برگزاری سخنرانی علمی به مناسبت هفته پژوهش(۲): مقایسه تطبیقی منابع و مدارک علمی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی با منابع سایر پایگاه های اطلاعاتی فارسی

به گزارش اداره روابط عمومی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، مجموعه سخنرانی های ترتیب یافته جهت ارائه به مناسبت هفته پژوهش توسط اعضای هیأت علمی رایسست و ISC از امروز چهارشنبه مورخ ۷/۹/۹۷ و به همت معاونت پژوهش و فناوری رایسست آغاز شد.

بنابراین گزارش، دومین سخنران از این مجموعه، خانم دکتر هاجر صفاهیه عضو عضو هیأت علمی گروه پژوهشی ارزیابی و توسعه منابع ارائه ای با عنوان: ” مقایسه مدارک علمی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری با سایر سازمان های مشابه” داشت.

بنا بر گزارش این اداره، امروزه منابع اطلاعاتی به ویژه منابع اطلاعاتی الکترونیکی از نظر پژوهشگران جزء لاینفک فرایند تحقیق و پژوهش محسوب می شوند. از جمله دلایلی که باعث نفوذ و محبوبیت این نوع از منابع گردیده قابلیت استفاده همزمان از این منابع، سهولت نسخه برداری و انتقال، سرعت فراهم آوری و دسترسی و قابلیت های جستجو و بازیابی اطلاعات می باشد. مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (رایسست)جهت سهولت فرایند تحقیق و پژوهش و همچنین یاری رسانی به پژوهشگران پایگاه های اطلاعاتی متنوعی را به جامعه علمی کشور و منطقه ارائه می نماید. به منظور شناسایی نقاط ضعف و قوت منابع و مدارک الکترونیکی پایگاه های اطلاعاتی رایسست در مقایسه با سایر پایگاه های اطلاعاتی فارسی مطالعه ای صورت گرفت که نتایج آن نشان داد، مرکز منطقه ای نه تنها در تعداد منابع و مدارک علمی ازدیگر پایگاه های اطلاعاتی فارسی پیشی گرفته بلکه در تنوع مدارک و پوشش موضوعی نیز پیگام می باشد. از جمله زمینه هایی که نیاز به بهبود و ارتقا در آن احساس می شود می توان بحث به روز رسانی مدارک و منابع علمی در زمان کوتاهتر، بهبود و تقویت شاخص های سئو و تکمیل نواقص و شمارگان نشریات و مقالات علمی اشاره نمود.

 

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم