پرسش های متداول

مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری

ساعات کاری مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و روزهای کاری مرکز کدام است؟

مرکز منطقه ای از ساعت 8 هر روز صبح به استثناء تعطیلات رسمی تا 16 در خدمت کاربران و استفاده کنندگان است. این مرکز روزهای پنجشنبه و جمعه تعطیل است.

دامنه پوشش برنامه ها و خدمات مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری کدامست؟

تمام منابع فارسی شامل کتاب ها، نشریات، پایان نامه ها، اطلس ها و نقشه ها، اسناد، طرح های تحقیقاتی، پایگاه های تخصصی، چاپ و نشر کتاب و مجلات، برگزاری کارگاه ها و همایش های علمی در سطح داخل و منطقه ای و ....

منظور از منطقه چیست؟

بر اساس تعریف، منظور از منطقه شامل کشورهای ناحیه قفقاز در غرب دریای خزر، کشورهای آسیای مرکزی، خاورمیانه، کشورهای شبه قاره هند و کشورهای شمال آفریقا است.

روش دریافت اطلاعات علمی و فنی از مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری چگونه است؟

به صورت مراجعه حضوری، دریافت کد کاربری برای پایگاه های مختلف و یا اتصال بر اساس IP تعریف شده برای دانشگاه ها و موسسات علمی کشور

انتظار می رود بتوان به نشریات علمی کشور و نشریات سایر زبانها به ویژه عربی و انگلیسی در مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری دسترسی پیدا کرد، آیا این امکان وجود دارد؟

مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری تمام نشریات علمی معتبر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نشریات علمی حوزه علمیه قم و نشریات دانشگاه آزاد اسلامی کشور را دریافت می کند. به علاوه، این مرکز سالانه بیش از 1000 عنوان نشریه عربی معتبر از کشورهای اسلامی و 600 عنوان نشریه انگلیسی از سرتاسر جهان تهیه می کنند.

گفته می شود که ایران ژورنال نظام نمایه سازی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری است. خدمات ایران ژورنال چیست؟

نشریات علمی تهیه شده توسط مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در این نظام نمایه سازی می شود و سپس به صورت الکترونیکی و بر حسب زبان در پایگاه های اطلاعاتی مربوطه قرار می گیرند. پایگاه های اطلاعاتی نشریات تمام متن، مقالات الکترونیکی تمام متن به زبان های فارسی ، عربی و انگلیسی محصول نظام نمایه سازی ایران ژورنال می باشد. با انتخاب این گزینه، به اطلاعات مفیدی در حوزه نشریات علمی دسترسی پیدا خواهید کرد.

آیا دانشگاهها و موسسات علمی و فنی افراد می توانند جهت استفاده از خدمات و پایگاه های مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری درخواست اشتراک کنند؟

جواب مثبت است. با تماس با اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی و یا با مکاتبه با ریاست و معاونت پژوهشی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و اعلام درخواست استفاده و اشتراک شرایط لازم اعلام و پس از تحصیل شرایط، ارتباط موسسات و افراد با پایگاه ها برقرار می شود.

آیا نظر به وسعت و دامنه عمل مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، در صورت نیاز ، موسسات و سازمان ها می توانند نیازهای خود را برای خرید کتاب و یا نشریه جدید به این مرکز سفارش دهند؟

جواب مثبت است در این مورد می توانید با اداره روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی و یا با گروه پژوهشی ارزیابی و توسعه منابع مکاتبه نمایید.

چنانچه بخواهیم نشریات خود را به مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ارسال کنیم تا در ایران ژورنال نمایه سازی شود، ساده ترین کار چیست؟

روش ساده استفاده از سامانه ارسال الکترونیکی نشریات با قالب XML به مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری است. در این مورد گزینه ای وجود دارد که با انتخاب این گزینه اطلاعات لازم را به دست خواهید آورد. با اینحال توصیه می شود ابتدا با گروه پژوهشی ارزیابی و توسعه منابع تماس بگیرید.

هنوز سوالاتی دارید که پاسخ داده نشده است؟