیته اعلام می نماید.
در پایان این جلسه، تفاهم نامه همکاری های علمی بین دکتر مهراد به نمایندگی ISC و دکتر سید علی محمد موسوی دبیر کل گروه D-8امضاء گردید که مفاد منعقده آن به قرار زیر است:
ماده (۱): فراهم آوردن زمینه های مناسب برای استقرار  پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در کشورهای D-8
ماده (۲):  فراهم سازی بستر مناسب برای گسترش علم و سیاستگذاری آگاهانه در حوزه علم و فناوری در کشورهای D-8
ماده (۳): بهره گیری از امکانات علمی موجود در دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی و پژوهشی D-8 با همکاری ISC با هدف تحلیل استنادی و سنجش عملکرد تحقیقاتی جهت تشخیص نقاط قوت و ضعف تلاش های علمی و فناوری اعضای D-8
ماده (۴):  حمایت از آموزش ها، پژوهش ها و فعالیت علمی مرتبط با علم سنجی در کشور های D-8
ماده (۵): برگزاری کارگاه های آموزشی جهت استفاده از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به عنوان شبکه علمی استنادی کشور های D-8
ماده (۶): حمایت از همکاری بین دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در کشورهای D-8
ماده (۷): همکاری D-8  با ISC برای معرفی طرح بورسیه ISC به کشورهای D8
در این مراسم از خبرنگاران و رسانه ها نیز دعوت به عمل آمد که گزارش های مقتضی تهیه و ارائه شد.


   ۱۳۹۲/۴/۱۳ ۱۳:۴۲

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم