سهم کمتر از یک درصدی کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی در ثبت اختراع

دکتر جعفر مهراد، رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری درخصوص پروانه های ثبت اختراع بیان کرد: حقوق مالکیت معنوی، به ویژه ثبت نامه ها، از عوامل مهم توسعه در نوآوری و پیشرفت های علمی است. به عنوان فرآورده ای از فعالیت های تحقیق و توسعه، ثبت نامه ها پیوند میان علم و فناوری را مستحکم می کند.
وی گفت: در این ارتباط، گرچه تمام نوآوری ها به ثبت اختراع نمی رسد، اما حجم کاربردهای مرتبط با اختراعات و اکتشافات را می توان به عنوان عاملی برای میزان توانائی و استعداد نوآوری در یک کشور تلقی کرد.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) تصریح کرد: براساس آمارهای منتشره از سوی سازمان مالکیت معنوی جهانی، کل تعداد کاربردهای ثبت نامه ای در جهان در سال ۲۰۰۸ میلادی ۸/۱ میلیون تخمین زده شده است که کمتر از یک درصد از آن به کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی تعلق دارد.
به گفته دکتر مهراد، آمریکا، ژاپن، چین و کره جنوبی درحدود ۷۰ درصد از کل کاربردهای ثبت نامه ای در جهان را گزارش کرده اند. برای آگاهی از وضعیت تک تک کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی و براساس داده های موجود ایران در سال ۲۰۰۶ میلادی تعداد ۶۵۲۷ اختراع به ثبت رسانیده است. کشورهای مالزی، اندونزی، ترکیه و مصر به ترتیب با ثبت ۵۰۳۳ اختراع در سال ۲۰۰۸، ۴۶۰۶ اختراع در سال ۲۰۰۶، ۲۳۹۷ اختراع در سال ۲۰۰۸، و ۲۱۰۵ اختراع در سال ۲۰۰۷ رتبه های دوم تا پنجم را به خود اختصاص داده اند.
وی در ادامه تأکید کرد: متأسفانه، آمارهای ایران که به سازمان های بین المللی و برحسب مورد باید گزارش شود یا اعلام نمی شود و یا کند می باشند.
دکتر مهراد گفت: رتبه ششم تا دهم از نظر اختراع در بین کشورهای اسلامی به پاکستان، مراکش، الجزایر، عربستان سعودی و اردن تعلق دارد. تعداد اختراعات ثبت شده این کشورها به ترتیب ۱۵۴۸ اختراع در سال ۲۰۰۸، ۱۰۱۱ اختراع در سال ۲۰۰۸، ۸۴۹ اختراع در سال ۲۰۰۷، ۷۷۰ اختراع در سال ۲۰۰۷ و ۵۶۶ اختراع در سال ۲۰۰۷ میلادی می باشد. ازبکستان، تونس و لبنان نیز به ترتیب ۴۴۸، ۳۳۸ و ۳۱۶ اختراع در بین سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ به ثبت رسانیده اند.
   ۱۳۸۹/۱۱/۱۹

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم