آخرین نتایج رتبه بندی دانشگاه‌ها منتشر شد/ تصاویر جدول برترینها

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، دکتر محمدجواد دهقانی، رییس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اعلام کرد: ISC برای چهارمین سال متوالی دانشگاه­ها و موسسات پژوهشی کشور را به صورت رسمی بر اساس ۲۳ شاخص در قالب ۵معیار کلی پژوهش، آموزش، وجهه بین­المللی، تسهیلات و فعالیت­های  اجتماعی-اقتصادی رتبه­بندی نمود. شاخص­ها و معیارهای رتبه­بندی و متدولوژی محاسبه رتبه بندی مربوطه و نیز وزن اختصاص یافته به هر شاخص و مؤلفه های آن مصوب ششمین نشست فوق­العاده وزاری آموزش عالی کشورهای اسلامی در شهر جده عربستان است که توسط خبرگان علم رتبه­بندی تهیه و تدوین شده­اند.

دهقانی اظهار داشت: در رتبه­بندی سال ۱۳۹۲ علاوه بر انتشار امتیازات کل و رتبه هر دانشگاه، امتیازات دانشگاه­ها و موسسات در معیار پژوهش (حجم، کیفیت و کارایی پژوهش، نرخ رشد کیفیت و کارایی پژوهش) معیار آموزش (تعداد اساتید، دانشجویان و فارغ التحصیلان پراستناد و برنده جوایز بین المللی، نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی به کل دانشجویان و …) معیار وجهه بین­المللی (وجود اساتید بین المللی ، قرارداد همکاری های بین المللی و برگزاری کنفرانسهای بین المللی، وجود دانشجویان بین المللی) معیار تسهیلات (سرانه عناوین کتاب و نیز وجود مراکز تحقیقاتی) و نهایتا در معیار فعالیت­های اجتماعی-اقتصادی (تعداد مراکز رشد و شرکت های  Spin-off)  بر روی وبگاه رتبه بندی ISC نمایش داده شده است.

وی اظهار داشت: هر دانشگاه/موسسه ضمن آگاهی از وضعیت علمی خویش، قادر خواهد بود تا با مقایسه همه جانبه وضعیت و فاصله خود با دیگر دانشگاه­ها، نقاط قوت و ضعف خود را مشاهده و شناسایی کند. لازم به ذکر است بخش عمده داده­هایی که اساس رتبه­بندیISC را تشکیل داده­اند از پایگاه­های استنادی بین­المللی استخراج و بخشی دیگر از طریق رابطین رتبه­بندی در هر دانشگاه در قالب پرسشنامه­های برون خط گردآوری شده است.

سرپرست ISC تصریح کرد: رتبه­ بندی درهمکردی دانشگاه­های کشور در سال ۱۳۹۲ نشان می­دهد که دانشگاه­های تهران، علوم پزشکی تهران و صنعتی امیرکبیر در صدر دانشگاه­های کشور قرار گرفته­اند. همچنین دانشگاه های تربیت مدرس، شریف، علم و صنعت، شیراز، صنعتی اصفهان، فردوسی مشهد و شهید بهشتی در بین ده دانشگاه برتر کشور قرار دارند.

نام دانشگاه­هارتبه سال ۹۲
دانشگاه تهران۱
دانشگاه علوم پزشکی تهران۲
دانشگاه صنعتی امیرکبیر۳
دانشگاه تربیت مدرس۴
دانشگاه صنعتی شریف۵
دانشگاه علم و صنعت ایران۶
دانشگاه شیراز۷
دانشگاه صنعتی اصفهان۸
دانشگاه فردوسی مشهد۹
دانشگاه شهید بهشتی۱۰

وی افزود: علاوه براین، نتایج رتبه­بندی سال ۱۳۹۲ در ۵ زیر گروه شامل دانشگاه­های جامع، دانشگاه­های صنعتی، پژوهشگاه­ها و موسسات تحقیقاتی، دانشگاه­های هنر و دانشگاه­های علوم پزشکی به شرح زیر منتشر شده است.

رییس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت:  بر اساس رتبه بندی انجام شده در میان دانشگاه های جامع دانشگاه های تهران، تربیت مدرس، شیراز، فردوسی مشهد، شهید بهشتی، تبریز، اصفهان، گیلان، باهنر کرمان و پیام نور به ترتیب در رتبه های اول تا دهم قرار دارند.

دانشگاههای جامع( وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری)رتبه سال ۹۲
دانشگاه تهران۱
دانشگاه تربیت مدرس۲
دانشگاه شیراز۳
دانشگاه فردوسی مشهد۴
دانشگاه شهید بهشتی۵
دانشگاه تبریز۶
دانشگاه اصفهان۷
دانشگاه گیلان۸
دانشگاه شهید با هنر کرمان۹
دانشگاه پیام نور۱۰

وی ادامه داد: در رتبه بندی دانشگاه­های صنعتی کشور، دانشگاه های امیرکبیر، شریف، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان، خواجه نصیر، نوشیروانی بابل، صنعتی سهند، صنعتی شیراز و صنعتی ارومیه به ترتیب در لیست ده دانشگاه برتر قرار دارند.

دانشگاههای صنعتی(وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری)رتبه سال ۹۲
دانشگاه صنعتی امیرکبیر۱
دانشگاه صنعتی شریف۲
دانشگاه علم و صنعت ایران۳
دانشگاه صنعتی اصفهان۴
دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی۵
دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل۶
دانشگاه صنعت نفت۷
دانشگاه صنعتی سهند۸
دانشگاه صنعتی شیراز۹
دانشگاه صنعتی ارومیه۱۰

دهقانی در ادامه افزود: در رتبه بندی دانشگاه­های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران حائز رتبه نخست و دانشگاه­های علوم پزشکی شهید بهشتی و علوم پزشکی شیراز به ترتیب رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاص داده­اند.

دانشگاه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکیرتبه سال ۹۲
دانشگاه علوم پزشکی تهران۱
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی۲
دانشگاه علوم پزشکی  شیراز۳
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان۴
دانشگاه علوم پزشکی تبریز۵
دانشگاه علوم پزشکی مشهد۶
دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز۷
دانشگاه علوم پزشکی مازندران۸
دانشگاه علوم پزشکی کرمان۹
دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)۱۰

وی ادامه داد: در رتبه بندی دانشگاه­های هنر، دانشگاه هنر اصفهان، هنر تهران و هنر تبریز به ترتیب حایز رتبه های اول الی سوم گردیدند.

دانشگاه های هنر(وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری)رتبه سال ۹۲
دانشگاه هنر اصفهان۱
دانشگاه هنر تهران۲
دانشگاه هنر تبریز۳

سرپرست ISC اظهار داشت: در رتبه بندی پژوهشگاه­ها و موسسات تحقیقاتی ایران، پژوهشگاه دانش های بنیادی همچون سال های گذشته رتبه نخست و نیز پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران و پژوهشگاه مواد و انرژی به ترتیب در رتبه های دوم و سوم قرار گرفتند.

پژوهشگاهها و موسسات تحقیقاتیرتبه سال ۹۲
پژوهشگاه دانشهای بنیادی۱
پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران۲
پژوهشگاه مواد و انرژی۳
پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری۴
موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش۵
سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران۶
پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله۷
موسسه پژوهش حکمت و فلسفه ایران۸
پژوهشگاه فضایی ایران۹
پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی۱۰

وی افزود: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با ارائه رتبه­بندی­های مختلف، شاخص­ها و معیارهای جامع کلیه نیازهای جامعه دانشگاهی را در نظر گرفته و همچون نقشه راه مسیر مناسب جهت برنامه­ریزی و سیاست گذاری را پیش روی مسئولان، جامعه علمی کشور و دولت قرار داده است.

وی گفت: اطلاعات دقیق رتبه بندی دانشگاه­ها و مراکز پژوهشی داخل کشور بر روی درگاه گروه رتبه­بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام  به آدرسur.isc.gov.ir  قابل مشاهده است.

دهقانی در پایان خاطرنشان کرد: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در راستای تحقق سیاست های کلان علم و فنآوری ابلاغی مقام معظم رهبری که به صراحت در آن به کارآمدی نظام های سنجش و رتبه بندی اشاره شده است (ساماندهی و تقویت نظام­های نظارت، ارزیابی، اعتبارسنجی و رتبه­بندی در حوزه‌های علم و فناوری، ساماندهی نظام ملی آمار و اطلاعات علمی، پژوهشی و فناوری جامع و کارآمد) مساله رتبه ­بندی دانشگاههای برتر کشورهای جهان اسلام را نیز انجام و حدود  ۶۰۰ دانشگاه و موسسه پژوهشی برتر در ۵۰کشور اسلامی را بر اساس شاخص­ها و استانداردهای بین­المللی مورد رتبه­بندی قرار داده که نتایج آن برروی منزلگاه پایگاه استنادی ISCارایه شده است.

   ۱۳۹۳/۱۲/۲۳ ۱۳:۳۹

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم