امضاء تفاهم نامه همکاری های علمی، پژوهشی و فناوری بین رایسست و دانشگاه هنر شیراز

بنا بر گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (رایسست) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، تفاهم نامه همکاری های علمی، پژوهشی و فناوری بین رایسست و دانشگاه هنر شیراز در تاریخ ۱۱/۰۷/۹۷ در مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری به امضاء رسید.
در این نشست، روسای دو سازمان، دکتر دهقانی رییس رایسست و سرپرست ISC و دکتر محمدرضا مغاره رییس دانشگاه هنر شیراز به همراه دکتر علی اصغر کارگر، مدیر اموربین الملل و همچنین دکتر علی اسدپور، معاون پژوهشی دانشگاه هنر شیراز و دکتر فلاحتی فومنی رئیس اداره همکاریهای علمی بین المللی رایسست و ISC حضور داشتند.
در آغاز جلسه، ریاست رایسست و ISC از میهمانان به خاطر حضور در سازمان که با هدف برقراری و نیز گسترش تعاملات علمی، پژوهشی و فناوری بین دو طرف انجام شده تشکر کرده، خیر مقدم گفتند. دکتر دهقانی ضمن معرفی حاضران در جلسه، بیان کرد: « دانشگاه هنر شیراز یکی از ۴ دانشگاه هنر کشور و یکی از افتخارات استان فارس می باشد، بنابراین ارتقا جایگاه این دانشگاه، به عنوان بخشی مهم از پیکره استان، همواره یکی از اهداف مجموعه رایسست و ISC می باشد».
سپس ریاست دانشگاه هنر به معرفی اعضای هیئت پرداختند و عنوان کردند: « با توجه به تفاهم نامه های بین المللی دانشگاه هنر شیراز و اهمیت روز افزون این دانشگاه از نگاه متقاضیان خارج از کشور، به طور حتم این دانشگاه می تواند خدمات خود را با همکاری مجموعه رایسست و ISC، ارتقا داده و در سطح جهان معرفی نماید».
در ادامه دکتر دهقانی به معرفی اجمالی رایسست پرداختند. ایشان عنوان کردند: «مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (رایسست) با ماموریت تامین منابع علمی مورد نیاز دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در کشورهای واقع در منطقه شبه قاره هند تا شمال آفریقا، در سال ۱۳۷۰ در شیراز تاسیس شد. مدارک مورد نیاز جامعه علمی در آغاز کار مرکز منطقه ای، در قالب هارد کپی و هم اکنون با پیشرفت فناوری، در قالب سافت کپی در اختیار کاربران قرار می گیرد. این منابع شامل مجلات علمی، کتاب، گزارش، پایان نامه و مقالات همایش ها و … می باشد. ایشان افزودند: «جهت توسعه گنجینه مدارک نمایه شده در رایسست، به طور حتم نیاز به همکاری دانشگاه ها و مراکز علمی کشور و منطقه وجود دارد و دانشگاه ها می توانند با در اختیار گذاشتن مدارک و مستندات علمی به غنای هرچه بیشتر داده ها و منابع اطلاعاتی رایسست کمک نمایند».
دکتر دهقانی با اشاره به قرارداد منعقده رایسست با پایگاه پروکوئست، اعلام کرد: « بر اساس این قرار داد رایسست خواهد توانست به صورت IP-based منطقه جنوب کشور را مورد پوشش قرار دهد». وی ادامه داد: «ترویج زبان فارسی در سطح جهان از جمله اهداف مهم رایسست محسوب می شود که با تلاش های صورت گرفته در راستای معرفی خدمات رایسست در سطح بین المللی، در سال جاری کرسی زبان فارسی دانشگاه های بسیاری از کشورها از جمله صربستان، ارمنستان، بلاروس، ترکیه، هند، پاکستان و …. درخواست افتتاح شاخه رایسست در این دانشگاه ها را مطرح نموده اند» .
رئیس رایسست و ISC ضمن اشاره به حجم گسترده تعاملات بین الملل، انعقاد تفاهم نامه های بین المللی با کشورهای مالزی، اندونزی، عراق، هند، برونئی، افغانستان، قبرس، و ترکیه و همچنین برگزاری کارگاه های اموزشی برای محققین این کشورها، و عضویت رایسست و ISC، در سازمان های بین المللی از جمله اتحادیه دانشگاه های جنوب شرق آسیا (آسایهل) و در نهایت میزبانی اجلاس دبیران کل کمیسیون های ملی کشورهای عضو آیسسکو توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در آبان ۱۳۹۷ را از جمله فعالیت های بین المللی اخیر مرکز منطقه ای و ISC دانستند که همگی در راستای ارتقا جایگاه علمی کشورهای منطقه و همچنین کشورهای اسلامی در سطح جهان صورت می گیرد.
سپس دکتر دهقانی انواع پتانسیلهای رایسست جهت ارائه خدمات به دانشگاه هنر شیراز را برشمردند که از آن جمله می توان به حمایت مالی از برگزاری همایش های علمی، چاپ و توزیع نشریات علمی و کتاب ها، خرید تجهیزات و راه اندازی بخش ها و آزمایشگاه های مرتبط با مالتی مدیا، تهیه کتاب های فارسی و لاتین مورد نیاز اساتید دانشگاه هنر و ارائه به صورت خدمات امانت بین کتابخانه ای اشاره کرد. دکتر دهقانی افزودند: «ارائه این خدمات در قالب اهداف و ماموریت های رایسست و ISC انجام خواهد گرفت».
دکتر مغاره همچنین موضوع ثبت الکترونیکی دستاوردهای محققان و مدارک و مستندات علمی دانشگاه هنر به صورت یک پایگاه در رایسست را مطرح نمودند. ایشان با اشاره به اهمیت دستاوردهای علمی محققان و دانشجویان در حوزه های باستان شناسی، مرمت، سیستم موزه، هنرهای نمایشی، تئاتر، فیلم، طراحی صنعتی و داخلی و …. ، خواستار ثبت، نگهداری و انتشار بین المللی این آثار توسط رایسست شدند.
در ادامه جلسه، به منظور تسریع فرآیند عملیاتی سازی تفاهم نامه رایسست و دانشگاه هنر شیراز ، دکتر مغاره رئیس دانشگاه هنر شیراز، دکتر کارگر مدیر امور بین الملل را به عنوان رابط اجرایی تفاهم نامه معرفی کرده و دعوت از نمایندگان دانشگاه های هنر تهران، تبریز و اصفهان جهت همکاری هرچه بیشتر با رایسست را از برنامه های آتی دانشگاه هنر شیراز برشمردند.
دکتر اسدپور معاون پژوهشی دانشگاه هنر شیراز با برشمردن زمینه های ارائه خدمات از سوی دانشگاه هنر به رایسست و ISC اعلام کردند: «دانشگاه هنر شیراز آمادگی همکاری در زمینه های طراحی داخلی، استند، بنر، کلیپ تبلیغاتی، ارتباط تصویری، طراحی گرافیکی با رایسست را دارد»، که این موضوع از سوی مقامات رایسست مورد استقبال قرار گرفته و آن را ابزاری مناسب جهت معرفی فرهنگ و سنت ایرانی به مهمانان خارجی سازمان دانستند.
در پایان، تفاهم نامه همکاری مرکز منطقه ای با دانشگاه هنر شیراز در ۴ ماده و ۲۳ بند به امضا دکتر محمد جواد دهقانی و دکتر محمدرضا مغاره رسید و بر عملیاتی سازی هرچه سریعتر آن تاکید شد. در این راستا مقرر شد در ماه جاری اولین گروه از دانشجویان دانشگاه هنر شیراز از رایسست بازدید نموده و همچنین مسئول کتابخانه این دانشگاه جهت ارائه بهینه مدارک علمی رایسست به دانشجویان، مورد آموزش های لازم قرار گیرند.

شایان ذکر است مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در راستای تامین مدارک علمی مورد نیاز اعضای هیأت علمی، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی، برقراری نظام مبادله الکترونیکی اطلاعات بین پژوهشگران ایرانی و کشورهای منطقه، تأسیس انواع پایگاه‌های اطلاعاتی، انتشار گزارش‌های پژوهشی، نشریات علمی و کتاب‌های فارسی و غیر فارسی، حمایت از پژوهش‌های داخلی و منطقه‌ای در حوزه‌های علوم و فناوری، برقراری ارتباط و همکاری علمی با بخش‌های صنعتی، خدماتی و آموزشی ، تاکنون ده ها تفاهم نامه با موسسات و دانشگاه های کشور و منطقه از جمله هندوستان، قبرس، مالزی، اندونزی، برونئی، پاکستان، عراق، جمهوری آذربایجان، افغانستان، ترکیه و … منعقد نموده است.

honar honar2

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم