۱۸ روز تا برگزاری اجلاس دبیران کل کمیسیون های ملی کشورهای عضو آیسسکو در ISC

قسمت اول: معرفی شرکت کنندگان مالزی

برگزاری اجلاس دبیران کل کمیسیون های ملی آیسسکو با پیشنهاد اولیه ISC، در اجلاس وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی در آبان  ۱۳۹۵ در مراکش تصویب شد.

این اجلاس با هماهنگی های انجام شده توسط کمیسیون ملی آیسسکو در ایران و همکاری دفتر منطقه ای آیسسکو در تهران و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، در تاریخ ۲۰ و ۲۱ آبان ۱۳۹۷ در شیراز و در محل پایگاه استنادی علوم جهان اسلام برگزار خواهد شد که این امر اقدامی اثرگذار در راستای بین المللی سازی ISC محسوب می شود.

با توجه به جایگاه آیسسکو و همچنین با عنایت به اینکه تاسیس ISC با همکاری و مساعدت این سازمان صورت گرفته (و از این رو ISC یک نهاد وابسته به آیسسکو نیز محسوب می شود) برگزاری این اجلاس در این سطح و در محل ISC از اهمیت خاصی برخوردار است.

برگزاری این اجلاس در راستای مرجعیت علمی کشور از ابعاد مختلف دارای اهمیت می باشد. در حقیقت، با توجه به نقش و جایگاه ISC در رتبه بندی و سنجش عملکرد پژوهشی می توان تفاهم نامه های همکاری خوبی را با کشورهای عضو آیسسکو رقم زد.

این اجلاس در ارتقاء کیفیت تحقیق و ایجاد یک شبکه پیوسته علمی در سطح کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی مهم بوده و زمینه ساز سیاست گذاری های صحیح علمی و همکاری ثمربخش آتی میان دانشگاه ها و دانشمندان حوزه های مختلف موضوعی در کشورهای عضو کنفرانس اسلامی می باشد.

 

از مهمترین دستاوردهای برگزاری این اجلاس می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • معرفی دستاوردهای علمی جمهوری اسلامی ایران در ۲۰ سال اخیر به منظور تاثیر گذاری بر جامعه بین المللی و ایجاد ارتباط با متخصصان و دانشمندان کشورهای دنیا.

 

  • در راستای ارتقاء سطح دانش و ظرفیت دانشگاه ها ، این اجلاس به افزایش همکاری میان دانشگاه های کشورهای عضو و تشویق برای تبادل تجارب، اطلاعات و برنامه ها در زمینه های آموزشی، علمی و فناوری و همچنین حمایت و ارتقاء سطح پژوهش علمی در راستای نیاز دانشگاه های کشورهای عضو منجر خواهد شد.
  • با توجه به هدف ISC در خصوص زمینه سازی جهت سیاستگذاری های صحیح علمی در کشورهای عضو کنفرانس اسلامی، این اجلاس زمینه لازم جهت معرفی ظرفیت و پتانسیل کشور و اخذ بورسهای تحصیلی و فرصت های مطالعاتی برای پژوهشگران در راستای افزایش مشارکتهای بین المللی فراهم خواهد آورد.
  • با توجه به وظیفه ISC در خصوص تقویت جایگاه دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشورهای اسلامی در سطوح ملی و بین المللی از طریق برگزاری کارگاه های آموزشی و علمی، برگزاری این اجلاس موجب افزایش همکاری دفاتر آیسیسکو با پایگاه استنادی علوم جهان اسلام جهت تسهیل (۱) رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشورهای اسلامی، (۲) برگزاری سلسله کارگاه های ارتقاء جایگاه علمی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی در کشورهای اسلامی، و (۳) دریافت رایگان نشریات کشورهای اسلامی خواهد شد.

 

 

شرکت کنندگان مالزی:

یکی از کشورهای شرکت کننده در این اجلاس مالزی می باشد:

نام شرکت کننده  اول از مالزی:  دکتر نورایسا بنت سپاهات  (Dr. Noraisah binti Spahat)

پست سازمانی: معاون وزیر در سیاست و روابط بین الملل، وزارت آموزش و پرورش، مالزی

 

نام شرکت کننده  دوم از مالزی:  دکتر خیر الانور بن شریف (Mr. Khairil Anuar bin Shariff)

پست سازمانی: معاون وزیر، سیاست و روابط بین الملل – وزارت آموزش و پرورش

malaysia

 

جایگاه علمی کشور مالزی در رتبه بندی جهانی QS در ۲۰۱۹ :

   مالزی از جمله کشورهای قدرتمند از نظر علمی در میان کشورهای اسلامی می باشد، تاجائی که در رتبه بندی QS 2019، مالزی با ۱۳ دانشگاه دارای بیشترین تعداد دانشگاه ها در میان کشورهای اسلامی می باشد. سهم این کشور از کل دانشگاه های کشورهای اسلامی حاضر در QS2019،   ۸۷/۱۲ درصد و از کل دانشگاه های جهان ۳/۱ درصد می باشد.

 

سهم هر کشور از تعداد کل دانشگاه های کشورهای اسلامی و جهان در رتبه بندی جهانی QS در ۲۰۱۹

share

همچنین بر اساس اطلاعات ارائه شده در رتبه بندی جهانی QS2019 ، دانشگاه های این کشور دارای بالاترین امتیاز کلی   (QS overall Score) در میان کشورهای اسلامی می باشند.

 

کشورهای برتر اسلامی براساس شاخص Overall Score رتبه بندی جهانی QS در ۲۰۱۹

overall

 

metrics

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم